Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Intro.lv 2019. gada labāko Latvijas albumu TOP 15

Intro, 2019. g. 27. decembrī

Pēdējos gados esam iedbinājuši lielisku jaunu tradīciju — gada pēdējās dienās noslēgt mūsu gada topu apkopojumu ar atskatu uz labākajiem pašmāju albumiem. Ja kaut nedaudz esi sekojis līdzi norisēm Latvijas mūzikā šogad, noteikti jau zini, ka tajās netrūka nedz dažādu krāsu, nedz aizraujošu ierakstu, un, tieši tāpēc, šogad esam izlēmuši paplašināt šo topu līdz 15 izvēlēm. Protams, ar to nebūs gana, lai izceltu visus albumus, kas to būtu pelnījuši, taču tas ir solis pareizajā virzienā un kārtējais apliecinājums tam, cik patiesībā daudz lielisku lietu notiek Latvijas mūzikā. Tieši tāpēc nu ir laiks ķerties klāt, mūsuprāt, 15 labākajiem albumiem Latvijā, starp kuriem, nešaubos, ikviens atradīs kādu negaidītu, bet patīkamu pārsteigumu. Lai lieliski skan un 2020. pašmāju melomāniem izrādās vismaz tikpat labs kā 2019. gads!

15. Ziedu Vija TMZ

Uzskatāmi pamanāma tendence šogad izdotajos Latvijas hiphopa albumos ir to lielā dažādība, un dueta Ziedu Vija albums TMZ ir viens no tiem, kas šo dažādību izceļ visvairāk. Šis duets Latvijas hiphopa ainavā ir ienesis pēdējos gados pasaulē populāro emo-rap estētiku, tiesa gan, šajā žanrā ierasti apspēlētās depresijas un apreibināšanas tēmas viņu mūzikā tiek apspēlētās izmantojot melno humoru (vismaz tā šķiet), tam pievienojot interneta jokus, kā arī atsauces uz anime un... Lauri Reiniku. Protams, viss pieminētais kaut kādā mērā liedz viņus uztvert nopietni, bet šķiet, ka arī viņi paši savu mūziku uztver ar kaudzi pašironijas.

14. Indygo The Result of Everything

Ir daudz iemeslu kādēļ Indygo ir pelnījuši atrasties mūsu topā. Pirmkārt, jo šis ieraksts Latvijas alternatīvās mūzikas scēnā izceļas ar ļoti augstas kvalitātes dziesmu aranžējumiem un produkciju. Tāpat jāizceļ Mārtiņa Vatera kā frontmena izaugsme, proti, viņš ir nonācis karjeras brīdī, kurā viņa balss ir kļuvusi tik atšķirama, ka katru reizi, uzliekot jauno albumu, no pirmajām notīm ir atpazīstams, kas skan. Tāpat jaunajā albumā dziesmas ir sākušas flirtēt dažādiem mūzikas stiliem, iekļaujot savā skanējumā dažādas ietekmes — sākot no Placebo un beidzot ar Queens of Stone Age. Kā mēs jau rakstījām savā The Result of Everything apskatā — šis ieraksts ir perfekts grupas līdzšinējās karjeras apkopojums.

13. Demaui Tribe

Pēdējos gados arvien pamanāmāka kļūst elektroniskās mūzikas scēna Liepājā — tam par iemeslu ir gan Dirty Deal Audio kolektīva dalībnieku aktivitātes šajā pilsētā, gan, jo īpaši, Liepājas Universitātes mākslas studentu rīkotie pasākumi un nepārtrauktā savstarpējā ideju apmaiņa. Viens no šiem studentiem ir arī producents Demaui, kurš savu ceļu iesācis ar internetā augšupielādētiem bītiem un pašorganizētām ballītēm, bet nu jau ticis līdz pat mūzikas veidošanai teātra izrādēm. Albums Tribe ir viņa līdz šim pilnīgākais veikums, kurā grime bītu stilistika jaucas ar ekspansīvākām skaņām, gala rezultātā iegūstot skaņu ainavas, kas ir tikpat krāsainas kā šī albuma vāciņš.

12. Nikto Nikto

Kaut gan Latvija ir maza, un tās mūzikas vide vēl mazāka, par šeit iznākošajiem albumiem krievu valodā lielākā daļa latviski runājošās publikas bieži vien nemaz neuzzina. Šķiet, pēdējais šāds gadījums bija grupa Svema, kas bija nominēta Zelta Mikrofonam 2014. gadā, bet vēl kādu citu tā uzreiz pat grūti atcerēties. Mūsuprāt, tas vien ir vistiešākais apliecinājums tam, cik lielisku rokmūzikas albumu ir radījuši Nikto — viņu intensīvais, nedaudz nevaldāmais un ļoti enerģiskais sniegums spēj sasniegt jebkuru klausītāju, neatkarīgi no tā, vai tas saprot vai nesaprot vēstījumu. Tiesa — tie, kas to saprot, ir ieguvēji, jo Nikto ir, ko teikt!

11. Singapūras SatīnsNe Jau Atkal

2019. gads Singapūras Satīnam ir bijis pārliecinoši veiksmīgākais bandas pastāvēšanas vēsturē. Gada sākumā viņi deva iedvesmu katram interesentam izpausties ar vislabāko “Viņa tev ir pārāk jauna” joku izdomāšanu, bet tā otrajā pusē Satīns ir baudījis karstā singla Piededzini Mann panākumus. Abas dziesmas nāk no Ne Jau Atkal — grupas pārliecinoši nopietnākā un nobriedušākā veikuma. Ievērojami audzis gan dziesmu producēšanas darbs, gan dalībnieku panti, kā rezultātā grupa pavisam pilntiesīgi ir pāraugusi vienkārša joku projekta statusu. Neiztiek gan bez ierastajām atsaucēm uz Latvijas kultūras dzīves tagadni un pagātni, gan trakiem pantiem par Seno Ēģipti un politiku — cauri sev raksturīgajiem lielumiem Satīns ir spēris soli gan pa dibenu heiteriem, gan uz priekšu muzikālajā attīstībā.

10. Elīna Silova Rezonanse

Nav noslēpums, ka Elīnas Silovas attiecības ar džezu ir tik ciešas, ka viņa pat ieguvusi bakalaura grādu šajā mūzikas žanrā. Arī How Town — grupa, kurā Elīna spēlē — daudz iedvesmas smēlusies džezā, tomēr savā debijas soloierakstā viņa ir gājusi daudz tālāk par šī žanra robežām. Rezonanse drīzāk ir sajaukums starp folku un indie, kuru pavada mierīgas klavieru melodijas, piešķirot arī nedaudz akadēmisku ietekmi. Papildus visam, savu vietu atrod arī mūziķes augstais vokāls, kuru viņa izmanto gan vārdu, gan dažādu skaņu izdziedāšanai. Ierakstā ir apvienotas daudzas interesantas idejas, bet no haosa nav ne miņas, kā rezultātā šis mierīgu idilli radošais albums atradis vietu arī mūsu topā.

9. Lupa Sequences and Consequences

Pēdējo gadu laikā ierakstu kompānija Jersika Records ir pamanījusies kļūt par vienu no lielākajām kvalitātes zīmēm pašmāju mūzikā, un šogad viņu spilgtākais piedāvājums ir lieliskais kvartets Lupa. Šķiet, ka šī projekta panākumu galvenā atslēga ir spēja piedāvāt vienlaikus ļoti viegli saprotamu un baudāmu džezu pat tiem, kas ar žanru ir uz “Jūs”, tajā pašā laikā nezaudējot spēju nemitīgi eksperimentēt un improvizēt, tādējādi izpelnoties cieņu žanra speciālistu acīs. Sequences and Consequences ir brīnišķīgs skaņu celiņš kā vieglas ballītes fonam tā patiesai mūzikas baudīšanai, tai veltot pilnu uzmanību, un tas, mūsuprāt, ir augstākais kompliments, ko šāds ieraksts varētu saņemt!

8. Astro'n'out Multivitamīnu Multipaka

Kopš grupas Astro’n’out dibināšanas ir pagājuši jau 16 gadi, taču tieši tagad viņi ir pamanījusies radīt savas karjeras līdz šim labāko un svarīgāko albumu! Multivitamīnu Multipaka ir loģisks solis uz priekšu grupas attīstībā, vēl vairāk dodoties popmūzikas virzienā un ģitāras noliekot malā teju pavisam. Tā vietā tiek piedāvāti ļoti moderni un lipīgi bīti, kas Māras allaž spēcīgajiem tekstiem piestāv tikpat ļoti, cik viņu agrākais skanējums. Būsim godīgi — šobrīd Astro’n’out ir savas karjeras augstākajā punktā un viss liecina, ka viņu augšupejošā trajektorija tikai un vienīgi turpināsies!

7. Juuk Indulgenču Tirgotāji

Edgars Šubrovskis jau sen Latvijas mūzikas scēnā ir zināms kā viens no tās stūrakmeņiem. Vai tā būtu Mirušo Gvarde, Kartāga, Hospitāļu iela vai Manta, viss, kur piedalās Šubrovskis, piesaista uzmanību. Šoreiz ar viņu sadarbojas arī flautiste Sniedze Prauliņa un ģitārists/bandžoists Oskars Jansons. Kopā ar vijolnieci Dinu Skreituli un perkusionistu Rinaldu Maksimovu, šis trio ir radījis mīlas vēstuli Latvijas folkmūzikai, to sapludinot ar ASV izplatīto dienvidu gotikas stilu. Šādā veidā viņi atrod jaunus, interesantus pavadījumus savām melodijām, tikmēr vokāli — dažbrīd liegi, dažbrīd smagnēji — efektīvi atklāj savus stāstus un pārdzīvojumus. Šī nav Hospitāļu iela, drīzāk Iļģi, bet tomēr šis ir sasodīti labs alternatīvās mūzikas ieraksts, kas piestāv 2019.gadam.

6. Rolands Če & xantikvariāts Siera Plate 2

Jaunā stila reps ir ieradies uz palikšanu arī Latvijā! Mūsu topā iekļuvušais Rolanda Če & xantikvariāta albums Siera Plate 2, viennozīmīgi, ir iznācis pareizajā gadā. Tas ir jauneklīgi huligānisks ieraksts, kas gan arī apveltīts ar pietiekamu pašironijas devu. Tādējādi kļūst skaidrs, ka albuma autori ir tiešām ielikuši lielu darbu, lai radītu kaut ko, kas ne tikai sekotu esošajiem trendiem, bet arī radītu savus. Ja pavēro, cik pozitīvi jauno Siera plati uzņēmusi sabiedrība, tad atliek vien nobrīnīties — kas būs tālāk? Tādēļ ar nepacietību gaidām, ko šis duets būs ieplānojis nākotnē.

5. Les Attitudes Spectrales - Vampire in the Summer

Tāpat kā abus iepriekšējos, arī savu trešo studijas albumu Les Attitudes Spectrales izdeva 31. oktobrī — tieši pirms Visu svēto dienas. Lai arī apvienība laika gaitā piedzīvojusi sastāva izmaiņas, tās kodols Rūtas Rozenfeldes un Džuliena Starka personās joprojām ir kopā un ar jauno dalībnieku palīdzību ir spējis ne tikai noturēt kvalitātes latiņu, bet to pat pacelt. Vampire in the Summer apvienotas ietekmes gan no agrīnā garāžroka un pankroka, gan no post-panka un tūkštošgades sākumā aktuālā jaunā garāžroka, ierakstam kalpojot kā spilgtam ceļojumam visu laiku rokmūzikā. Apvienojot to visu “zem viena jumta”, rezultāts ir visās nozīmēs spēcīgs, turklāt tā ģitāras partijām pēdējo gadu Latvijas mūzikā nav bijis pārāk daudz konkurentu.

4. PragaII Sorry, Can’t Talk Right Now

Duetu PragaII veido Kashuks un Aleksis Luriņš — divi Latvijā visai labi zināmi mūziķi, kuri ar kopīgu mūzikas radīšanu gan šajā, gan citos projektos nodarbojušies jau vairākus gadus, bet šogad beidzot tikuši līdz debijas albumam kā duets. Lai gan savu muzikālo darbību viņi iesākuši visai atšķirīgos žanros, Sorry, Can’t Talk Right Now dziesmās šie dažādie skanējumi savijas kopā visai organiski. Tajās var saklausīt gan elektroniskus bītus un ambientas skaņu ainavas, gan liegas ģitāru skaņas, ko papildina ar dažādu efektu palīdzību stipri pārveidotus abu grupas dalībnieku vokāli. Tas viss rada sapņainu un viegli psihodēlisku noskaņu, padarot šo par lielisku albumu nesteidzīgiem mirkļiem.

