Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

DECEMBRIS
06: Efterklang, Tu jau zini Kur.
JANVĀRIS
29: Kautkaili, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ieskats mūzikas izdevniecībās: Trojan Records

Rūdolfs Sietiņš, 2011. g. 18. septembrī

Trojan Records, kā jau noprotat, ir kārtīga narkomānu bedre, nevis kāda nopietna kompānija — tā vismaz varētu šķist, lai gan patiesībā tās ir absolūtas muļķības, vismaz ja salīdzinām ar tādu narkomānu/alkoholiķu bedri kā SST Records vai latviešu Torni, tad Trojan Records ir pāris nopietni onkuļi uzvalkos, kuri atrodas zem ierakstu gigantu Universal Records padusēm, tikai, atšķirībā no tiem, Trojan Records ir izpelnījušies kulta statusu, izvēloties kādu konkrētu nišu — tā ir regeja mūzika ar visām šī žanra mutācijām ska, rocksteady, dub u.t.t.

Patiesībā Trojan Records nav radusies Jamaikā un tās birojs neatrodas kādā Jamaikas bunkurā jeb bedrē, tā, kā jau no iepriekš minētā noprotat, ir biznesmeņu kompānija, kas izspiež spīdīgi grabošo sulu no britu hipijiem, un par hipiju aplaupīšanas sākumiem varam runāt jau 1968. gadā, kad Lī Goptāls vienojās ar dažādiem jamaikiešu leģendistiem par kontraktiem un nolēma izdot dažādus lokālos (Jamaikas kontekstā) supervaroņus, lai appīpētajiem britu jauniešiem rastos jauni elki. Pirmie komercpanākumi sāka veidoties jau divus gadus vēlāk, kad popmūzikas čārtos ieplūda Lī Scratch Perijs, Desmonds Dekers un citi nēģeri. Gadu vēlāk par šo žanru ieinteresējās britu jaunatne un viņi paši sāka veidot kaut ko līdzīgu, tiesa Trojan Records ieraksti starp šo jaunekļu mīļākajiem ierakstiem nebija atrodami. Vienīgi dažādu jocīgu subkultūru pārstāvji safanojās par Trojan Records, un izdevniecības logotips kļuva par dažu no šo subkultūru simboliem.

1974. gadā sākas jamaikiešu mūzikas pārmāsterēšana un stīgu aranžiju pārrakstīšana, tāpat Trojan Records sāka izdot dažādus populāros britu saldos regejistus kā Symarip un Greyhound, tomēr šāds solis cerētos panākumus nedeva. Rezultātā gadu vēlāk Trojan Records tika pārdots. Līdz atdzimšanai bija jāgaida desmit gadi.

1985. gadā Kolins Ņūmens pārpirka Trojan Records, un sākās komerciālā izaugsme, jo daudzu ierakstu kompānijas varoņu dziesmas tika atļautas izmantot dažādās sporta reklāmās, tiesa gan to remiksētās versijas. 1998. gadā sāka iznākt leibla leģendārie Trojan Boxseti, kur trīs diskos tika apkopoti graujoši regeja hīti. Skaidrs, ka pats pirmais boxsets arī ir tas populārākais un labākais. Trojan Ska Boxset ir jābūt katra sevis cienīga mūzikas fana muzikālajā bibliotēkā vai cietajā diskā. Turpmāk katru gadu iznāk vesels lērums ar šādiem boxsetiem, kas izceļas ar asprātīgu žanru un formu iedalījumu, vienmēr izmantojot nosaukuma formulu Trojan ... Box Set.

Skaidrs, ka izcelt konkrētus māksliniekus būtu muļķība, jo to ir pārāk daudz un visi ir pietiekami ievērojami, tādēļ to nedarīšu, bet dažus momentus no Trojan Records vēsturiskajiem arhīviem gan esmu atlasījis.

Muzikālais materiāls

Man nav jausmas ar ko nākamreiz mūs pārsteigs Alise

Te norādīta nedaudz neprecīza informācija. Trojan Records produkciju nekad nav pirkuši hipiji. Trojan Records izdoto mūziku ir pirkuši un pērk pārsvarā skinhedi, kā arī ska, reggae un dancehall fani!

Trojan Records 2011. gada 10. oktobrī, 22:25

Tas jēdziens hipiji bija ar humoristisku un ne burtisku nozīmi.

Rūdolfs Sietiņš 2011. gada 29. oktobrī, 19:55

Tavs komentārs