Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
14: OneRepublic, Arēna Rīga
DECEMBRIS
08: The Neighbourhood, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2013 - Noah and the Whale

Jana Udovenko, 2013. g. 15. jūlijā

Līdz Positivus festivālam atlikušas vien nepilnas četras dienas, tādēļ vēl aktīvi turpinām iepazīstināt ar māksliniekiem, kas jau pavisam drīz pieskandinās Salacgrīvas priedes. Šoreiz ķeramies klāt sirsnīgajiem britiem Noah and the Whale, kas kāps uz lielās Tele2 skatuves piektdien pusnaktī.

Kas?

Tagad ir grūti iedomāties kādu, kurš kaut vai attāli nemācētu dungot līdzi 5 Years Time meldiņam vai nesaistītu vārdu fun ar Noah and the Whale, taču 2007. gada rudenī šos puišus no Londonas gandrīz neviens nezināja. Kad 5 Years Time tika izdots pirmo reizi, tas pat neiekļuva nevienā mūzikas topā un uzrādīja ļoti švakus pārdošanas rādītājus. Pēc singla pārizdošanas 2008. gada augustā Noah and the Whale ieņēma pavisam citādāku kursu un jau varēja lepoties ar pirmo Top 10 hitu. Iespējams, pie vainas bija vasara, iespējams, tas bija dziesminieces Loras Mārlingas vārds, kas tobrīd figurēja grupas sastāvā, taču jaunie briti beidzot bija ieguvuši kāroto uzmanību un pat negrasījās no tās atteikties.

Īsi pēc 5 Years Time pārizdošanas Noah and the Whale izdeva savu pirmo studijas albumu Peaceful, the World Lays Me Down, taču tas nespēja izpelnīties mūzikas kritiķu atzinību. Vadošais britu neatkarīgās mūzikas žurnāls NME to novērtēja ar viduvējo 6, savukārt pretenciozais mūzikas blogs Pitchfork spēja no albuma izspiest vien niecīgo 2.6 atzīmi. Tas gan netraucēja Vaļiem turpināt apburt arvien plašāku klausītāju loku ar savu saulaino indie folka/twee stila mūziku un sasniegt 5. vietu oficiālajā Lielbritānijas Albumu topā.

Jau pēc gada grupa atgriezās ar jaunu albumu The First Days of Spring. Šis tapa jau bez Mārlingas līdzdalības, un vokālists Čārlijs Finks nolēma viņu nemaz neaizvietot un atteikties no sieviešu vokāla grupā pavisam. Līdz ar to mainījās ne tikai grupas skanējums, kas kļuva daudz nosvērtāks un piezemētāks, bet arī dziesmu tematikas, kas Mārlingas aiziešanas ietekmē kļuva daudz drūmākas. Kaut arī The First Days of Spring izpelnījās lielāku atzinību no mūzikas kritiķiem, tas paslīdēja garām gandrīz nemanīts, un vienīgais oficiālais singls Blue Skies Lielbritānijas topā nepakāpās augstāk par 95. vietu.

2011. gada sākumā Noah and the Whale atgriezās ar jaunu sparu, izdodot savu otro veiksmīgāko singlu L.I.F.E.G.O.E.S.O.N. Tas bija pirmais vēstnesis grupas trešajam studijas albumam Last Night on Earth, kurā grupa nepārprotami atguva savu optimismu. Par to liecināja arī nākamie singli Tonight’s the Kind of Night un Life is Life, kurā dzirdams līdz šim neizmantotais sintezators un kuros arīdzan saklausāmas atsauces uz 80. gadu mūziku, kas bijusi Vaļu lielākā iedvesma albuma tapšanas laikā. Last Night on Earth ir līdz šim grupas komerciāli veiksmīgākais albums, kas pirmo reizi iekļuva ne tikai Britu salu, bet arī ārzemju albumu topos.

Šogad grupa Noah and the Whale izdeva savu nu jau ceturto studijas albumu Heart of Nowhere. Tas veiksmīgi turpina iepriekšējā albumā izveidoto skanējumu un jau paguvis iegūt labus vērtējumus no mūzikas kritiķiem. Šim albumam Finks ietekmējās no saspringtās iepriekšējā albuma turnejas, pēc kuras atgriežoties mājās, viņu pārsteidza ziņa, ka viņam tuvs draugs ir saderinājies. Tā nu tapa dziesmas par pusaudža gadu beigām, jaunības dienu atmiņām un pāreju pieaugušo dzīvē.

Ko spēlē?

Noah and the Whale mūzika ir koķetējusi ar daudziem mūzikas stiliem, taču pamatā tas ir indie folks. Grupas pirmsākumos bija saklausāmas spēcīgas twee ietekmes, taču pēdējos divos albumos jūtama arī 80. gadu mūzikas piegarša. Droši ir tas, ka, lai vai kādu stilu grupa izvēlētos, tās mūzika vienmēr būs saulaina un dzīvespriecīga.

No iepriekšējiem Positivus māksliniekiem Noah and the Whale varētu salīdzināt ar festivālā divreiz pabijušajiem Sons of Noel and Adrian, kas arī savā mūzikā izmanto klasiskās mūzikas instrumentus un savā skanējumā ir diezgan tuvi Noah and the Whale.

Kāpēc jāredz?

Lauris Anstrauts, eRoks.lv žurnālists: "Pēc vairākām skanējuma maiņām grupas pirmsākumos, Noah and the Whale pēdējo gadu laikā ir nostiprinājušies pie viena tēla, kas viņiem, šķiet, piestāv vislabāk. Tas sevī iekļauj folkmūziku ar nelielu twee piesitienu, savienotu ar astoņdesmito gadu jaunā viļņa rokgrupu skaņām, kā arī nevainojamu ģērbšanās manieri stilīgu džentlmeņu garā. Kā varat noprast, tas viss nebūt neož pēc kaut kā ļoti svaiga, un Noah and the Whale patiešām nav tā grupa, kas pārsteigs ar ko nedzirdētu vai nepieradinātu. Tomēr tas ne vienmēr ir tik svarīgi, jo pozitīvās emocijas, ko viņi iekļauj savā mūzikā un nodod tālāk arī savu koncertu publikai, to atsver pilnībā. Tāpēc uz Noah and the Whale uzstāšanos iesaku doties pēc labām emocijām un saulainām domām."

Jana Udovenko, eRoks.lv žurnāliste: "Manuprāt, Latvijas radiostacijas ir pietiekami labi rūpējušās, lai Latvijā grupu Noah and the Whale zinātu (vai vismaz pazītu) daudzi, tādēļ nešaubos, ka šī grupa Positivus festivālā ir ļoti gaidīta. Būs nepārprotami skaļa spiegšana un dziedāšana līdzi grupas lielākajiem hitiem 5 Years Time un L.I.F.E.G.O.E.S.O.N., taču nešaubos, ka festivāla publikai ļoti patiks arī pārējais grupas repertuārs. Nedaudz žēl, ka koncerts nenotiks dienas gaismā, jo Noah and the Whale mūzika ir ļoti saulaina, taču domāju, ka arī pusnaktī jaunie briti izklausīsies lieliski."

Normunds Vucāns, eRoks.lv žurnālists: "Jā, iespējams, ka vārda ziņā Noah and the Whale īsti neklasificējas kā Positivus hedlaineri, taču muzikāli viņi tādi pavisam noteikti ir. Šķietami klusi un nemanāmi briti ir saražojuši tādu dziesmu katalogu, ka tagad mierīgi var izveidot pusotru stundu garu programmu no gabaliem, kuru vārdus zina ikviens, un vismaz man, subjektīvi, 5 Years Time ir viens no gaidītākajiem mirkļiem Salacgrīvā. Tāpat arī gribētos atgādināt par manu interviju ar blices vijolnieku Tomu Hobdenu — pēc veida, kā tika organizēta saruna, bija skaidrs, ka tā ir lielākā zvaigzne, ar ko jebkad esmu runājis, taču sarunas laikā to nevarēja just, jo tik vienkāršs un jauks ir reti kurš cilvēks. Tādi ir arī pārējie puiši, tāpēc — tas būs viens velnišķīgi pozitīvs vakars pozitīvā pasākumā!”

Two Door Cinema Club

Imagine Dragons

Efterklang

!!!

C2C

Twenty One Pilots

The Joy Formidable

Team Ghost

John Grant

Sigur Ros

The xx

Toms Odels

Villijs Mūns

Michael Kiwanuka

Suuns

Charli XCX

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs