Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2013 - Crystal Castles

Lauris Anstrauts, 2013. g. 17. jūlijā

Līdz Positivus festivālam nu jau patiešām atlikušas tikai pāris dienas un ceļu uz to turpinām ar grupu, kas šogad viena no pirmajām kāps uz festivāla galvenās skatuves — trakajiem kanādiešiem Crystal Castles, kuri pērn bija nonākuši arī mūsu gada albumu topā.

Kas?

Crystal Castles pirmssākumi meklējami gandrīz pirms desmit gadiem, kad grupas iniciators un mūzikas autors Ītans Kats satika tobrīd tikai piecpadsmitgadīgo Alisi Glāsu. Tiesa gan, piecpadsmit gadu vecumā viņa jau bija paspējusi aizbēgt no mājām, sākt dzīvot skvotā un nodibināt pankroka grupu. Kāda viņas uzstāšanās šīs grupas sastāvā atstāja lielu iespaidu uz Ītanu, un viņš palūdza viņai iedziedāt vokālus dažiem viņa skaņdarbiem. Dīvainā kārtā par populārāko no šiem gabaliem kļuva Alice Practice, kuru grupa nemaz nebija plānojusi ierakstīt — tajā dzirdāmais patiesībā ir saundčeks pirms īstās ierakstu sesijas, kuru studijas skaņu inženieris ierakstīja grupai par to nemaz nezinot. Tomēr tas viss kopā saderēja vairāk nekā labi un Alice Practice sāka strauji izplatīties internetā, līdz ar to sākot pievērst arī ierakstu kompāniju uzmanību.

Pašai Alisei par to esot bijis vislielākais pārsteigums — pēc minētās ierakstu sesijas viņa vairs muzikālu sadarbību ar Ītanu nebija turpinājusi, un, kā jau iepriekš minēts, par šīs dziesmas eksistenci neko nenojauta. Tomēr, sajūtot, ka no tā patiešām kaut kas var sanākt, viņi sāka darboties kopā kā duets, turpinot ierakstīt jaunu mūziku un izdot singlus. Savukārt 2008. gada sākumā lielākā daļa šī materiāla tika apkopota viņu debijas albumā ar nosaukumu Crystal Castles, kas viņiem nekavējoties dāvāja stilīgākās jaunās grupas statusu un palīdzēja viņu skaņdarbiem nonākt neskaitāmu mūzikas mīļotāju kolekcijās.

Jau divus gadus pēc tā sekoja arī grupas otrais albums, kuru viņi atkal nosauca parCrystal Castles, bet, skaidrības labad tas tiek dēvēts par (II). Skanējuma ziņā tas bija visai līdzīgs debijas albumam, tikai 8-bit videospēļu skaņas kļuva retāk sadzirdamas, un tā vietā arvien vairāk bija saklausāma astoņdesmito gadu sintīpopa ietekme. Kā piemērs tam ir arī grupas līdz šim lielākais hīts Not In Love, kas sākumā palika nepamanīts, bet, pēc tam kad tas tika pārizdots, albumā dzirdamo elektroniski pārveidoto Alises vokālu nomainot ar The Cure solista Roberta Smita balsi, tas kļuva par indie ballīšu himnu.

Vēl viene iezīme, kas bija raksturīga grupas otrajam albumam bija noskaņu dažādošana. Ja iesākumā Crystal Castles bija grupa, kuras skaņas varētu pat mironi piecelt, tad otrajā albumā blakus grāvējam Doe Deer bija arī dziesmas kā Not In Love vai Celestica, kuras varētu nosaukt par melanholiskām.

Šīs pārmaiņas turpinājās arī viņu pagājušajā rudenī iznākušajā trešajā albumā, kuru viņiem atkal bija slinkums nosaukt, tāpēc tas dēvējams vienkārši par (III). To veidojot viņi pilnībā atteicās no digitālām skaņām, un grupas skanējuma veidotājs Ītens izmantoja tikai analogos sintezatorus. Tas palīdzēja vēl vairāk dažādot un padarīt interesantāku grupas skanējumu, līdz ar to grupas cienītājiem par garlaicību nav jāuztraucas. Starp citu, to noslēdz dziesma Child I Will Hurt You, kas ir pirmais Crystal Castles skaņdarbs, kuru bez problēmām varētu uzlikt kā fonu mēģinot iemigt. Jāsak, ka vienaldzīgi pret viņu skanējumu un tā pārmaiņām nav palikuši arī mūzikas apskatnieki, un (III) bija jau trešais kritiķu augsti novērtētais Crystal Castles albums pēc kārtas.

Ko spēlē?

Crystal Castles var klasificēt kā elektronisko mūziku, bet vienu konkrētu virzienu viņiem piedēvēt praktiski nav iespējams. Īpaši jau tāpēc, ka viņu mūzikā sajaucas daudzu žanru elemeni — sākotnēji viņi tika asociēti ar chiptune mūziku, vēlāk ar sintīpopu. Tāpat tam visam pilnīgi noteikti klāt ir arī indie raksturīgā estētika, savukār Alise šo to aizlienējusi no sev tuvā pankroka. Kā labs apzīmējums varētu kalpot alternatīvā deju mūzika — Crystal Castles mūzika pilnīgi noteikti ir dejojama, bet likt cilvēkiem dejot pilnīgi noteikti nav vienīgais tās mērķis. Spēlējot dzīvajā viņu formula ir vienkārša — Ītens darbojas ap milzīgu sintezatoru kaudzi, savukārt Alise ļauj vaļu pilnīgam haosam, kas arī kļuvis par vienu no grupas firmas zīmēm. Viņas aktīvās un trakās izdarības uz skatuves, kā izrādās, nespēj apturēt pat kaulu lūzumi, un tas pilnīgi noteikti izceļ viņus starp citām grupām. Jāpiebilst arī, ka dzīvajā duetu papildina vēl viens dalībnieks pie bungām, kas vēl vairāk papildina jau tā masīvo skanējumu.

Kāpēc jāredz?

Lauris Anstrauts, eRoks.lv žurnālists: Jāsaka, ka Crystal Castles mūzika droši vien nav domāta visiem un arī es viņus neiemīlēju ar pirmo reizi, bet katra viņu uzstāšanās ir kā piedzīvojums. Pirmkārt jau jāuzteic viņu lielā profesionalitāte — lai gan Crystal Castles nav pati tehniskākā grupa un, kā jau pieminēju, viņu koncerti ir nedaudz haotiski, viņi ir noskaņoti sniegt klausītājiem to, pēc kā tie ir atnākuši, neskatoties ne uz kādiem blakus apstākļiem. Jau minēju, ka grupa iepriekš ir uzstājusies par spīti Alises kaulu lūzumiem un viņi vienmēr visu dara tā, kā to paši vēlas, nekautrējoties arī iesaistīties konfliktos ar koncertu apsardzi, kad tā izsaka pretenzijas pret lēkšanu pūlī. Tāpat arī uz Crystal Castles var doties, lai izlocītu kājas — pie viņu populārākajiem gabaliem varēs izlēkāties uz nebēdu. Un nekad jau nevar zināt — varbūt tieši šis būs tas koncerts, kurā viņi atkal izdarīs ko interesantu (Positivus apsargi, uzmanieties)?

Jana Udovenko, eRoks.lv žurnāliste: Pirms pāris nedēļām Open’er festivālā, Polijā man bija iespēja palūkoties, ko var gaidīt no apvienības Crystal Castles priekšnesumiem. Jāatzīst, ka viss līdz šim dzirdētais un internetā redzētais ir taisnība, jo Alise Glāsa ir kā no ķēdes norāvusies, savukārt mežonīgais bass un Ītena Kata elektroniskie deju ritmi izvibrēs cauri jūsu katrai šūniņai. Konservatīvākiem Positivus festivāla apmeklētājiem varētu nepatikt, taču deju mūzikas cienītājiem šis koncerts ir noteikti jāpiedzīvo!

Normunds VucānseRoks.lv žurnālists:

Katru gadu Positivus ir bijis vismaz viens izcils elektroniskās mūzikas šovs, pie kura visi var maksimāli iztrakoties, un arī šis nebūs izņēmums — līdzās amerikāņiem !!!, Crystal Castles parūpēsies par kaut ko vārdos grūti aprakstāmu. Viņi ir haotiski, nereāli enerģiski, un lielākajai daļai festivāla apmeklētāju nebūs lemts izprast to, kas notiek uz skatuves. Tie, kuriem tomēr tas izdosies, noteikti būs pārlaimīgi, jo šobrīd uz pasaules nav daudz kanādiešiem līdzīgo. Jau laicīgi iesaku atbrīvot panku un elektroniķi sevī, lai būtu gatavs fantastiskam reivam piektdienas pievakarē, jo tikai trakojot pūlī sapratīsi, kāpēc šī jau šobrīd ir kulta grupa.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Two Door Cinema Club

Imagine Dragons

Efterklang

!!!

C2C

Twenty One Pilots

The Joy Formidable

Team Ghost

John Grant

Sigur Ros

The xx

Toms Odels

Villijs Mūns

Michael Kiwanuka

Suuns

Charli XCX

Noah And The Whale

Darwin Deez

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs