Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

NEPACIETĪGI GAIDĀM

JŪLIJS
Empire of the Sun — Ask That God
Cults — To the Ghosts
Ice Spice — Y2K
AUGUSTS
Foster the People — Paradise State Of Mind
Beabadoobee — This Is How Tomorrow Moves
Viss kalendārs »

TUVĀKIE NOTIKUMI

JŪLIJS
29: BBNO$, Palladium koncertzāle
31: Devendra Banhart, Hanzas Perons
AUGUSTS
02: Summer Sound 2024, Liepāja
12: Artemas, VEF Kvartāls
13: The Smile - ATCELTS, Siguldas pilsdrupu estrāde
14: Jessie Ware, Siguldas pilsdrupu estrāde
18: The Prodigy, Wondersala
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Blogs: Record Store Day 2014

Kristaps Zvirbulis, 2014. g. 27. aprīlī

Nu jau aizgājušo svētku periodā olu ripināšana un šupošanās nebija vienīgais veids kā pavadīt brīvās dienas. 19. aprīlī tika svinēta vispasaules mūzikas ierakstu veikalu diena (Record Store day). Kopš tās aizsākumiem 2007. gadā ASV cilvēku interese par vinila ierakstiem augusi gadu no gada, kas ļoti labi izpaužas arī ikgadējos vinilplašu tirdzniecības apjomos.

Ik gadu aprīļa trešajā sestdienā neatkarīgie ierakstu tirgotāji ver savas durvis mūzikas cienītājiem, kuri savā īpašumā vēlas iegādāties kādu īpašu ierakstu, kas izdots tieši par godu šai dienai, tādā veidā godinot neatkarīgo ierakstu veikalu kultūru visā pasaulē. Katru gadu šim pasākumam tiek nominēts vēstnieks, kas devis paliekošu ieguldījumu mūzikas vēsturē. Iepriekšējo gadu vēstniekiem — Metallica, Džošam Hommī, Ozijam Osbornam, Iggy Pop un Džekam Vaitam šogad pievienojās repa grupas Public Enemy dalībnieks Chuck D. Šī mūzikāli svinīgā diena nepaiet tērējot naudu retos ierakstos vien. Ierakstu veikalus piepilda dzīvība visas dienas garumā. Ar dzīvajām performancēm uzstājas grupas un dīdžeji, ja paveicas, tad arī kāds mākslinieks, kas ir tuvs tieši tavai gaumei. Pēc veikalu slēgšanas, steigšanās mājās būtu saprotams solis, bet šoreiz, lai noliktu ierakstus un ātrāk dotos uz vietējo klubu, kur tavs iecienītais ierakstu veikals Tev sagādājis bezmaksas muzikālo baudu visam vakaram. Iegādātās plates varēsi klausīties pēc tam.

Šogad mana personīgā interese par dažiem īpašiem ierakstiem aizveda mani līdz manam iecienītajam ierakstu veikalam — Notingemas The Music Exchange. Mazu saprašanu par šo pasākumu iekrāju jau pērn, kad vairāk biju novērotāja pozīcijā. Tomēr tāpat kā pērn nolēmu nepavadīt pie veikala visu nakti kā to iemanījušies rūdītākie šī pasākuma dalībnieki. Ierakstu gribētājiem, kas ieradās agrā rīta stundā (tai skaitā man) nācās samierināties, ka līdz veikala durvju ailes šķērsošanai varētu paiet ilgāks laiks. Šogad tās bija trīs stundas, bet visu ilgo gaidīšanu atvieglo nopūta — tavs vēlamais ieraksts joprojām ir pieejams. The Music Exchange platības ziņā nevar atļauties šāda masu pasākuma laikā izvietot dzīvo grupu mazajās veikala telpās, bet par ritmisko garastāvokli rūpējas vairāki dīdžeji. Lielākā daļa jau zināmi vietējo grupu un ierakstu studiju darbinieki, kas priecēja ar vinila skaņām no savām personīgajām kolekcijām, kam pa vidu pa kādam īpašam viesim. Lai gan laiks, kas tiek pavadīts rindā krasi pārsniedz pieejamās preces pētīšanu veikalā, neviens to neuzskata par zemē nomestu, pat tie, kas netiek pie kārotā.

Ja diena piederēja dīdžejiem, tad noslēguma pasākumā, kas norisinājās Notingemas mūsdienīgās mākslas telpā, uzsvars tika likts uz ģitārām. Uzsvars gan nav īstais vārds, ja Tevi sagaida 17 ģitāras spēlmaņu uzstāšanās. Ievads katrā mākslas darbā ir ļoti svarīga sastāvdaļa. Tas tika uzticēts talantīgajam Nottingemas trio Kagoule. Simpātisks Fugazi, Nirvana un deviņdesmito ietekmēts altroks, ko vietējie nesmādē un izbauda jau gandrīz trīs gadus. Lai gan grupas dalībnieku vecums knapi pārsniedz pilngadību, skanējums noteikti atspoguļo grupas nobriedušāko pusi. Par patīkamāko pārsteigumu pamanījās parūpēties Somersetas trio Henry Blacker. Savā pirmajā viesošanās reizē šajā valsts daļā ‘rietumnieki’ atstāja vairāk nekā labu iespaidu ar metāla mūzikas saknēm caurstrāvotu performanci, kas brīžiem atspoguļoja arī pa kādai niansei no tuksnesī dzimušā robotroka. Var teikt, ka Hommes izdaudzinātais žanrs nelielās devās tiek piekopts arī šajā okeāna pusē. Uz pacilājošas nots vakaram punktu lika “ģitāru orķestris” Ex — Easter Island Head, kura sastāvā ir tieši trīspadsmit ģitāristu. Uz daudzo sinhronizēto ģitāru fona ausīm tīkamus ritmus skandināja arī zvani un akustiskās perkusijas. Par grupas rokrakstu uzskatāms minimālisms, kas 30 minūšu performances laikā spēj sniegt vairāk enerģijas par pilnas jaudas spēkstaciju.

Tavs komentārs