Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Various Artists - Matador at 21

Rūdolfs Sietiņš, 2010. g. 7. novembrī

Matador Records ir 1989. gadā dibināta neatkarīgā ierakstu kompānija, laika gaitā kļuvusi par lielāko un daudziem mīļāko indie rock ierakstu izdevniecību. Daudziem deviņdesmito gadu neatkarīgā roka faniem jau vien izdzirdot Matador Records vārdu pār ķermeni pārskrien labsajūtas skudriņas, jo grupas paspārnē visu šo 21 gadu laikā ir atradušies vairums žanra milžu, kuru vārdi jeb kuram mūzikas fanam komentārus neprasa.

Manuprāt, izcils šādas best of izlases vai boxset risinājums ir tāds, ka starp visiem zināmiem un līdzi gaudojamiem hitiem, pa vidu ir arī kāda reta, bet lieliska dziesma. Tā veiksmīgi piesaitot to sabiedrības grupu, kura par konkrēto žanru/grupu/ierakstu izdevniecību neko nav dzirdējusi, bet ir vēlme šo netaisnību labot, gan arī to daļu, kuri jau ir iepazinušies ar ši žanra/grupas/ierakstu izdevniecības darbu. Šis boxset, kas tapis par godu šīs izdevniecības pilngadības svētkiem (ASV pilngadība iestājas 21 gada vecumā) perfekti atbilst šim raksturojumam.

Pirmais disks The Pre Dawn ir apkopojis 14 dziesmas, kas tapušas periodā no 1989. gada līdz 1992. gadam. Lielākoties visas dziesmas ir trokšņainas, raupjas un pilnas ar neatkarīgu enerģiju. Pazīstamākās grupas ir Teenage Fanclub, kas ar fantastisko Everything Flows ievada visu šo sešu disku eposu, Superchunk ar savu Slack Motherfucker un Pavement ar Perfume-V. Pārējais materiāls ir relatīvi nezināms, bet ja godīgi, tad ne par matu sliktāks. Īpaši gribētos izcelt grupu Dustdevils ar dziesmu Throw the Bottle Full, kas manuprāt ir visu laiku labākais mēģinājums atdarināt Sonic Youth stilu.

Otrajā diskā The Years of Milk and Honey aptverošais laika periods 1992 — 1995 varētu tikt uzskatīts par žanra un arī Matador Records ziedu laikiem. Rezultātā šis ir pārliecinoši labākais no visiem 6 diskiem. Agrākais pankroka raupjums ir krietni vien piezemētāks, tiesa tas nav pazudis pilnībā, rezultātā mēs varam runāt par perfektu žanra definīciju. Šajā diskā ir iekļautas grupas un izpildītāji, kuras sīkākus komentārus neprasa — The Jon Spencer Blues Explosion, Yo La Tengo, Helium, Pizziato Five, Liz Phair, Pavement, Guided By Voices, Chavez un Bardo Pond, tātad kā jau teicu šī spīdripa ir teju perfekta.

Kā zināms deviņdesmito gadu beigas iezīmēja jaunu, daudz eksperimentālu un mazāk uz ģitāru skaņām/trokšņiem balstītu periodu. Trešais disks Days Of Whiskey and Tears, kura skaņdarbi tapuši laika posmā no 1996. līdz 2001. gadam perfekti parāda, kas tajā laika posmā notika neatkarīgās mūzikas lauciņā. Starp jau zināmiem žanra grupu eksperimentiem post roka vai nez kāda tur žanru jomā, šeit ir ieklīduši arī pāris hiphopa un elektroniskās mūzikas skaņdarbi. Neskatoties uz stilu eklēzi arī šis ir lielisks disks.

Skaidrs, ka šie eksperimenti bez ģitārām kādu dienu mūziķiem apnika un tas notika šī gadsimta sākumā. Ceturtais disks Don't Call it Comeback ir kā atgriezšanās pie saknēm, tiesa tas nebūt nebija tas pats, kas deviņdesmito gadu vidū, jo šo gadu laikā pasaule bija kļuvusi samaitātāka. CD sākas ar tobrīd karstāko Matador blici Interpol, bet turpinājumā mēs sadzirdam Cat Power, Yo La Tengo, The New Pornographers, Mogwai, Mission of Burma, Belle And Sebastian, bet viss šis ģitārroka ārprāts noslēdzas ar Pavement līdera Stīvena Malkmusa solo skaņdarbu Discretion Grove.

Piektais disks mums pastāsta stāstu par to kā izklausās Matador Records mūsdienās. Pa lielam šajā diskā ir pa drusciņai no visiem iepriekšējiem diskiem, tiesa tas viss ir pasniegts mūsdienīgākā mērcē. Šeit ir gan roka klasiķu Sonic Youth, Yo La Tengo, Stīvena Malkmusa, gan mūsdienu indie mūzikas karstvārdu Jay Reatard, Times New Viking, Girls, Delorean, Perfume Genius jaunākie skaņdarbi. Jā, varbūt tas vairs nav tik nobružāti un patiesi kā agrāk, bet rezultāts joprojām ir tīri labs.

Sestais disks ir domāts tikai un vienīgi faniem, vai arī tikai tiem, kuriem ir dzīvo koncertierakstu fetišs. Šeit ir apkopoti koncertskaņdarbi, kas ierakstīti 1999. gada koncertā par godu Matador Records 10 gadu jubilejai. Astoņas dziesmas no Pavement, trīs no Cat Power, divas no Bardo Pond un viena no Come un Mogwai. Tiesa pietrūkst Džona Spensera un Yo La Tengo sadarbība izpildot Slack Motherfucker.

Visi seši kompaktdiski ir kā perfekts ceļojums laikā no nobružātajiem deviņdesmitajiem līdz pat spīdīgajām mūsdienām. Skaidrs, ka, laikam ritot, indie mūzika (dievs vien zin, kāda ir šī jēdziena patiesā definīcija) ir izmainījusies par visiem simts procentiem un šis boxset to parāda apkopojot labākās dziesmas no senatnes un mūsdienām, saglabājot objektivitāti. Vērtējums būs pats augstākais, jo tik daudz fantastisku dziesmu vienkopus nākās dzirdēt reti.

Albumam lieku 10 zvaigznes no 10.

pilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilns

Tavs komentārs