Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

OKTOBRIS
02: Sting, Arēna Rīga
07: Carnival Youth Koncertsērija Naivais Ku-Kū , VEF Kultūras pils
16: Nazareth, Arēna Rīga
NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
14: OneRepublic, Arēna Rīga
DECEMBRIS
08: The Neighbourhood, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Loftas Fest '15 - kas tas ir un ko no tā sagaidīt?

Lauris Anstrauts, 2015. g. 20. augustā

Jau nākamās nedēļas nogalē Lietuvas galvaspilsētā Viļņā norisināsies festivāls Loftas Fest, ko, pateicoties tā norises laikam, varētu saukt par noslēgumu festivālu sezonai Baltijā. Lai gan šis festivāls notiek ne pirmo reizi, pie tam tajā iepriekš viesojušies visai ievērojami mākslinieki, Latvijā par to līdz šim ir bijis maz informācijas, tāpēc domāju, ka ir vērts nedaudz iepazīstināt ar festivālu un arī ar tā galvenajiem māksliniekiem.

Loftas Fest šogad notiek jau ceturto reizi, un tas ir izaudzis no agrākajā elektrotehnikas rūpnīcas teritorijā ierīkotās pasākumu vietas Loftas, kurā jau piecus gadus notiek Viļņas stilīgākie koncerti un citi pasākumi. Pēc pašu organizatoru vārdiem, ideja par festivāla organizēšanu pie viņiem dabīgā ceļā nonāca pati, kad viņi saprata, ka Lietuvā nav neviena pilsētā notiekoša festivāla.

Iepriekšējos trīs gados festivālā ir uzstājušies tādi ievērojami mākslinieki kā Kelis, Hercules and Love Affair, Toro y Moi, Nicolas Jaar ar savu Darkside projektu un daudzi citi, tāpat ievērojamu vārdu netrūks arī šogad, tomēr festivāla programma nesastāv tikai no mūzikas. Šajā festivālā, blakus mūzikai, liela uzmanība tiek pievērsta arī mākslai, kino un dizainam. Mākslas cienītājiem būs iespēja aplūkot gaismas un audiovizuālās instalācijas, savukārt kinomīļiem būs pieejams kinoteātris zem klajas debess. Paralēli tam notiks arī dizaina izstāde / tirgus, kā arī mūzikas industrijas konference What’s Next in Music?, kurā tiks apspriestas industrijas aktuālās tendences.

Tomēr, tā kā Intro ir mūzikas portāls, jāatgriežas pie festivāla muzikālās programmas. Jāsaka, ka tajā nevar atrast tik iespaidīgus vārdus, kā dažā labā Latvijas festivālā, tomēr Loftas Fest katru gadu ir sastopami mākslinieki, kas tieši tajā brīdī ir ļoti aktuāli un izraisa sajūsmu daudziem, kuri mūzikai seko līdz pastiprināti. Šī gada festivāla programma ir sadalīta pa piecām skatuvēm, kas iekļauj divas galvenās skatuves, kā arī lielu tehno skatuvi un divas mazākas skatuves hiphopam un elektroniskajai mūzikai. Pie šī gada Loftas Fest ievērojamākajiem māksliniekiem pieskaitāmi briti Young Fathers un Lapalux, kā arī Le1f no ASV, ar kuriem šajā rakstā arī centīšos nedaudz iepazīstināt.

Par skotiem Young Fathers pēdējā gada laikā esam rakstījuši daudz un dikti. Kā nekā, viņiem izdevās ieņemt otro vietu Intro 2014. gada labāko albumu topā, bet viņu panākumu saraksts ir tikpat iespaidīgs arī globālā mērogā. Viņu lieliskais debijas albums Dead pagājušajā gadā saņēma Lielbritānijas prestižāko mūzikas apbalvojumu — Mercury balvu, savukārt viņu jaunākais albums White Men Are Black Men Too ir saņēmis ļoti augstus vērtējumus no kritiķiem, tāpēc nešaubos, ka gada nogalē, kad pienāks gada topu apkopošanas laiks, par viņiem atkal runāsim daudz.

Amerikāņu reperis Le1f, līdzīgi kā pagājušajā vasarā Latvijā pabijušie Future Islands, lielu troksni sacēla ar savu uzstāšanos Deivida Letermena šovā. Tiesa gan, arī pirms tam viņš jau bija paspējis iegūt daudz uzmanības no mūzikas medijiem, kā arī paspējis sadarboties ar dažādiem pazīstamiem mūziķiem. Le1f kontā šobrīd ir četri augsti novērtēti EP, bet viņa debijas albums joprojām nav ieraudzījis dienasgaismu. Tomēr, spriežot pēc līdzšinējo ierakstu kvalitātes, nešaubos, ka tas būs gaidīšanas vērts. Liela uzmanība bieži vien tiek pievērsta arī tam, ka viņš ir atklāti homoseksuāls, kas hiphopā vēl joprojām nav bieža parādība, tomēr viņa mūzika ir pietiekami laba, lai tai šāda papildus publicitāte nemaz nebūtu nepieciešama. 

Britu elektroniskās mūzikas producents Lapalux nāk no Eseksas un savu pirmo EP izdeva jau 2008. gadā. Tomēr tā pa īstam viņš sev uzmanību piesaistīja pēc tam, kad pievienojās prominentā Flying Lotus ierakstu kompānijai Brainfeeder un 2012. gadā izdeva EP ar nosaukumu When You're Gone. Gadu vēlāk tam sekoja viņa debijas albums Nostalchic, kas ieguva augstus vērtējumus no mūzikas kritiķiem, savukār šogad tika izdots viņa otrais albums Lustmore. Viņa radītā mūzika skan atmosfēriski, varbūt pat nedaudz noslēpumaini un Lapalux varētu nosaukt par elektroniskās mūzikas noskaņu meistaru. Tāpēc nešaubos, ka viņa uzstāšanās būs kā interesants piedzīvojums.

Ar to gan festivāla programma nebūt nebeidzas, jo kaut ko interesantu tajā var atrast visdažādāko mūzikas stilu piekritēji. Tehno skatuvē šī žanra cienītājus izklaidēs paprāvs skaits dīdžeju, no kuriem ievērojamākie ir Felix Krocher un DAVE the Drummer, bet tiem, kuriem labāk patīk dejot pie cita veida elektroniskās mūzikas, varētu interesēt arī Black Daniels no Dānijas vai nupat Rīgā pabijušais brits Krafty Kuts. Ar saulainu indie roku izceļas Fort Frances no ASV, savukārt Thomston no Jaunzēlandes neizbēgami tiek salīdzināts ar savu slaveno tautieti Lorde.

Blakus pazīstamākajiem māksliniekiem, festivālā, protams, varēs sastapt arī vēl veselu lērumu mazāk pazīstamu vārdu gan no Lietuvas, gan citām valstīm. Starp citu, katrā no iepriekšējiem festivāliem ir bijuši pārstāvēti arī latviešu mākslinieki, to starpā Carnival Youth, Elvi / Dunian, Astro'n'Out un citi, tomēr šogad, vismaz pagaidām, neviena vārda no Latvijas programmā nav. Pēc pašu organizatoru vārdiem, viņu mērķis ir palīdzēt festivāla apmeklētājiem atklāt sev kaut ko iepriekš nedzirdētu, un šādu potenciālo atklājumu Loftas Fest ir pa pilnam.

Tavs komentārs