3. Kashuks Lost Echo

Kashuks Latvijas mūzikas dzīvē savu vietu ir izkarojis jau labu laiku — Lost Echo kļuvis jau par viņa piekto albumu, turklāt iezīmējis labi sadzirdamas izmaiņas, atskatoties pat vēl uz tikai pirms pāris gadiem izdoto Fiction. Kashuks šoreiz ir parūpējies par smagāku un tumšāku skanējumu, kurā vairs tik izteikti nedominē dažādi dabas skaņu efekti, bet gan sintezatori un spēcīgi elektroniski bīti. Albums ir fokusēts un spēcīgs no sākuma līdz beigām, turklāt arī Kaspara balss, ko viņš ierakstos iekļāvis pirmo reizi, iederas kopējā estētikā. Pārsvarā tā tiek izmantota kā papildus rīks, kas lieliski iekļaujas starp pārējiem elementiem un pat, simboliski albuma nosaukumam, atbalso to, kas izteikts instrumentālajā daļā.

2. VIŅA Mildas Īstais Vārds Ir Zelma

Augsto otro vietu mūsu topā ieguvusi Zelma Jēgere jeb VIŅA, kura par savu minialbumu Elpo pirms pāris gadiem ieguva gada debijas Zelta Mikrofonu. Šogad VIŅA nākusi klajā ar savu pirmo pilnā garuma ierakstu, kurā Zelma ir vēl vairāk pilnveidojusi savu flovu un uzlabojusi savas liriskās spējas. VIŅAs jaunais ieraksts atrodas uz robežas starp klasisko un moderno hiphopu. Daži bīti šķiet idejiski aizlienēti no žanra smagsvariem deviņdesmito gadu beigās, bet tie nemanāmi savijās ar elektroniskās mūzikas vai trap iedvesmotiem ritmiem un piedziedājumiem, kas nebūtu nevietā arī lielākajos Billboard hitos. Liriski albums ir labs ieskats Zelmas dzīvē, tas diezgan patiesi un neslēpti atspoguļo to kā Zelma redz pasauli, bet nevienā brīdī šī atklātība nekļūst pārlieku uzmācīga, kā tas bieži mēdz notikt ar personīgiem ierakstiem.

1. Tribes of the City Rust and Gold

Pagājušās desmitgades vidū Tribes of the City tika uzskatīti par vienu no spožākajām jaunajām parādībām Latvijas mūzikā, bet neko jaunu no viņiem diemžēl nebijām dzirdējuši vairāk nekā desmit gadu. Tiesa gan, darbs pie viņu jaunā albuma uzsākās jau pirms aptuveni pieciem gadiem, bet, dažādu sarežģījumu dēļ, ievilkās ilgāk nekā plānots. Tāpēc ir vēl jo lielāks prieks par to, ka šis ieraksts skan tik spēcīgi. Rust and Gold ir piepildīts ar interesantām muzikālām idejām, pat ja tas neizkāpj no grupai ierastā shoegaze žanra — nelielām detaļām, kas liek Tribes of the City skanējumam izcelties citu šī žanra mūziķu vidū. Un to visu lieliski papildina Ksenijas sapņainais vokāls, kas spēj klausītāju pilnībā aizvest viņas radītajā pasaulē. Tāpēc arī šis albums šogad ir gan ticis pie Austras balvas, gan pārspējis visus citus šogad izdotos pašmāju mūziķu albumus arī mūsu kolektīva vērtējumā — laipni lūgti atpakaļ, Tribes of the City!

Visus topā iekļautos albumus vari noklausīties arī īpaši izveidotā plejlistē!

No shitiem tikai ziedu viju zinu

young draco 2019. gada 29. decembrī, 02:04

Tavs komentārs