Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2014 - Anna Calvi

Jana Kohno, 2014. g. 1. jūnijā

Virzāmies uz priekšu pa Positivus 2014 ceļu un šoreiz tuvāk iepazīsim mūziķi Annu Kalvi, kas reiz jau viesojusies Rīgā un priecēs mūs atkārtoti sestdienas vakarā uz Lattelecom skatuves.

Kas?

Britu mūziķes dzīvi vienmēr caurvijusi mūzika — jau agrā bērnībā viņa atklāja savu interesi par dažādiem žanriem, ietekmējoties no tēva, kurš arī bijis aizrautīgs mūzikas cienītājs. Jaunībā apguvusi ģitāras spēli, ieguvusi muzikālo izglītību (kas ir pārsteidzošs retums mūziķu vidū), muzicējusi un pat pasniegusi privātstundas, taču ilgi atstājusi ēnā savas vokālās dotības, apgalvojot, ka dziedāšana bijusi kā fobija. Pavisam negaidīti Annu ievērojis bijušais grupas The Coral ģitārists Bils Raiders — Džounss, kurš panāca līguma noslēgšanu ar plaši pazīstamo ierakstu kompāniju Domino Records. Tā Anna turpināja virzīties pa muzikālo taciņu, radot kaverversijas, iesildot Interpol, Arctic Monkeys, dodoties turnejā ar Niku Keivu, līdz 2010. gadā nolēma izdot debijas singlu — kaverversiju Edītes Piafas dziesmai Jezebel.

2011. gadā tika izdots Francijā ierakstītais debijas albums Anna Calvi, kas ātri vien saņēma augstus vērtējumus, šķiet, no visiem mūzikas žurnālistiem, kam vien nav bijis slinkums to novērtēt, iekļuva UK Top 40, kā arī tika nominēts prestižajai Mercury balvai. Divi gadi pazuda nemanot, un mūziķe nāca klajā ar otro maģisko albumu — One Breath, kura tapšanā liela ietekme bijusi kora mūzikai un kurš ierakstīts vien sešās nedēļās, kas ir neiedomājami ātri — gluži kā vienā elpas vilcienā — tomēr novērtējams izcili.

Pēc šī albuma Anna Kalvi nedomā ieturēt ilgāku pauzi — nesen viņa paziņojusi par gaidāmo EP, kurā, sadarbojoties ar agrāko grupas Talking Heads mūziķi Deividu Bairnu, apvienotas piecas kaverversijas, un jādomā, ka kādu no tām dzirdēsim arī Positivus 2014.

Ko spēlē?

Raupjais ģitāras skanējums, Džimija Hendriksa, Edītes Piafas, arī klasiskās mūzikas ietekme, Francijas atmosfēra, kurā tapuši albumi, īpatnējais balss tembrs un Annas itāļu saknes — katrs elements ir būtisks viņas daiļradē, kura visbiežāk pieskaitāma pie ārtroka un indie mūzikas, taču daudzviet saklausāmas arī kamerpopa iezīmes. Tumšie, gotiskie toņi dziesmās organiski mijās ar vieglu romantiku, pacilātību un pārsteidzoši zemo Annas balsi, kas ir rets krāšņums. Kalvi mēs redzēsim jūlijā, tomēr viņas kompozīciju baudīšanas gadalaiks noteikti ir rudens. Viņas mūzika asociējas ar rudens krāsaino lapkriti drūmā mežā, kas ieskauts vieglā miglā vai smalkā lietutiņā — gluži kā video singlam Eliza.

Katru dziesmu pavada Kalvi ģitāras spēle, ko nudien nevar nepamanīt. Par Annas daiļradi rodas atšķirīgi viedokļi, taču gandrīz katrs, kas kaut reizi pavērojis viņas uzstāšanās mākslu, piekristu, ka viņa ir ģitāras pavēlniece, dieviete, kuras rokās ģitāra kļūst par burvju zizli, kas spēcīgāks par Harija Potera fēniksa spalvas nūjiņu. Anna un viņas ģitāra uzbur maģisku valdzinājumu kā ierakstu studijā, tā arī koncertos, kas ierauj un ilgi neatlaiž.

Līdz ar Annas Kalvi daiļradi prātā nāk PJ Harvey, kas neapšaubāmi ir viņas muzikālā līdziniece. Savukārt zināmu saikni ar kādu no līdzšinējiem Positivus festivāla māksliniekiem ir iespējams rast ar īru mūziķi Sinead O'Connor — abas vieno apbrīnojama harisma, spēja apburt un pieklusināt publiku, kā arī patiesa vēlme maksimāli atklāt dziesmā ietverto stāstu.

Kāpēc jādzird?

Jana Kohno, eRoks.lv žurnāliste: Ir jāredz, jādzird, jājūt, kā Anna Kalvi spēlē ģitāru. Patiešām. Pavērojot intervijas ar Annu, viņa ir bikla, runā īsi, maigā, smalkā balstiņā. Neiedomājama transformācija notiek, līdzko Anna uzkāpj uz skatuves un paņem ģitāru — viņa zaudē trauslumu, pilnībā apbur skatītājus, vara pēkšņi ir viņas rokās un ģitāras spēkā, kuru viņa spēlē tik virtuozi, ka šķiet — nekas cits apkārt viņai neeksistē. Tāpat pazūd smalkā balstiņa — pēkšņi uzrodas dobja, zema, skaļa, bet fantastiska balss, kas rada ļoti pārliecinošu kopējo tēlu. Šī transformācija un apburošā spēja valdīt pār ģitāru un publiku ir redzēšanas, dzirdēšanas, sajušanas vērta.

Lauris Anstrauts, eRoks.lv žurnālists: Ja man būtu jānosauc tikai viens iemesls, kāpēc šī gada festivālā jādzird Anna Kalvi, tā būtu viņas balss. Nav mūsdienu mūzikā daudz dziedātāju ar tik īpašām balsīm, pie tam vēl mazāk ir daiļā dzimuma dziedātāju ar tik lieliski nostādītām, zemām balsīm. Bet, pat ja viņas balss nebūtu tik īpaša, domāju viņa tik un tā spētu iegūt atpazīstamību mūzikas pasaulē, jo balsij, šeit nāk klāt arī lieliskas ģitārspēles iemaņas, prasmīgi uzrakstītas dziesmas un milzīga harisma, kā arī vienkārši dabīgs muzikālais talants, kam agrāk vai vēlāk bija jāizlaužas (popularitāti viņa sāka iegut tikai aptuveni 30 gadu vecumā). Varbūt esmu viņu jau par daudz saslavējis, bet es patiešām uzskatu, ka Anna Kalvi ir starp īpašākajiem māksliniekiem, ko būs iespēja redzēt šī gada festivālā. Tāpēc nepalaidiet viņas uzstāšanos garām — ir ļoti liela iespēja, ka tas būs brīnišķīgs piedzīvojums.

Staņislavs FisenkovseRoks.lv žurnālists: Par angļu dziesminieci Annu Kalvi aizvadītajos gados ir nācies dzirdēt daudz. Gan par abiem viņas augsti vērtētajiem albumiem, gan to kvalitatīvo izpildījumu dzīvajā. Kad kāds sāk remdēties atmiņās par Palladium koncertzālē pieredzētajiem koncertiem, kā viena no labākajām bieži tiek izcelta tieši viņas uzstāšanās reize. Ziņa, ka Anna Kalvi būs atpakaļ, lika vēlreiz iziet cauri viņas daiļradei, un nu jāsaka, ka viņas koncerts man ir starp gaidītākajiem šī gada Positivus.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

The 1975

Chet Faker

Future Islands

Temples

Tavs komentārs