Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

JANVĀRIS
29: Kautkaili, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Sonāra Ekrānā: The Middle East

Monvīds Pālens, 2010. g. 16. jūnijā

Izsenis par saimniekiem šeit saucami Aborigēni, kuri mīlēja ceļot un klausīties stāstus, ko tiem čukst krūms vai lielais akmens, kas pārsteidzošā kārtā ir atradis skaistu panorāmas skatu Uluru sarkanās klints virsotnē. Viņi lasījas zīmes, ko tuksneša smiltīs atstājusi uz medību takas izgājusī čūska vai vientuļais dingo. Viņi kopā ar ģimeni priecājās par pasakaino un unikālo pasauli sev apkārt, ko radījis Biami. Vakarā vēlā, kad pie debesīm jau iededzies Dienvidu krusts, viņi sēžot pie ugunskura stāstīja viens otram mītus un leģendas par lēno koala vai lielo ķenguru, fonā ritmiski dūdo kukabara, kam piespēlē turpat netālu dejojošais kakadū.

Australian Aboriginal Music: Song with Didgeridoo

Šo skaisto integritāti ar visumu mēģinu meklēt un saskatīt Austrālijas popkultūras rokrakstā, bet man par lielu vilšanos tās praktiski tur nav. Es redzu, ka viņu muzikālais piedāvājums ir ekvivalents Eiro-Amerikāniskajam muzikālajam spektram.

Mans vilšanās cēlonis, iespējams, ir meklējams šī kontinenta vēstures līkločos no brīža, kad to atklāja Willem Janszoon un britu katordznieku izmitināšanas ir pastāvējusi atklāta neiecietība pret Austrālijas pamatiedzīvotājiem, kā arī viņu kultūras un dzīves filosofijas izskaušana. Laika gaitā šis dienvidu kontinets kļuva par patvērumu dažādu tautu emigrantiem, kas kopā veido dažādu krāsu un skaņu kokteili, ko tie sev līdzi ir atveduši no savām tradicionālajām izcelsmes vietām. Līdz ar to nav pārsteigums, ka dziļas saknes šīs zemes popkultūrā ir dzinusi Eiropas tradicionālā folkmūzika.

Līdzīgi kā ASV sešdesmitajos un septiņdesmitajos bija mūziķi, kuri nekautrējās savā daiļradē iekļaut politisko retoriku un iebilst pret segregāciju, tā arī Austrālijā astoņdesmitajos gados arvien vairāk sāka diskutēt par Aborigēnu tiesībām. Paši redzamākie no vienlīdzības sludinātājiem ir Midnight Oil, kuri spēja ap sevi pulcināt arī citas pasaules ievērību izpelnījušās Austrālijas mūzikas zvaigznes.

Midnight Oil & Warumpi — [Blackfella — Whitefella & Dead Heart]

Stāstot par Austrālijas popkultūras pamatu noteikti ir jāpiemin muzikālie zīmoli, kuri ir neatņemama pasaules mūzikas vēstures sastāvdaļa. INXS ar Michael Hutchence pie mikrafona — seksīgākās rokmūzikas radītāji. AC/DC — nepārspējamās enerģijas uzlādēts melnais samts, kurš ar savu maģisko harizmu ir gatavs dabūt darbībā pat lielāko rokmūzikas nīdēju. Men at Work — neoficiālās Austrālijas himnas autori. Dead Can Dance — pasaules mūzikas mīlētāji, Kylie Minogue — pop dīva, kuru pazīst liels vai mazs.

INXS — Original Sin (LIVE Australia 1984)

AC/DC — Thunderstruck

Men at Work — Down Under

Dead Can Dance — Carnival is Over

Kylie Minogue — Lucky

Tie ir mākslinieki un mūzika, kas atstāj nospiedumu turpmākajā Austrālijas ražojuma popkultūras evolūcijā. Tā ir latiņa vai mēraukla ar kuru jaunie mūziķi tiek salīdzināti, bet par laimi tas nav šķērslis, lai meklētu jaunus ceļus vai atklātu aizmirstas takas.

Tā mēs laiski ceļojot domās esam nonākuši līdz Austrālijas Ziemeļaustrumu krasta pilsētai Taunsvilai, kur pulciņš jauniešu 2005. gadā nodibina grupu ar nosaukumu The Middle East. Ierastās garāžas grupas vietā mums ir daudzbalsīgs un multi-instrumentāli kolorīts kolektīvs, ko veido brāļi — Jordan Ireland (ģitāra/vokāls), Joseph „Liddy” Ireland (bandžo/metalofons/ģitāra) un brāļi — Rohin Jones (ģitāra/vokāls), Jarrad Jones (bungas), kā arī Bree Tranter (taustiņi/flauta/vokāls), Tim Barwise (Bass), Javed Sterritt (bungas/klavieres/akardions) un Mark Myers (ģitāra/trompete/flauta/klavieres/akardions).

Draugu bariņam raksturīgs dienas pavadīt nesteidzīgi pie dabas, kur tie smeļās spēku un harmoniju nu gluži kā Austrālijas pamatiedzīvotāji. Tas izpaužas arī viņu muzikālajā daiļradē, kura ir balstīta uz sajūtām un noskaņām, kā arī konkrētā mirkļa intimitāti.

Savas muzikālās prasmes mūziķi liek lietā radot pasakaini daudzslāņainu ritma un skaņu kokteili, ko pavada eņģeļu balsis, kas apbur kā Ozas zemes burvji. Nav paskrējis mirklis un tu jau esi aizrauts ar muzikālo stāstu, kas tiek zīmēts tavu acu priekšā.

The Middle East — Blood

Turpinot klausīties The Middle East muzikālos šedevrus var just to pašu plašumu, kas piemīt Sigur Ros, vienkāršību un patiesmu ar kuru pasauli uzrunā Damian Rice vai Bon Iver, nepieradinātību un dažādību ar kuru satriec The Arcade Fire.

The Middle East — The Darkest Side

Pēc nepilnus trīs gadus aktīvas kopā būšanas un koncertēšanas astoņu cilvēku lielais orķestris ieraksta savu pirmo EP — The Recordings of The Middle East un izbeidz savu darbību 2008. gadā, lai atsevišķi grupas dalībnieki varētu realizēt savas muzikālās ambīcijas citos projektos.

The Middle East — Fool’s Gold

Paiet astoņi mēneši, mākslinieki ir atpūtušies, noilgojušies viens pēc otra un sanāk kopā pa jaunam gan nedaudz atsvaidzinātā sastāvā. Javed Sterritt un Jarrad Jones aizstāj Mike Haydon (bungas/klavieres/akardions). Drīz seko pirmie panākumi — tiek izcīnīta uzvara Austrālijas radiostacijas Tripple J rīkotajā jauno mūziķu konkursā Uneharted.

The Middle East — Lonely

Uzvara konkursā kolektīvam deva iespēju tikt par iesildītājiem britu grupas Doves Austrālijas koncertturnejā un nodrošināja ceļa zīmes uz vairākiem Austrālijas mūzikas festivāliem. Tad pagājušā gada maijā sekoja tālākais uzrāviens jau starptautiskā arēnā pateicoties publikācijai blogā I Guess I’m Floating, kas nodrošināja ASV mūzikas industrijas interesi un esošā EP pārizdošanu šoreiz jau Amerikas tirgum. Šai laikā grupas sastāvā notiek izmaiņas un basistu Tim Barwise aizstāj Jack Saltmiras (bass).

The Middle East — Beleriand

Tālākais ceļš The Middle East aizveda līdz iesildītāju statusam amerikāņu jaunā viļņa kulta grupas Grizzly Bear koncertos Austrālijā un jau pašu tūrei pa Ameriku šī gada pirmajā pusē, piedaloties arī vadošajos ASV festivālos SXSW un Coachella. Par prieku mums jau jūnijā grupa savu pasaules koncerturneju turpinās Eiropā sniedzot ļoti daudz koncertu dažādos festivālos un dažādās valstīs. Tūres saraksts pieejams kolektīva FaceBook lapā. facebook.com

The Middle East — Pig Food

The Middle East izdotais EP The Recordings of the Middle East ir manu favorītu sarakstā un es izgaršoju to no pašas pirmās līdz pēdējai sekundei. Mans ceļojums uz Austrāliju nelika vilties un neskatoties, ka tas ir mazākais kontinents tur vēl arvien ir ļoti daudz neatklātas un svaigas mūzikas.

Žanrs: Folk Pop, Post Rock, Ambient Pop

Albums: The Recordings of the Middle East EP (03/01/2008 no The Middle East Records)

Tavs komentārs