Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

AUGUSTS
14: Dons. Es Nāktu Mājās, Daugavas stadions
22: Ozols. Lielkoncerts Lucavsala Live, Lucavsala
SEPTEMBRIS
03: Foals, Palladium koncertzāle
OKTOBRIS
02: Sting, Arēna Rīga
07: Carnival Youth Koncertsērija Naivais Ku-Kū , VEF Kultūras pils
16: Nazareth, Arēna Rīga
NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Vai 1990. gadi atgriežas?

Bez autora, 2010. g. 17. jūnijā

1990. gadu sākumā popularitāti guva grandžmūzika. Bez kustības aizsācējiem un populārākajiem pārstāvjiem Nirvana, kas beidza pastāvēt 1994. gadā līdz ar solista Kurta Kobeina nāvi, šajā žanrā popularitāti guva arī tādas grupas kā Alice in Chains, Hole, Pearl Jam, Soundgarden un Stone Temple Pilots. Tām arī pievērsīšos tālākajā raksta daļā.

Britpops radās kā atbilde smagajam, nopietnajam, dažkārt pat depresīvajam amerikāņu (precīzāk — Sīetlas apkārtnes) grandžam. Saulainās un optimistiskās britpopa dziesmas apvienoja Lielbritānijas (vai vismaz Anglijas) iedzīvotājus, kas visi kopā varēja dziedāt Parklife vai Don't Look Back in Anger un priecāties par to, ka tās patiesi ir dziesmas par viņu ikdienu.

 

Noriets

Kā mēdz gadīties ar dažādiem roka apakšžanriem (psihodēliskais roks 1960. gados, progresīvais roks 1970. gados, glemroks 1980. gados), arī britpops un grandžs drīz piedzīvoja strauju kritumu. Grandžmūzikai par tādu varētu uzskatīt pat to pašu 1994. gadu, kad aizsaulē devās tās ikona un seja Kobeins, tikmēr britpopa Galaheri un Olbērns, lai arī sveiki un veseli, nespēja sev piesaistīt tik lielu uzmanību kā 1995. gadā, kad notika slavenā Britpopa kauja, Oasis ieguva 3 BRIT Awards balvas un Wonderwall tika pārdots gandrīz miljonā eksemplāru.

Turpmākajos albumos šīs grupas mēģināja atgriezties pie roķīgākām melodijām, līdz pavisam novērsās no britpopa un tika saukti par alternatīvās mūzikas izpildītājiem. Tikmēr grandža mākslinieki devās kādā citā virzienā, parasti vai nu uz smago roku, vai nu uz smago metālu. Kā tas mēdz gadīties, šādi izira daudzas grupas.

 

Pazušana

Soundgarden, kuri man personīgi asociējas ar dziesmu Black Hole Sun (iesaku noklausīties, ja neesat dzirdējuši), izjuka 1997. gadā. Daudzi viņus uzskata par vieniem no svarīgākajiem grandža popularizētājiem, jo grupa bija pirmā no šīs kustības, kas parakstīja līgumu ar lielu ierakstu kompāniju (A&M Records 1988. gadā). 2002. gadā darbību pārtrauca par metālistiem pārtapušie Alice in Chains un Kortnijas Lovas grupa Hole. 2003. gadā darbību izbeidza Stone Temple Pilots.

Britpopa grupām neklājās labāk. Blur izjuka 2003. gadā, vairākus mēnešus pēc ģitārista Greiema Koksona aiziešanas. Togad beidza pastāvēt arī Suede — viņus kopā ar Blur uzskata par britpopa radītājiem. Gadu agrāk darbību pārtrauca Pulp, kuri gan pastāvēja kopš 1978. gada, vairāk nekā desmit gadus pirms radās britpops. Tomēr dziesma Common People, kuru daudzi uzskata par atbildi Blur un Oasis, mūžīgi paliks atmiņā kā viena no britpopa himnām un pateicoties tai Pitchfork savulaik nosauca Pulp par britpopa kaujas uzvarētājiem. 2009. gadā izjuka Oasis, bet 2010. gadā — Supergrass.

 

Atgriešanās

Pēdējā laikā šīs grupas ir atsākušas darbību. Alice in Chains, piemēram, pērn izdeva pirmo albumu 14 gadu laikā (ko, starp citu, kritiķi novērtēja diezgan labi). Soundgarden šogad apvienojās un uzstāsies Lollapalooza festivālā. Pearl Jam, ko minēju raksta sākumā, nebija izjukuši nevienu brīdi, tomēr pērn izdeva ļoti veiksmīgu albumu, tiesa, attālinoties no smagajām saknēm un vairāk iespaidojoties no popa, alternatīvās mūzikas un jaunā viļņa (ne festivāla). Hole, jeb, pareizāk sakot, Kortnija Lova un trīs no jauna piemeklēti džeki, šogad izdeva jaunu albumu. Jā, un arī Stone Temple Pilots ir atgriezušies ierakstu studijā un maijā laida klajā jaunu plati.

Blur pērn sniedza atgriešanās koncertus un šogad laida klajā jaunu singlu. Domājams, albums tiks izdots nākamgad. Suede šogad ir atsākuši uzstāties. Jā, Pulp darbību, šķiet, ir pārtraukuši uz ilgu laiku un Supergrass tik tikko noslēdza atvadu tūri, tomēr Oasis paliekas joprojām būs visai ietekmīgas mūzikas jomā. Liama Galahera jaunais projekts Beady Eye būs savdabīgs eksperiments: vai grupa pēc Noela Galahera būs tikpat slikta, kāda tā bija pirms viņa? Un mūs noteikti sagaida arī paša Noela soloalbums — visticamāk, izklausīsies kā akustisks Oasis. Britpopa kauja Nr. 2? Tad redzēs.

 

Secinājumi

Ko es ar to gribēju teikt? Šķiet, to, ka visas domstarpības ir pārvaramas. Tiem, kas atceras 1990. gadu mūziku, vēlos novēlēt satikt savus varoņus un noklausīties, ko viņi jaunu piedāvā. Tiem, kas to neatceras — ja kādreiz izjuks jūsu iemīļotā grupa, neuztraucieties, paies gadi desmit un viņi atkal būs kopā.

 

Video par tēmu: igauņu britpopa grupas Ruffus slavenākā dziesma Eighties Coming Back.

Interesants blogs. Ceru, ka tādu būs vairāk.

Dažas piebildes:

Noteikti iesaku Soundgarden sākt iepazīt ne ar Black Hole Sun, citādi iespaids būs ļoti mānīgs. Tas ir viņu lielākais hits, bet galīgi neatbilst grupas daiļradei kopumā. Patiesā grunge esence slēpjas citos skaņdarbos.

Par Beady Eye es nebūtu tik pesimistisks - pēdējās 2 Oasis plates parādīja, ka Laiemam šobrīd dziesmu rakstīšanā sokas pat labāk, nekā leģendāro hitu autoram Noelam. Protams, neko jaunu grupa nepiedāvās (tāpat, kā nepiedāvā 99% jauno grupu....).

Britpops vēsturiski iedalāms 2 daļās: The Beatles&co klasiskais periods un modernais britpops, kuru aizsāka (vai reanimēja klasisko) The Stone Roses (89. gada plate The Stone Roses ir viens no izcilākajiem tā laika ierakstiem. Cik daudz atsauču uz to varam atrast iekš Modern Life is Rubbish un Parklife).

Britpopam relatīvi labi klājās arī ASV, neraugoties uz to, ka tikko uzvaras gājienu tur bija noslēdzis grunge. Wonderwall bija pat US TOP 10, kas uz tā laikmeta fona ir lielisks sasniegums. Arī Blur gāja ļoti ok, vairāki singli ASV topos turējās pat nedēļas desmit. (Girls and Boys, Song 2).

Katrā ziņā britpops noteikti bija daudz interesantāks un daudzšķautņaināks, nekā tikai Oasis, Blur un Pulp. Ir vesela kaudza oriģinālu grupu (Elastica, Ash, Primal Scream....).

Māris Boss 2010. gada 17. jūnijā, 08:35

Good Job! Man patika.

Par Britpopu un tā fenomenu ir divas lieliskas filmas.

1) The Britpop Story

youtube.com

2) Live Forever (The Rise and The Fall of Britpop)

youtube.com

Tāpēc es smejos, ka pie mums LV šobrīd ir īsts BritPop: "Because IF happen!" :)

Monvīds Pālens 2010. gada 17. jūnijā, 10:44

Monvīd, pie mums jau viss ar nobīdi atnāk:)

Laba filma ir arī No Distance Left To Run - filma ir par Blur, bet diezgan precīzi ietekmē laikmetu un puišu ceļu britpopa līkločos.

Māris Boss 2010. gada 17. jūnijā, 11:32

Nez par kādu glemroku 80.gados autors runā!?

aigaris 2010. gada 24. jūnijā, 20:03

Tavs komentārs