Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

OKTOBRIS
02: Sting, Arēna Rīga
07: Carnival Youth Koncertsērija Naivais Ku-Kū , VEF Kultūras pils
16: Nazareth, Arēna Rīga
NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
14: OneRepublic, Arēna Rīga
DECEMBRIS
08: The Neighbourhood, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2013 - Efterklang

Jana Udovenko, 2013. g. 12. maijā

Turpinām rakstu sēriju par šī gada Positivus festivālā gaidāmajām grupām un šoreiz dodamies uz vējaino Dāniju, no kuras nāk virtuozie un atmosfēriskie Efterklang.

Kas?

Zem nosaukuma Efterklang (tulkojumā no dāņu valodas — atbalss) slēpjas trīs dāņu puiši — bērnības draugi Kaspers Klausens, Mess Kristians Brauers un Rasmus Stolbergs, kas izveidoja grupu 2000. gadā Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā. Tagad gan grupa darbojas un muzicē Berlīnē un, kaut arī sākotnēji Efterklang sastāvā bija vēl divi dalībnieki, laika gaitā tie grupu pametuši, tādēļ pašlaik puiši muzicē trijatā.

2003. gadā Efterklang paši saviem spēkiem izdeva savu pirmo EP Springer, 500 eksemplārus iepakojot mākslīgā kažokādā, bet plašāk iekarot mūzikas kritiķu un klausītāju sirdis sāka 2004. gadā, izdodot debijas albumu Tripper. Zīmīgi, ka albuma nosaukums dāņu valodā nozīmē kāju vicināšanu nepacietībā, ka notiks kaut kas labs, jo tieši tā arī notika — Tripper bija visātrāk pārdotais albums grupas mūzikas ierakstu kompānijas The Leaf Label vēsturē, viņu dziesmas sāka iekarot pašmāju topus un viņus pamanīja un labi novērtēja hipsteru mūzikas dižgars — blogs Pitchfork.

Otrais studijas albums Parades arī guva lielu atzinību, kā arī piesaistīja britu ierakstu kompānijas 4AD uzmanību, kas ir mājas daudziem prominentiem mūziķiem, ieskaitot The National, Bon Iver, Pixies, Deerhunter, Grimes un daudzus citus. Par spīti tam Efterklang turpināja sadarboties ar The Leaf Label, kas 2009. gadā izdeva CD un DVD ar koncertierakstu, kurā puiši izpilda visu Parades albumu ar Dānijas Nacionālo kamerorķestri.

Pēc līguma noslēgšanas ar 4AD puiši piedzīvoja vēl lielāku popularitāti, pateicoties 2010. gada albumam Magic Chairs, kurā atrodami tādi hiti kā Modern Drift, I Was Playing Drums un Raincoats. Pagājušajā gadā Efterklang izdeva ceturto albumu Piramida, kuram ir vēl atmosfēriskāks un detalizētāks skanējums nekā viņu iepriekšējām platēm. To atzinīgi novērtējuši arī daudzi mūzikas kritiķi, kas dēvē Piramida par grupas līdz šim labāko albumu un uzteic viņu muzikālo briedumu. Pēdējos mēnešus grupa ļoti aktīvi aizvadījusi Piramida turnejā, turklāt, lai dzīvais skanējums būtu bagātīgāks, Efterklang koncertē ar savu pavadošo grupu.

Efterklang ne tikai muzicē, viņiem arī pieder pašiem sava mūzikas ierakstu kompānija Rumraket (no dāņu val. — raķete), kas, starp citu, izdeva Grizzly Bear debijas albumu. Vēl Efterklang piedalījušies arī Andreasa Kofoda filmas The Ghost of Piramida veidošanā, kura dokumentē dāņu trijotnes piedzīvojumus vecā krievu ogļraktuves pilsētā Piramīdā, kas atrodas uz Norvēģijas arhipelāga, jo tieši tur aizsākās darbs pie jaunā albuma.

Ko spēlē?

Efterklang skanējumu nudien ir ļoti grūti definēt un ielikt viena žanra rāmjos. Pirmajā albumā puiši rotaļājās ar elektroniku, orķestrāliem aranžējumiem un ēterisku dziedājumu, otrajā albumā ir spēcīgāka neoklasikas un modernās kompozīcijas ietekme, trešajā albumā Efterklang pievērsās indie rokam, savukārt viņu pēdējais albums ir atmosfērisks, daudzslāņains šedevrs, kurā izmantotas vecas ogļraktuves pilsētā saklausītas industriālās skaņas. Kā redzat, grupas muzikālais spektrs ir ļoti plašs un tieši tas dāņu trijotni padara tik aizraujošu un gaidītu Positivus festivālā.

Ja jāsalīdzina Efterklang skanējums ar kādu no grupām, kas jau pabijušas Positivus festivālā, es teiktu, ka tie ir viņu tautieši Alcoholic Faith Mission, jo dāņiem tomēr ir savs unikālais skanējums, tādēļ šī grupa ir vistuvākais, ko varu nosaukt salīdzinājumam ar Efterklang. Arī viņi izmanto orķestrālos aranžējumus, gan sieviešu, gan vīriešu vokālu un elektroniskos elementus, kā arī ir pietiekami savdabīgi, lai viņus neliktu vienā maisā ar citām grupām, kas uzstājušās Positivus festivālā.

Kāpēc jāredz?

Lauris Anstrauts, eRoks.lv žurnālists:

Dāņu grupa Efterklang droši vien nav starp populārākajiem šī gada festivāla viesiem, bet starp interesantākajiem gan. Pēdējos gados viņi piedzīvojuši šādas tādas sastāva izmaiņas, šobrīd paliekot par trio, kam dzīvajā pievienojas vēl trīs dalībnieki. Diemžēl šī gada tūrē viņiem nebrauc līdzi orķestris, tomēr, spriežot pēc koncertu videoierakstiem, arī kā sekstetam viņiem izdodas radīt interesantas skaņas ainavas, savienojot post-roku ar indie popmūziku (pēdējos albumos vairāk sliecoties uz otro). Tāpēc Efterklang varētu ļoti labi iet pie sirds tiem, kam patīk kaut kas nepieradinātāks, bet vienlaikus arī viegli saprotams. Savukārt tiem, kuri ir iecienījuši leģendāras muzikālās apvienības, interesanti varētu šķist tas, ka šobrīd ar viņiem kopā spēlē bijušais Siouxsie and the Banshees bundzinieks Budgie. Kā vēl viens iemesls doties uz Efterklang uzstāšanos varētu būt nožēla par neaiziešanu uz viņu koncertu tad, kad viņi Latvijā bija pirmoreiz, vai arī vēlmē salīdzināt to, kā viņi skanēja tad un tagad. Jebkurā gadījumā, lai kāds arī būtu iemesls iet viņus paklausīties, domāju, ka Efterklang būs pašā laikā laiskai festivāla pēdējās dienas pēcpusdienai.

Staņislavs Fisenkovs, eRoks.lv žurnālists:

Efterklang rada skaņdarbus, kas, šķiet, liek laikam apstāties vai ritēt lēnāk. Viņi ir mēģinājuši radīt mūziku gan ar visai ierastiem instrumentiem, gan ar orķestri un pagājušajā gadā darīja to arī, meklējot dažādas skaņas industriālajā Norvēģijas salā, kas vairs nav apdzīvota. Nevar paredzēt to, kāda būs viņu uzstāšanās. Tieši tāpēc būs interesanti redzēt viņus Positivus festivāla ietvaros. Tas pavisam noteikti būs koncerts, kas ir jāpiedzīvo ikvienam festivāla apmeklētājam!

Jana Udovenko, eRoks.lv žurnāliste:

Es kā ziemeļvalstu mūzikas entuziaste esmu ārkārtīgi priecīga, ka Positivus rīkotāji atklājuši ziemeļvalstu muzikālos resursus, ko piesaistīt festivālam. Skandināvijai ir ļoti bagātīgs kvalitatīvas, neatkarīgas un interesantas mūzikas piedāvājums, kas turklāt ir ģeogrāfiski izdevīgs, tādēļ ceru, ka šī tendence saglabāsies arī turpmāk. Efterklang ir dāņu lepnums un neaizmirstams muzikāls piedzīvojums. Esmu dzirdējusi neskaitāmas labas atsauksmes par viņu koncertiem, un nešaubos, ka tas tāds būs arī Salacgrīvā. Ja esat no tiem cilvēkiem, kas sajūsminās par Sigur Ros spēlēšanu Positivus festivālā, tad jums noteikti vajadzētu sajūsmināties arī par šo! No pagaidām nosauktajiem māksliniekiem tieši Efterklang ir tie, kurus vēlos dzirdēt visvairāk.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Two Door Cinema Club

Imagine Dragons

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs