Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

AUGUSTS
14: Dons. Es Nāktu Mājās, Daugavas stadions
22: Ozols. Lielkoncerts Lucavsala Live, Lucavsala
SEPTEMBRIS
03: Foals, Palladium koncertzāle
OKTOBRIS
02: Sting, Arēna Rīga
07: Carnival Youth Koncertsērija Naivais Ku-Kū , VEF Kultūras pils
16: Nazareth, Arēna Rīga
NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ērģeļmūzika un mēmais kino koncertzālē Latvija

Intro, 2019. g. 25. septembrī

31. oktobrī Ventspilī, koncertzālē Latvija gaidāma amerikāņu ērģelnieka Breta Valianta performance, kurā mākslinieks solo koncertā veidos oriģinālu skaņu celiņu 20. gadsimta sākuma klasikai — Frīdriha Vilhelma Mūrnava mēmajai kino filmai Nosferatu.

Brets Valiants ir pazīstams kā mūziķis-brīvdomātājs, pat dauzoņa, kurš izmanto katru iespēju atskaņot sev tuvu mūziku uz sev vistuvākā instrumenta — ērģelēm. Vai tas būtu koncertzālē vai svētdienas rītā baznīcā, pie majestātiskā Wurlitzer instrumenta teātrī vai Hammond B-3 elektroniskajām ērģelēm džeza klubā, tā vien šķiet, ka it visur Brets jūtas kā mājās. Ar eksaltētiem “aizraujoši”, “atsvaidzinoši”, “neierasti” un “satriecoši” tiek vērtēts ikkatrs mākslinieka uznāciens.

Jau agrā bērnībā, triju gadu vecumā Brets pirmoreiz sastapās ar ērģeļmūzikas skanējuma burvību baznīcā, un jau četru gadu vecumā paralēli klavierspēlei pievērsās instrumenta apguvei. Pirmo darba pieredzi B. Valiants guva agros pusaudža gados, kļūstot par baznīcas ērģelnieku, kam drīz vien sekoja pirmie starptautiskie koncerti un turnejas. Teju divdesmit gadus Brets Valiants pilda Pirmās Apvienotās Metodistu Baznīcas ērģelnieka pienākumus Vičitas pilsētā ASV un ir arī šīs pilsētas teātrī rezidējošais mūziķis, ikdienā muzicējot uz savulaik no Ņujorkas Paramount teātra atceļojušā Wurlitzer instrumenta. Ik gadu viņš sniedz koncertus dažādos filmu festivālos, tostarp Amerikas Filmu institūta rīkotajā Starptautiskajā Filmu festivālā, kā arī Amerikas Ērģelnieku ģildes rīkotajos konventos un citos profesionāļu salidojumos.

Kā mēmā kino tapieris un mūzikas autors Brets Valiants vislabāk pazīstams pēc saviem darbiem pie filmām Operas spoks, Dievmātes katedrāles zvaniķis, Spārni un citām. Ventspilī gaidāmajā koncertā mūziķis uz ērģelēm atskaņos pavadījumu hrestomātiskajai vācu režisora F. V. Mūrnava 1922. gadā uzņemtajai mēmajai filmai Nosferatu jeb Nosferatu, šausmu simfonija. Filma, ko uzskata par pagājušā gadsimta sākuma vienu no nozīmīgākajām filmām un jo spilgtu ekspresionisma paraugu, veidota pēc ne mazāk pazīstamā Brema Stokera romāna Drakula motīviem. Interesanti, ka, neieguvis rakstnieka atļauju romānu ekranizēt, Mūrnavs tik un tā nolēma filmu uzņemt, riskējot ar iebildēm un pat tiesvedību. Tā arī sekoja, tiesai lemjot visus filmas eksemplārus iznīcināt. Taču Nosferatu ir saglabājusies līdz mūsdienām un publika līdz ar šo filmu ir iepazinusi nu jau par klasisku kļuvušo vampīra attēlojumu kino — atdzīvojušos mironi ar gariem nagiem un iespaidīga izmēra priekšzobiem. Mūrnava veikums ir iedvesmojis ne vien režisorus (piemēram, Verneru Hercogu ) veidot filmas “rimeikus”, bet arī virkni citu mākslas žanru pārstāvju, tostarp mūziķus, tostarp Bretu Valiantu, kura koncerts kopā ar filmu uz Lielās zāles ekrāna Ventspilī izskanēs Visu svēto dienas priekšvakarā.

Biļetes uz Breta Valianta ērģeļmūzikas priekšnesumu “Nosferatu” 31. oktobrī Ventspilī, koncertzālē “Latvija” iepriekšpārdošanā pieejamas “Biļešu Paradīze” tīklā.

Internetā:

https://www.koncertzalelatvija.lv/lv

Filmas “Nosferatu” reklāmas video:

https://youtu.be/ZxlJxDr26mM

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs