Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ieskats Mūzikas izvedniecībās: SST Records

Rūdolfs Sietiņš, 2011. g. 9. oktobrī

Daudziem noteikti ir ienācis prātā, vai precīzāk tas jau ir skaidri nojaušams, ka visas mazās ierakstu kompānijas ir kādas narkomānu/alkoholiķu apsēstas bedres. Ja par daudzām, tas ir tikai nojaušams, tad par lielāko no mazajām kompānijām SST Records viss ir skaidrs — pirmām kārtām viņi ir kārtīgi rastafari dzīvesveida piekritēji, bet tikai pēc tam rūpīgi biznesmeņi skaistos uzvalkos.

SST Records, varētu teikt, astoņdesmitajos palīdzējā uzbūvēt amerikāņu alternatīvo roku un visas šī laika posma svarīgākās grupas tieši atradās zem SST Records "melnā karoga", tiesa kā jau es minēju šī kompānijā pirmām kārtām bija narkomāni un alkoholiķi, otrajā plānā atstājot pašu biznesu, grupas bieži nesaņēma nopelnīto naudu, SST Records diktētie noteikumi reizēm bija ļoti skarbi un albumu tirāža bieži vien bija minimāla, tāpat bija arī viens ļoti smieklīgs atgadījums ar autortiesībām. U2 iesūdzēja tiesā SST Records, jo izdevniecības grupa Negativland neatļauti izmantoja semplus no un ļauni paņirgājās par Bono un Edža meistardarbu I Still Haven't Found What I'm Looking For. Visi kuri vēlās kārtīgi izmieties ieteiktu izlasīt grāmatu Fair Use: The Story of the Letter U and the Numeral 2 vai vienkārši konkrētā skandāla vikipēdijas lapu.

SST Records agrīnās dienas ir ļoti interesantas un smaidu izraisošas. Viss sākas ar to,k a12 gadīgais Gregs Ginns izveido mail order kompāniju ar šādu nosaukumu, kas pārdod vecus Otrā Pasaules Kara radio. 1976. gadā viņš nodibina pankgrupu Panic, kuras ierakstus viņš sāk izdot. Vēlāk grupa tiek pārdēvēta par Black Flag. Bet interesantākais kompanijas agrīnajā posmā ir tas, ka tā visu laiku atradās zem policijas vērīgās lupas, jo SST pārstāvēto grupu koncerti gandrīz vienmēr pārvērtās mežonīgos grautiņos, visa šī sekas bija tādas, ka astoņdesmito gadu sākumā Losandželosas klubi aizliedza hardcore punk koncertus. Tāpat Gregs Ginns un cits Black Flag dalībnieks Čaks Bukovskis pavadīja piecas dienas cietumā.

Par pagriezienu kompānijas pastāvēšanā tiek uzskatīts līgums ar Husker Du, pirmo grupu ne no Rietumu krasta. Šāds solis Ginam lika saņemties un nedaudz paplašināt savu kompāniju, tapat kā lieliska reklāma strādāja leģendas par šo kompāniju un lieliskie ieraksti. Kā teica Dinosaur Jr iepriekšējās kompānijas Homestead Records boss pirms līguma lauzšanas ar šo konkrēto grupu "SST ir kompānija zem kuras savus ierakstus gribētu izdot jebkurš, jo visu mīļākās grupas ir zem šī leibla. SST ir smieklīgāka un krutāka par visām pārējām kompānijām, turklāt tur ir arī kaut kāda mašinērija."

Viens no smieklīgākajiem momentiem SST Records vēsturē bija astoņdesmito gadu beigās, kad bijušais NBA spēlētājs Bils Valtons zem SST izdeva spoken word albumu ar pavadījumu, kuru iespēlēja The Doors muzikālais līderis Rejs Manzareks.

Deviņdesmitajos SST relevance strauji kritās, bet ietekme, ko SST Records astoņdesmitajos gados izdotie ieraksti sniedza tobrīd jaunajām grupām bija milzīga.

Black Flag

Black Flag ir grupu grupa, kuras augsto statusu apliecina dogma "ja tu neesi ārdījies pie Black Flag, tad tu neesi cilvēks". Skaidrs, ka par grupas karjeras augstāko punktu tiek uzskatīta sadarbība ar baurojošo Henriju Rolinsu 1981. gada albumā Damaged, kas hardcore punk vienkāršo formulu prata pasniegt tik lieliski kā neviens cits iepriekš un jāatzīst arī turpmāk. Skaidrs, ka Henrijs Rolins un iepriekš arī Dezs Kadena, Rons Reijess un Keits Moriss (visiem iesaku noklausīties Keita Morisa jaunākās supergrupas OFF! pagājušā gada EP kompilāciju), nebija galvenā figūra šajā apvienībā, viņi bieži vien bija tikai dziesmu izbļāvēji. Galvenais grupā bija pats SST Records boss Gregs Ginns, kas rakstīja dziesmu tekstus un lieliski spēlēja ģitāru.

Meat Puppets

Par Meat Puppets komerciālāko karjeras virsotni tiek uzskatīta 1993. gada novembris, kad viņi kopā ar Kurtu Kobeinu izpildīja vairākas savas dziesmas MTV studijā ierakstot iespējams visu laiku slavenāko akustisko koncertu, bet skaidrs, ka šādu godu ar skaistām suņa acīm nenopelnīt. Grupas mūzikas albumi astoņdesmito gadu sākumā, īpaši Meat Puppets II un Up on the Sun, bija unikāls pankroka blenderējums ar kovboju mūziku jeb kantrī un protams milzīgu devu psihodēlijas, jo tieši no visiem SST Records stouneriem Meat Puppets bija vistālāk no realitātes. Šogad Meat Puppets izdeva jaunu albumu, tāpat par godu Nirvana Nevermind 20 gadu jubilejai grupai tika uzticēts gods kaverēt Smells Like Teen Spirit, kādai tribute izlasei. Skaidrs, ka šādu godu Blink 182 neuzticēs.

Dinosaur Jr

Tieši SST Records izdeva Dinosaur Jr slavenākos, labākos un oriģinālos oriģinālā supersastāva albumus You're All Living All Over Me un Bug. Tie kuri nezina Dinosaur Jr ir grupa, kas ietekmēja gandrīz visu turpmāko alternatīvā roka kustību sablenderējot klasiskajam rokam piemītošās dziesmu rakstīšanas formas ar dažādiem modīgiem ģitārtrokšņiem. Pēc albuma Bug, kad J Mascis no grupas izsvieda Lū Barlovu, grupa pārtrauca līgumsaistības ar SST Records, J Mascis to komentē sev ierastajā lakoniskajā veidā "Man patīk Gregs Ginns un pārējie, bet viņi nemaksā"

Minutemen

Grupa, kas ir slavena ar to, ka visas dziesmas ir nedaudz vairāk nekā minūti garas. Pieturoties pie šīss formulas grupai nav problēmu izdot albumu kurā ir 44 dziesmas, protams, es runāju par ietekmīgo dubultalbumu Double Nickels On The Dime. Tāpat noteikt jāpiemin, ka pankroka aprindās Minutemen nebija īsti iecienīti, jo viņi nepieturējās pie ierastajām agresīvajām skaņām, bet ietekmējoties no britu grupām The Pop Group un Gang of Four žanru samiksēja kopā ar džezu, fanku un daudziem citiem nēģeriskiem žanriem. Pēc grupas ģitārista/vokālista D. Boon nāves 1986. gadā Maiks Vats un Džordžs Hurlijs kopā ar kādu nevienam nezināmu Minutemen fanu nodibina grupu fIREHOSE. Šis projekts bija diez gan populārs, jo izdevās noslēgt līgumu ar ierakstu gigantiem Columbia. Tie kuri vēlas detalizētāk iepazīties ne tikai ar grupas mūziku, bet arī ar satriecošo grupas biogrāfiju iesaku noskatīties dokumentālo filmu We Jam Econo.

Husker Du

Grupas sastāvā darbojās trīs vīri — viens ir resns, otram ir smieklīgākās ūsas pasaulē, bet trešais ir plikpaurains gejs, bet ne jau tas padara Husker Du satriecošus. Tiek uzskatīts, ka Husker Du ir jāliek vienā plauktā ar visiem zināmiem rokmūzikas klasiķiem, jo grupas vienkāršais, bet iedarbīgais stils — sajaukt skaistas un lipīgas melodijas ar agresīvām ģitārām, turpmāk ietekmēja visus. Pastāv pat uzskats, ka Nirvana visas savas dziesmas atklāti nozaga no Husker Du. Pēc albumiem Zen Arcade un New Day Rising, grupa noslēdz līgumu ar lielajiem ierakstu bosiem, bet 1988. gadā tā pajūk, lai Gregs Nortons uzsāktu pavāra karjeru, Grants Harts nodibinātu kādu nevienam nezināmu grupu, bet Bobs Molds palielina savu ietekmi vadot grupu Sugar, kas gūst patiešām ievērojamus panākumus Lielbritānijā (1992. gada Copper Blue NME atzīst par gada albumu  un tas albumu topā uzkāpj līdz 10. vietai)

Sonic Youth

Sonic Youth, grupa par kuru kaut ko plašāk stāstīt ir bezjēdzīgi, zem SST Records izdeva savas leģendārās triloģijas pirmos albumus Evol un Sister, tāpat tika pārizdoti visi agrīnie grupas albumi. Vēlāk grupa pameta SST Records, neatbalstot kompānijas biznesa metodes un tieši pēc šīs škiršanās iznāk Daydream Nation, albums par kuru arī kaut ko plašāk stāstīt ir bezjēdzīgi.

Bad Brains

Grupa, kurā darbojas vairāki melnādainie un ir slaveni ar unikālo regeja un hardcore punk kokteili 1986. gadā zem SST Records "melnā karoga" izdeva savu trešo albumu I Against I, kuru var uzskatīt par grupas slavenāko dziesmu apkopojumu, tas atšķirībā no iepriekšējiem albumiem vairs nebija tik kruts, jo visām ietekmēm pievienojās heavy metal, kas grupai lika izklausīties pēc alternatīviem Guns'n'Roses.

Vēl dažas lieliskas grupas no SST Records kataloga

Šeit gribētu izcelt Minutemen draugus, post-hardcore opapus Saccharine Trust, vienus no doom metāla aizsācējiem Saint Vitus, grupu, no kuras pelniem izveidojās Mazzy Star Opal un grunge pārstāvjus Screaming Trees. Divus agrīnos albumus zem SST paspēja izdot arī Soundgarden.

Tavs komentārs