Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Zināmi pirmie mūziķi, kas uzstāsies Zemlikā

Intro, 2014. g. 10. jūlijā

Līdz ar pirmo mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla Zemlika dalībnieku izziņošanu sākusies arī biļešu tirdzniecība uz šo pasākumu, kas 24. un 25. oktobrī jau ceturto reizi norisināsies Latvijas mazākajā pilsētā — Durbē.

Kā pirmie mūziķi un to kolektīvi, kas veidos trešā festivāla Zemlika koncertu programmu, zināmi Hedvig Mollestad Trio no Norvēģijas, Džūlija Kenta no ASV, Klaus Johann Grobe no Šveices, Kamanių Šilelis no Lietuvas un Saucējas no Latvijas. Jau drīz festivāla programma tiks papildināta gan ar vairākiem pašmāju un ārvalstu mūziķiem, gan citām, Zemlikā neiztrūkstošām tradicionālās kultūras, mākslas un izglītojošām aktivitātēm.

Biļetes uz festivālu Zemlika nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā Bezrindas.lv. Tikai pirmo 50 biļešu cena ir 20.00 EUR. Ar laiku tās kļūs dārgākas, turklāt, ņemot vērā festivāla norises telpu ietilpību, uz festivālu Zemlika pārdošanā ir stingri ierobežots skaits biļešu.

Kā nosaukums saka priekšā, Hedvig Mollestad Trio ir talantīgās norvēģu ģitāristes Hedvigas Molestādes vadīta apvienība, kurā bez viņas vēl muzicē basģitāriste/ kontrabasiste Elena Brekena un bundzinieks Ivars Lū Bjernstads. Jau desmit gadu vecumā sava tēva, džeza mūziķa un Jana Garbareka domubiedra 70. gados iespaidota, Hedviga nopietni pievērsās ģitārspēles apguvei. Pēc studijām mūzikas akdēmijā un dalības vairākās grupās, 2009. gadā Hedviga saņēma Moldes džeza festivāla balvu kā Gada džeza talants. Togad tika dibināts arī viņas trio. Ar cienījamās izdevniecības Rune Grammofon gādību līdz šim izdoti trīs apvienības albumi, no kuriem pēdējais — Enfant Terrible — dienasgaismu ieraudzīja pavisam nesen, šī gada aprīlī. “Šī ir grupa, kas ar džezu pabeidz smagās rokmūzikas teikumus, ja ne otrādi,” savulaik, recenzējot vienu no trio ierakstiem, rakstījis The New York Times. Iespējams, tas visaptveroši un reizē nepasakot neko raksturo šīs vienlaikus gan ar Judas Priest un Led Zeppelin, gan ar Melvins un Bilu Frizelu (!) salīdzinātās trijotnes radīto mūziku. Ne velti žurnāla The Rolling Stone galvenais redaktors Deivids Friks ir “sertificēts” grupas fans…

Hedvig Mollestad Trio uzstāšanos festivālā Zemlika atbalsta Norvēģijas vēstniecība Latvijā.

Džūlija Kenta ir čelliste, kas plašākai auditorijai savulaik kļuva zināma kā viena no grupas Rasputina dibinātājām un Antony and the Johnsons dalībniecēm. Viņas domubiedru un sadarbības partneru lokā ietilpst arī vairāki citi mūziķi un apvienības — Devendra Banharts, Current 93, Rufuss Veinraits un daudzi citi. Tiesa, darbošanās līdzās citiem mūziķiem un to apvienībās nebūt nav Kanādā dzimušās, bet nu Ņujorkā mājojošās mākslinieces vienīgais aicinājums. 2007. gada albumā Delay materializējas viņas debija kā solo māksliniecei. Pēc vairākiem īsspēlējušajiem ierakstiem, koncertu turnejām (t. sk. koncertiem festivālos Primavera Sound, Donauinselfest, Unsound un citos), otro studijas albumu pagājušās gaids gan māksliniecei pašai, gan klausītājiem atnesa viņas pēdējo albumu Character. Arī tajā Dž. Kenta ir turpinājusi attīstīt savu rokrakstu, kuru veido elektroniski cauraustas čella melodiju cilpas un slāņi, kurus papildina lauka ierakstu atmosfēriskums, galarezultātā klausītājot ievedot jauno tehnoloģiju un klasiskiem paņēmieniem radītā dabīgā harmonijā.

Par lietuviešu dueta Kamanių Šilelis jeb “kameņu meža” radošo vai personīgo biogrāfiju nav zināms daudz. Vien tas, ka kopā muzicē Kamile Gudmonaite un Mantas Zemļeckas, un viņi ir no Viļņas. Visvairāk pasaka abu radītā mūzika — mājīgas, siltas, ik pa laikam neparastas rotaļas ar lietuviešu tautas mūziku, ietērpjot to oriģinālās aranžijās. Par spīti valodai rezultāts šķiet ikvienam saprotams, jo saka taču, ka “mūzikas valoda ir universāla”.

Lai nemaldina nosaukums — Klaus Johann Grobe nav kāds šlāgera dziedātājs vai jodelētājs, bet gan vesels ansamblis no Šveices. Sākotnēji muzicējušiem divatā, taustiņinstrumentālistam Severīnam Landoltam un bundziniekam Daniēlam Bahmanam nu pievienojies arī basģitārists Štefans Brunners. Šķiet, nav gluži nepareizi apvienības spēlēto nodēvēt par “elektro krautroku”, jo, nudien, ne caur ģitārām, bet gan aizlaiku sintezatoriem saklausāmas kautrīgas atsauces uz, piemēram, Can. Un fakts, ka ansamblis regulāri tiek aicināts uz mūslaiku psihedēlijas festivāliem un koncertiem šo žanrisko apzīmējumu lieku reizi attaisno. Nebijis Bruno Ojas, filmā Tauriņdeja ar tā laika jauniešu izdancināšanu gluži viegli būtu galā tikuši Klaus Johann Grobe.

Klaus Johann Grobe uzstāšanos festivālā Zemlika atbalsta Šveices Mākslas padome ProHelvetia.

Visbeidzot, Latvijas mūziķus festivālā pārstāvēs arī tradicionālās dziedāšanas grupa Saucējas. Iespējams, šī kolektīva vārds vietējā publikā daudz komentāru neprasa — viena no pazīstamākajām un arī atzītākajām (Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva par “Labāko tautas mūzikas albumu” 2012. gadā) kopām Latvijā. Latvijas Kultūras akadēmijā pirms vairāk nekā desmit gadiem dibinātās grupas dziedāšanas pamatā jau no sākta gala bijus vēlme apgūt tradicionālo, attiecīgajam reģionam raksturīgo dziedāšanas manieri, skaņveidi, dziedot kopā ar teicējām un atdarinot etnogrāfiskos ierakstus. Turklāt, Saucēju repertuārā ir gan viņu sākotnējās skolotājas, teicējas Margaritas Šakinas pārstāvētās Ziemeļlatgales dziesmas, gan Durbei krietni tuvāko Nīcas, Rucavas un Bārtas tradicionālās dziesmas.

Kā minēts iepriekš, mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls Zemlika Latvijas mazākajā pilsētā Durbē norisināsies 24. un 25. oktobrī. Arī šogad festivāls aptvers vairākas no mākslām — mūziku, teātri, vizuālo mākslu un kino. Galvenokārt bērniem un jauniešiem, bet reizē arī citiem interesentiem būs iespēja piedalīties gan mūzikas, gan mākslas meistarklasēs. Festivāla otrajā dienā notiks zemnieku, amatnieku un godprātīgu un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus, galvenās lomas atvēlot Durbes un novada, kā arī tuvējo kaimiņu saimniecībās gada laikā izaudzētajam, darbnīcās un ražotnēs paveiktajam. Pasākuma laikā skolas ēdamzālē tiks ierīkots oficiālais festivāla restorāns, kura ēdienkarte tiks veidota, izmantojot lielākoties tikai Durbes novadā izaudzēto, izslaukto, sasieto un citādi saražoto.

Līdzīgi kā iepriekšējos gadus, arī šogad festivāla Zemlika norises vietas Durbē būs vairākas — Durbes kultūras nams, A. Kronvalda vēsturiskā skolas ēka, A. Kronvalda Durbes vidusskola, Durbes muzejs, Durbes luterāņu baznīca un citas. Festivāla centrā joprojām noturot 17 dažādu mūziķu un kolektīvu koncertus divu dienu laikā — no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb folk mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai, un uz tiem tirgojot biļetes, visas pārējās augstākminētās norises vietējiem un pilsētas viesiem tiks piedāvātas bez maksas.

www.facebook.com/zemlika

www.twitter.com/zemlika

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs