Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

NEPACIETĪGI GAIDĀM

JŪNIJS
No Age — Goons Be Gone
Jessie Ware — What's Your Pleasure
Viss kalendārs »

TUVĀKIE NOTIKUMI

JŪNIJS
06: Aija Andrejeva, Siguldas Pilsdrupu estrāde
21: Michael Kiwanuka, Siguldas Pilsdrupu estrāde
27: Dido, Siguldas Pilsdrupu estrāde
30: P.O.D., Melnā Piektdiena
JŪLIJS
08: Oh Wonder, Palladium koncertzāle
17: Positivus 2020, Salacgrīva
18: Kartupeļpalma 57, Nacionālais botāniskais dārzs, Salaspils
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Laika mašīna: Milli Vanilli, 1988—1991

Bez autora, 2011. g. 2. janvārī

Pēc nelielas pauzes atgriežas "Laika mašīna". Šoreiz dodamies apskatīt, kā cēlās un kā krita vācu popmūzikas sensācija Milli Vanilli un kā grupa ietekmēja mūsdienu mūzikas industriju.

Milli Vanilli uzsāka darbību 1988. gadā. To izveidoja vācu mūziķu menedžeris Frenks Farians, kurš iepriekš slavu guva, izveidojot Boney M un sadarbojoties ar Meat Loaf. Milli Vanilli faktiski bija divi dažādi projekti, kas vēlāk tika apvienoti. Pirmajā projektā bija paredzēts piedalīties apdāvinātam dziedātājam un reperim, kā arī trim bekvokālistiem. 

Tomēr mūziķi (attēlā — grupas reperis Čārlzs Šovs) nebija tie izskatīgākie. Pateicoties MTV, popzvaigznēm svarīgāka bija nevis balss, bet gan izskats. Te Farians atcerējās par savu otro projektu: divi izskatīgi, muskuļoti, tumšādaini dejotāji. Šie jaunieši — Roberts Pilatuss un Fabriss Morvans (vēlāk iesaukti par Robu un Fabu) — sākotnēji bija modeļi, tomēr šajā biznesā viņi neredzēja perspektīvu. Tāpēc viņi izvēlējās sākt dejot. Farians šo pāri atklāja kādā Minhenes naktsklubā.

Tādējādi 1988. gada novembrī tika izdota grupas Milli Vanilli debijas plate All or Nothing. Albuma vāku rotāja nevis kvintets, kas reāli iedziedāja dziesmas, bet gan Robs un Fabs. Tomēr uz albuma nebija norādīts, kas ir iedziedājis dziesmas, kā arī, kas ir šie cilvēki uz albuma vāka. Lai popularizētu albumu, Farians lika dejotājiem doties turnejā pa Eiropas naktsklubiem, dejojot un plātot mutes pie dziesmas Girl You Know It's True. Albums kļuva negaidīti populārs, tādējādi Pilatuss un Morvans, kas nu bija kļuvuši slaveni, zaudēja iespēju vienkārši izkļūt no situācijas.

Grupas debijas albuma vāks

1988. gadā Eiropā slavenā popgrupa veica pirmo mēģinājumu ielauzties ASV tirgū. Girl You Know It's True tika izdots kā singls. Austrijā un Vācijā (grupai vistuvākajās valstīs) dziesma, protams, tika topu pirmajās vietās. Vēl vairākās valstīs (Francija, Šveice, Lielbritānija, u.c.) dziesma bija 2. vai 3. populārākā. Galu galā tika iekarotas arī Savienotās Valstis. Ar miljonu pārdotu kopiju singls bija otrajā vietā Billboard Hot 100 topā un pirmajā vietā Billboard Hot Dance Music/Maxi-Singles Sales. Bija pamats līksmot.

1989. gada martā ASV tika izdots albums Girl You Know It's True, nosaukts par godu grupas lielākajam hitam (skat. video zemāk). To izdeva Arista Records, kas ir Sony Music meitasfirma. Tas bija nedaudz izmainīts pirmais albums: dažas dziesmas tika remiksētas, dažas — izņemtas un dažas — pievienotas (tai skaitā Blame It on the Rain, kas kļuva par vienu no Milli Vanilli firmas zīmēm). Septembrī albums sasniedza pirmo vietu Billboard 200 topā, kurā tas noturējās divas nedēļas. Albums līdz 1990. gada janvārim vairākkārt atgriezās šajā pozīcijā. Popularitātes virsotnē viņi pat parādījās vienā Super Mario Bros 3 multfilmas sērijā (skat. video zemāk — labotā versija, kur grupas dziesma ir aizvietota ar instrumentālu mūziku).

 

 

1989. gada decembrī notika pirmā no trim lietām, kas noveda pie Milli Vanilli sabrukuma. Čārlzs Šovs, viens no īstajiem dziedātājiem, laikrakstam New York Newsday paziņoja, ka viņš ir saņēmis 6 000 ASV dolārus, lai iedziedātu Girl You Know It's True Roba un Faba vietā. Frenks Farians bija spiests samaksāt 150 000 dolārus Šovam, lai viņš atsauktu šo paziņojumu. Tajā pašā laikā notika vēl viens incidents: uzstāšanās laikā ASV (kas, turklāt, tika tiešraidē pārraidīta MTV) fonogramma aizķērās un sāka raustīties (skat. video zemāk). Lai arī faniem bija vienalga, mūzikas apskatnieki to pamanīja. Drīz Milli Vanilli kļuva par apsmiekla objektu.

Tomēr, līdzīgi kā mūsdienās — tas, ka tevi apsmej, ne vienmēr kaitē tavai mūziķa karjerai. Galvenais ir stabila fanu bāze. Paskatieties uz Džastinu Bīberu. 1990. gada februārī Milli Vanilli ieguva Grammy balvu kā labākie jaunie mākslinieki. Cīņā par šo balvu viņi pārspēja dziedātāju Neneh Cherry, folkroka grupu Indigo Girls, deju mūzikas grupu Soul II Soul un reperi Tone Lōc. Kā vēlāk izteicās grupas dalībnieki, tas bija mirklis, kad viņi saprata, ka visam ir beigas. Pirmkārt, balvas iegūšana nozīmē pastiprinātu uzmanību grupai. Otrkārt, balva labākajam jaunajam māksliniekam bija ieguvusi sliktu reputāciju — visi tās saņēmēji iekrīt karjeras bezdibenī un vairs nespēj atkārtot sākotnējos panākumus (kas, ar dažiem izņēmumiem, joprojām ir patiesība).

Kopš sava ASV albuma izdošanas, grupa izdeva divus remiksu albumus un četrus singlus, no kuriem trīs bija ļoti veiksmīgi un bija topu augšgalā daudzās valstīs. Nevēlēdamies vairs melot ne sev, ne citiem, Robs un Fabs Frenkam Farianam pieprasīja, ka viņi iedzied grupas otro albumu. Farians, apzinoties, ka atšķirība būs pamanāma, to noraidīja. Tad viņi pieprasīja līguma laušanu (to bija tiesīgs paveikt tikai grupas menedžeris — tātad Farians). Tas tika izdarīts un 1990. gada 12. novembrī Frenks Farians žurnālistiem atzinās, ka Milli Vanilli nav iedziedājuši nevienu noti nevienā dziesmā nevienā albumā. Mediju spiesti, Grammy atsauca labākā jaunā izpildītāja balvu četras dienas vēlāk.

20. novembrī grupa bija gatava sniegt preses konferenci saniknotajiem žurnālistiem un atdot Grammy balvu (skat. video zemāk). Lai arī viņi atbildēja uz visiem jautājumiem, atdeva balvu un paziņoja, ka viņi centās izbeigt šo situāciju, tas tikai nedaudz nomierināja tautu. Robs un Fabs kļuva par grēkāžiem un, uz īsu laiku, nīstākajiem cilvēkiem popmūzikā.

Uz pirmā albuma tika uzlīmēts uzraksts, ka Robs un Fabs tikai pozē, bet Girl You Know It's True tika izdzēsts no Arista Records kataloga. Tādējādi tas kļuva par visu laiku pārdotāko izdzēsto albumu mūzikas vēsturē. Īstie dziedātāji zem nosaukuma The Real Milli Vanilli drīz izdeva jaunu albumu, tomēr tas nekļuva īpaši populārs — daļēji skandāla dēļ, daļēji tādēļ, ka mūzika bija citādāka un, protams, arī tā iemesla dēļ, kādēļ Robs un Fabs tika nolīgti — mūziķi bija par vecu.

Pirmajos mēnešos pēc skandāla puiši pasmējās paši par sevi un piedalījās izsmejošā reklāmā (skat. video zemāk). Roberts Pilatuss un Fabriss Morvans izveidoja duetu Rob & Fab. Viņi iedziedāja albumu ar savām īstajām balsīm. Lai arī viņi dziesmas iedziedāja diezgan labi un publika jau bija piedevusi, izdevējkompānijai trūka līdzekļu dueta reklāmai un tika pārdotas tikai 2 000 albuma kopijas. It kā situācija jau tā nebūtu slikta, uzņēmums drīz bankrotēja. Robs nespēja pārdzīvot šo dažu gadu laikā piedzīvotās nelaimes (bez jau nosauktajām jāmin arī viņa tēva nāve — viņš nomira neilgi pirms skandāla un tā arī neuzzināja patiesību) un kļuva atkarīgs no narkotikām. 1998. gada aprīlī viņš tika atrasts miris kādā Frankfurtes viesnīcā. Viņš pārdozēja alkoholu un tabletes. Savukārt Fabam labāk izdevās pārciest straujo kritienu. Viņš devās pie dažādiem balss skolotājiem un šobrīd mēģina izsisties kā dziedātājs (skat. video zemāk).

tolaik bija arī laba mūzika starp citu.

Akinators 2011. gada 4. janvārī, 22:31

Paldies par izsmeļošo informāciju.Nezinu kas šodien par nostaļģiju,bet pēkšņi atcerējos Milli Vanilli.Gribējās zināt kas ar šo grupu patiesībā notika.Baigais triumfs beidzā ar baigo ablomu.Bet vienalga paldies par tā brīža emocijām,paldies.

ieva 2013. gada 18. martā, 00:25

Tavs komentārs