Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Intervija: Jāko Eino Kalevi - cilvēks no zemes, aiz kuras nekā nav

Staņislavs Fisenkovs, 2016. g. 5. maijā

Pirms kāda laika Rīgā, K.K. fon Stricka villā, divus vakarus pēc kārtas notika biedrības SKYR organizētie koncerti. Biedrība, kura šīs nedēļās beigās Durbē rīkos vijolnieces Sāras Noifeldes koncertu, un ik gadu organizē festivālu Zemlika, tostarp uz Rīgu atveda vienu no aktuālākajiem somu mūziķiem — Jāko Eino Kalevi. Rīgā viņš kopā ar bundzinieku ieradās pagājušajā gadā izdotā albuma Jaakko Eino Kalevi tūres ietvaros, pēc koncertiem Polijā un Lietuvā.

— Vakar uzstājāties Viļņā. Kādi iespaidi par aizvadīto koncertu?

Ļoti labi. Koncertzāle bija pārpildīta, cilvēki bija visai ieinteresēti koncertā. Pagājušā nakts bija visai īpaša, jo bija pagājuši divdesmit gadi kopš manas pirmās uzstāšanās [ieraksts no šīs uzstāšanās tika publicēts tajā pašā naktī — aut.]. Tajā grupā piedalījās arī mans šībrīža bundzinieks, mēs laikam toreiz bija vienpadsmit gadus veci. Tādēļ devāmies uz bāru to atzīmēt un tas viss beidzās ar to, ka es piedalījos kādas lietuviešu filmas masu skatos. [smejas]

— Kādā veidā izdevās nokļūt līdz tam?

Viena mana draudzene pazīst ar kino saistītus cilvēkus. Viņa zināja, ka naktī tiks uzņemta filma. Mēs nolēmām aiziet to paskatīties, tad man piedāvāja piedalīties. Man vajadzēja vienkārši noiet no viena ielas gala līdz otram ar lietussargu, līstot lietum. [parāda bildi, kurā tas ir iemūžināts]

— Sanāk, ka tu jau biji pazinis kādus lietuviešus pirms tam?

Jā, man ir vairāki paziņas Lietuvā. Esmu tur bijis laikam kādas piecas reizes.

— Un kā ir ar Latviju — vai tu arī šeit esi bijis vairākkārt?

Īsti nē. Man ir sanācis būt Rīgas lidostā, kā arī vienreiz, caurbraucot uz Viļņu, bijām piestājuši Rīgā, lai apēstu burgeri. Tas bija labs. [smejas] Bet bija visai interesanti, ka pirms pāris gadiem tiku aicināts uzstāties triju Baltijas valstu paviljonā Venēcijas mākslas biennālē, lai gan neesmu no šīm valstīm.

— Vai uzstāties Rīgā, veidot Baltijas tūri, bija tava paša ideja?

Jā, es jau kādu laiku vēlējos veidot Baltijas tūri. Vispirms mūs uzrunāja Tallinn Music Week un tad mēs sākām veidot tūri ap to.

— Pagājušais gads, šķiet, bija visai nozīmīgs tavai karjerai — jauns ieraksts un nepārtraukta tūrēšana. Kā tev pašam šķiet?

Jā, tā tas varētu būt. Vien rudenī mums bija 55 koncerti. Šogad gan būs mierīgāk, bet priekšā vēl ir paredzēti vairāki koncerti.

— Lasot vienu interviju, radās iespaids, ka tu jau pirms albuma Jaakko Eino Kalevi izdošanas apzinājies, ka tam būs visai nozīmīga loma tavā karjerā. Vai tā tas bija?

Tas tika nosaukts manā vārdā, lai cilvēki domātu, ka tas ir mans debijas ieraksts. [smejas] Bet, jā, bija skaidrs, ka daudziem tā būs pirmā iepazīšanās ar manu mūziku, jo plati izdeva lielāka izdevniecība [Weird World — aut.].

— Cik ilgā laikā tapa dziesmas šim ierakstam?

Tas ir atkarīgs no skaņdarba. Ir dažas dziesmas vai to elementi, kas tika radīti senāk, piemēram, Hush Down baslīnija man jau ir kopš 2004. gada. [smejas] Tā ir no veca hiphopa bīta.

— Ja albuma tapšana aizņēma pāris gadus, kurā brīdī tu izlēmi, ka tas ir gatavs izdošanai?

Sākotnēji es ierakstu miksēju viens pats, bet pēc tam ar Nikolasu Vernhesu Ņujorkā, tad un arī radās sapratne par to, ka tas ir gatavs un to var izdot.

— Vai cilvēku novērtējums, reakcija ierakstam atbilda tam, kādas tev bija ekspektācijas?

Kopumā jā.

— Klausoties tavus ierakstus, var saskatīt to, kādā veidā attīstās tavs skanējums no vienas plates uz otru. Vai jau iepriekš vari paredzēt to, kāds tas būs turpmāk?

Man liekas, ka es zinu, kāds tas aptuveni būs, bet to ir grūti aprakstīt. Tas ir atkarīgs no tā, kāds skanējums mani tobrīd interesē. To var novērot tajā, kādu mūziku es apkopoju savos miksteipos [tos var noklausīties viņa Soundcloud lapā— aut.]. Piemēram, skaņdarbā Everything Nice ir lielāka diskomūzikas ietekme nekā iepriekš.

— Tikai nesen es atklāju tavu kaverversiju Popcaan dziesmai Everything Nice. Kādā veidā tā tika radīta?

Tas ir visai interesants stāsts. Pirms 2,5 gadiem biju devies pirmoreiz uz Islandi, lai uzstātos Iceland Airwaves festivālā. Tur es satiku norvēģu mūziķi Kāri jeb Farao, un viņa visu laiku dziedāja to dziesmu, tad arī man tā pielipa un mēs nolēmām uztaisīt savu versiju. Tā ir lieliska dziesma. Ierakstījām to visai ātri, bija divas ieraksta sesijas ar Kāri un tad savu vokālu ierakstīju manu vecāku mājas pagrabā, Jiveskilē. Bet es esmu nedaudz vīlies, ka Popcaan mums neatbildēja. Viņš nekādā veidā nereaģēja uz to, lai gan Farao pat aizrakstīja viņam tvītu ar dziesmas linku. [smejas]

— Cik lielā mērā tavu mūziku ir ietekmējuši somu mūziķi un viņu ieraksti?

Tie noteikti ir mani ietekmējuši, bet grūti pateikt, cik lielā mērā. Noteikti vairāk vecāka somu mūzika, bet no jaunajiem, labajiem somu mūziķiem es arī esmu ietekmējies.

— Vienu dienu, kad dzīvoju Helsinkos, gāju garām slidotavai, kas ir pašā pilsētas centrā, un ievēroju, ka tur skanēja tava dziesma, šķiet, No EndTas likās visai atbilstoši, somiski.

Tiešām? Viņi spēlēja manu dziesmu? [smejas] Man vispār radās doma, kā No End varētu uztvert cilvēki no citām valstīm. Viens draugs no Francijas teica, ka francūžiem ir iespaids, ka Somija ir visai eksotiska zeme, jo tā ir beigu zeme, aiz kuras nekas nenotiek. Tāpēc ir interesanti, ka somu mūziķim ir dziesma No End. Es tikko pirmo reizi par to aizdomājos.

— Vai ir kādi mūsdienu somu mūziķi, ko tu vēlētos ieteikt citiem?

Jā, piemēram, mans draugs Melting Hearts rada ļoti labu mūziku un arī Long-Sam, kurš, starp citu, spēlēja tajā grupā pirms 20 gadiem. Melting Hearts var teikt neizdod savus ierakstus. Viņš ir slavens ar to, ka viņš nekad neko nespēj pabeigt. [smejas]

— Pamanīju, ka savos miksteipos bieži liec visai mazzināmu krievu mūziķu dziesmas. Kā tu viņus atklāj?

Man draugos ir viens lietuviešu DJ, kurš labi pārzina krievu lo-fi, underground mūziku, viņš arī iesaka tos mūziķus man. Miksteipos esmu licis НИИ Косметики, биоконструктор un pāris citus.

— Vai to, kāda būs koncerta setliste, ietekmē tas, vai uzstājies valstī pirmo reizi?

Jā un nē, tas ir atkarīgs no situācijas. Mēs lielākoties setlistes sastādām īsi pirms koncerta un tad, ja vairākas dienas spēlējam to pašu, mēdzam kaut ko pamainīt. Ir dziesmas, kur ir nepieciešams sieviešu vokāls. Būtu jauki šovakar nospēlēt Everything Nice, bet diemžēl nesanāks. Aizvakar Gdaņskā bija viena meitene, kas pienāca pēc koncerta un teica, ka varēja palīdzēt nodziedāt Everything Nice, jo vārdus zina jau no galvas.

— Kad redzēju tavu koncertu Helsinkos, radās iespaids, ka tu Somijā, kur uzstājies biežāk, mēdz spēlēt arī kādas vecākas dziesmas, piemēram, Macho.

Es īstenībā Somijā neuzstājos tik bieži, bet toreiz tā laikam bija pirmā vai otrā reize, kad spēlējām to dziesmu. Vēl joprojām mēdzām to spēlēt, lai gan tur ir nepieciešams sieviešu vokāls. Vakar Lietuvā dziedāju to viens pats. [smejas]

— Kādi ir tavi tuvākie nākotnes plāni?

Domāju, ka mans nākamais ieraksts būs sadarbībā ar Long-Sam [viņiem jau ir viens kopējais albums Totuuden Rakastajat / Amateurs De Vérité — aut.], bet uz doto brīdi mēs vēl neesam tam atraduši kādu izdevniecību, tāpēc vēl nekas konkrēts nav zināms.

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs