Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2013 - The Joy Formidable

Lauris Anstrauts, 2013. g. 9. jūnijā

Noslēgumam tuvojas vēl viena nedeļa, kas nozīmē arī to, ka arvien tuvāks paliek arī jūlija vidus un Positivus festivāls. Veiksmīgi iesākto ceļu tam pretī šoreiz turpinām ar velsiešu trio The Joy Formidable, kas ierībinās šī gada festivāla galveno skatuvi.

Kas?

The Joy Formidable saknes ir meklējamas diezgan senā pagātnē, jo abi grupas galvenie dalībnieki — Ritzija Braiena (Ritzy Brian) un Ridians Dafids (Rhydian Dafydd) ir bērnības draugi, kuri pie tam visus pēdējos desmit gadus pavadījuši spēlējot kopīgās grupās.  Tomēr abām šīm grupām — Tricky Nixon un Sidecar Kisses — bija visai īss mūžs, un pēc otras izjukšanas viņi pārvācās no Mančesteras uz savu dzimto mazpilsētu, kur pieaicināja bundzinieku un nodibināja The Joy Formidable.

Grupas oriģinālais bundzinieks gan ar viņiem nebija visai ilgu laiku un visai drīz tika nomainīts ar Metjū Džeimsu Tomasu (Matthew James Thomas), kurš ar viņiem spēlē vēl šobrīd. Par spīti nelielajām sastāva izmaiņām grupas vilciens jau bija iekustināts un pēc debijas singla Austere izdošanas sekoja mini albums A Balloon Called Moaning, kas viņiem nopelnīja uzslavas no kritiķiem un līgumu ar Atlantic Records paspārnē esošo ierakstu kompāniju Canvasback.

Tālāk jau sekoja grupas debijas albuma The Big Roar izdošana, kurā blakus pilnīgi jaunam materiālam tika iekļauti arī daži jau vairākus gadus apritē bijuši gabali no A Balloon Called Moaning EP. Par šo albumu grupa saņēma pozitīvas atsauksmes no lielākās daļas mūzikas apskatnieku, kas, līdz ar pamatīgu tūrēšanu visapkārt pasaulei, lika sākt rēķināties ar The Joy Formidable kā ievērības cienīgu vārdu britu rokmūzikā un iepazīstināja arvien lielāku klausītāju skaitu ar grupas mūziku.

Lai gan pirms debijas albuma izdošanas šis velsiešu trio pārsvarā tika spēlējuši mazos klubos un koncertzālēs, viņu skanējumā par to nekas neliecināja. Tieši otrādi — lielākā daļa viņu dziesmu izklausījās kā radītas stadioniem un festivālu galvenajām skatuvēm, līdz kurām viņiem gadu gaitā, cerams, izdosies tikt. Ar The Big Roar viņi pierādīja, ka stadionu izmēra rokmūzikai nav obligāti jābūt garlaicīgai, kā tas pēdējos gados ierasts, savu vēlmi eksperimentēt ar ilgām instrumentālām partijām, kuru laikā viņi šķietami izspiež pēdējos spēkus no saviem instrumentiem, jaucot ar prasmi radīt lipīgas melodijas. Starp citu, otro no tiem ļoti labi apliecina arī tas, ka joku repa supergrupa The Lonely Island vienā no savām jaunākajām dziesmām bija izvēlējušies samplēt tieši The Big Roar iekļauto Whirring.

Paralēli intensīvai koncertēšanai sava debijas albuma tūres ietvaros grupa sāka arī rakstīt jaunas dziesmas, un šoziem grupas cienītājiem tika piedāvāts viņu otrais albums The Wolf’s Law. Pēc grupas dalībnieku vārdiem, starp lietām, kas to ietekmējušas, ir gan grupas dalībnieku personiskās attiecības, gan daba, sociālās tēmas un Amerikas iezemiešu mitoloģija.

Protams, ka, izdodot otro albumu, daudzas lietas ir mainījušās. The Joy Formidable vairs nav grupa, no kuras neviens īsti neko negaida, un gan mūzikas apskatniekiem, gan vienkāršajiem klausītājiem, sagaidot The Wolf’s Law, pilnīgi noteikti bija katram savas ekspektācijas. Tomēr šķiet, ka viņiem ir izdevies nepievilt — kritiķu atsauksmes joprojām ir labas, un viņiem ir izdevies saglabāt galvenos sava skanējuma elementus (lai gan The Wolf’s Law dažbrīd skan visai atšķirīgi no debijas albuma), lēnām turpinot savu ceļu pretī arvien lielākām skatuvēm.

Ko spēlē?

The Joy Formidable spēlē enerģisku indīroku ar visai pamanām ietekmēm no ģitārmūzikai daudz labākiem laikiem — deviņdesmito gadu sākuma. Pie tam, grupas skanējumā var saklausīt ietekmes no šī perioda mūzikas abās okeāna pusēs — šeit ir pavisam nedaudz no britpopa melodiskuma, bet krietni vairāk no deviņdesmito sākuma britu shoegaze, savukārt Ziemeļameriku pārstāv grunge skaņas un The Smashing Pumpkins raksturīgā pompozitāte. Jāpiebilst, ka, lai gan grupa primāri asociējas ar mežonīgu rokmūziku, vienas no labākajām dziesmām viņu ierakstos bieži vien ir arī lēnās balādes, kurās dažreiz vokālista pienākumus uzņemas arī grupas basists Ridians radot divbalsīgu sadziedāšanos.

Salīdzinot The Joy Formidable ar kādu no festivālā jau pabijušajām grupām, mana izvēle krīt uz pagājušā gada viesiem The Vaccines — jā, varbūt arī šo grupu spēlētā mūzika nav nemaz tik līdzīga, bet no koncerta gūtais enerģijas lādiņš un vispārējā sajūta gan varētu būt tāda pati.

Kāpēc jāredz?

Lauris Anstrauts, eroks.lv žurnālists:

Pēdējo festivālu laikā ik pa laikam sanāk no kāda dzirdēt viedokli, ka Positivus dažbrīd mēdzot pietrūkt kārtīgas rokmūzikas uz galvenās skatuves. Neņemšos spriest par to, cik šie apgalvojumi ar patiesi, bet, ja nu kādam patiešām Positivus festivālā pietrūkst galvenās skatuves izmēra rokmūzikas, The Joy Formidable ir īstā grupa, ko redzēt. Esmu pārliecināts, ka savas uzstāšanās laikā šie velsieši sniegs kārtīgu rokmūzikas lādiņu visiem klātesošajiem, apmierinot ģitārmūzikas cienītāju apetīti. Pie tam, kā papildus bonuss ir grupas soliste Ritzy, kura ir kā mazs dinamīts, kas ar savu enerģiju uzlādē gan pārējo grupu, gan klausītājus.

Jana Udovenko, eRoks.lv žurnāliste:

Cik bieži jums ir gadījies redzēt Sarkangalvīti spēlējam ģitāru un izpildām enerģiskas rokdziesmas? Nu, lūk, pēc šī gada Positivus festivāla jums būs iespēja teikt, ka vismaz vienreiz. Velsiešu trijotne The Joy Formidable ar šķietami nevainīgo Rianonu "Ritziju" Braijanu priekšgalā parūpēsies, lai parādītu jums, kur mūsdienās vēl dzīvo rokmūzika. Man personīgi grūti iedomāties, kā jebkurš spētu nostāvēt mierīgi pie grupas lielākajiem hitiem Cradle un Whirring, tādēļ sāciet ievingrināt savas kājas jau tagad, jo iztikt bez lēkāšanas šajā koncertā diez vai būs iespējams. Turklāt šī gada sākumā The Joy Formidable laida klajā jaunu albumu, tādēļ nu viņu bagāžā ir vēl vairāk roķīgu gabalu, ar kuriem apmierināt jūsu trakulīgo festivāla garu.

Staņislavs Fisenkovs, eroks.lv žurnālists:

Tā kā ar vārdu salikumu „mūzikas festivāls” es uzreiz iedomājos kādu britu salu notikumu, tad katru gadu arī Latvijā Positivus es gaidu kaut ko roķīgu un britisku. Pagājušajā gadā man tādi bija The Vaccines, bet šajā reizē šo lomu ieņems The Joy Formidable. Ar viņiem personīgi pirmo reizi saskāros pirms pāris gadiem, klausoties Redingas festivāla tiešraidi, un jau tajā brīdī sapratu, ka viņiem ir vērts pasekot.  Šī gada sākumā man nelika vilties viņu otrais studijas albums un es ļoti ceru, ka liela daļa no tā skanēs arī Salacgrīvā, un, protams, arī tas glītākais no debijas plates. Īpaši gribu izcelt arī grupas solisti Ritzy, kura noteikti liks apstāties ikvienam puisim, kas dosies garām skatuvei. Viņus noteikti ir vērts redzēt, un tā būs lieliska iesildīšanās pirms vakara hedlaineriem.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Two Door Cinema Club

Imagine Dragons

Efterklang

!!!

C2C

Twenty One Pilots

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs