Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Intro.lv 2021. gada labāko Latvijas albumu TOP 15

Intro, 2022. g. 11. janvārī

Janvāris jau teju ir sasniedzis savu ekvatoru, kas nozīmē tikai vienu — mums ir laiks piedāvāt jums arī noslēdzošo no četriem Intro.lv 2021. gada Gada topiem. Tā izveide prasīja ļoti, ļoti daudz diskusiju un pamatīgu viedokļu apmaiņu, tāpēc pat izmainījām ierasto lietu kārtību, nedēļu pirms Latvijas labāko albumu topa prezentējot pašmāju augstvērtīgāko dziesmu izlasi. Šo papildus iegūto laiku mēs netērējām velti, atradām pēdējos argumentus un beigu beigās vienojāmies par, mūsuprāt, 15 spilgtākajiem albumiem aizvadīto 12 mēnešu laikā mūsu valstī. Lai patīkama lasīšana, klausīšanās un diskutēšana par to, kurš ir Tavs favorīts. Un, kā jau ierasts — paldies, ka biji ar mums 2021. gadā, un ceram, ka arī 2022. parunāsim par daudz jo daudz lieliskas mūzikas!

15. MelikolsPaps Mels

Paps Mels — Album by Melikols | Spotify

Mūsu topu ievadā — Melikola pirmais pilna garuma ieraksts. “Paps Mels” Latvijas repa spēlē nav jauna seja, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka viņa debija ir vairāk nekā izdevusies. Ierakstu pavada noslīpēti bīti, kas šūpojas no tādiem agresīviem momentiem kā Burbuļi līdz salīdzinoši mierīgākām un saulainākām skaņām Algas dienas laikā. Melikola flovs lieliski pieskaņojas abiem scenārijiem, turklāt panti ir labi pārdomāti un tieši, kas perfekti piestāv albuma bezkompromisa estētikai — visiem uzreiz kļūst skaidrs, kurš tieši šeit ir paps. 

14. pussijs f.60.31

f.60.31 — Album by pussijs | Spotify

Elektroniskās mūzikas māksliniece ar skatuves vārdu pussijs 2021. gadā ir izdevusi pat vairākus ierakstus, no kuriem spilgtākais ir decembrī klajā nākušais f.60.31, ar savu pašmāju mūzikā visnotaļ neordināro skanējumu iegūstot vietu šajā topā. Šis albums ir kā paraugdemonstrējums viņas producēšanas prasmēm, sakausējot ietekmes no dažādiem elektroniskās apakšžanriem, lai radītu skanējumu, kas žanru robežās īsti neiekļaujas. Tāpat jāizceļ arī viņas spēlēšanās ar sava vokāla apstrādi, kas palīdz radītu spocīgu atmosfēru visa albuma garumā. Dažbrīd ierakstā gan ir jūtams, ka viņas karjera vēl ir tās iesākumā, bet esam patiesi ieintriģēti par to, kas sagaidāms turpmāk.

13. prxmvcTUNEĻA REDZE

TUNEĻA REDZE by prxmvc on TIDAL

Reperis un producents prxmvc (albumā atklājas, ka viņa skatuves vārds izrunājams kā “primāts”) ir vēl viens piemērs tam, cik daudzveidīgs šobrīd ir pašmāju hiphopa piedāvājums. Viņa šogad izdotais albums TUNEĻA REDZE izceļas ar abrazīviem bītiem un nedaudz apātisku, bet vienlaikus atmiņā paliekošu skaitīšanas manieri, kā arī radošu dažādo vokālo efektu pielietojumu, kas palīdz dažādot tā dziesmu skanējumu. Klausoties šo ierakstu, var sadzirdēt, ka tā autors ir mērķtiecīgi strādājis pie dažādiem sīkumiem, lai liktu tam skanēt tieši tā, kā iecerēts, un tas ļāvis radīt eksperimentālā hiphopa skanējumu, kuram, vismaz pagaidām, pašmāju mūzikā nevar atrast analogu.

12. NepārietLūk

RECENZIJA: Nepāriet "Lūk" — nra.lv

Nevarētu teikt, ka supergrupām Latvijā, vismaz pēdējā desmitgadē, būtu bijuši izcili panākumi. Līdz galam arī nevar apgalvot, ka Nepāriet ir supergrupa, nevis astoņu ļoti talantīgu mūziķu daļēji savstarpēji nesaistītas sadarbības projekts, taču rezultāts tāpat ir nemainīgs — Lūk ir viens no ievērojamākajiem albumiem mūsu valstī pērn! Liekas, ka albuma galvenais spēks ir tieši tā dažādība — tas lielā mērā izklausās pēc visu apvienības dalībnieka līdz šim nezināmu kompozīciju labāko dziesmu izlases. Joprojām nav līdz galam skaidrs, kā no tik eklektiskas izlases var radīt vienotu darbu, taču Nepāriet tas ir izdevies.

11. Bez PVNBezgaleibys

Nav nekādas noslēpums, ka pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju par Latgales kultūru, tostarp mūziku, zina ļoti maz vai nemaz. Protams, pēdējos gados ar Ūgas un Latgalīšu Repa parādīšanos vismaz hiphopa lauciņš tiek aptverts plašāk, bet visi pārējie žanri joprojām ir palikuši novārtā. Neliegsimies — arī mums nedaudz pietrūkst zināšanu, lai novērtētu Bezgaleibys lomu visas Latgales mūzikas kontekstā, taču šobrīd liekas, ka to noteikti varam saukt par labāko visu pārējo žanru albumu latgliski, kādu jebkad esam dzirdējuši! Pat tad, ja tekstus ne līdz galam sapratīsi (bet tos saprast ir vērts!), Bez PVN jaunāko veikumu ir vērts noklausīties — tik jauks poproks ar indie iezīmēm mūsu pusē nav bijis dzirdams jau ilgāku laiku.

10. EdavārdiEkosistēmas

Ekosistēmas | Edavārdi

Ir grūti noticēt, ka Ekosistēmas un Edavārdu iepriekšējo albumu Īstas Acis šķir veseli četri gadi, jo visu šo laiku viņš tepat vien ir bijis, regulāri uzstājoties dažādos festivālos, kā arī katru gadu izdodot pa kādam singlam, no kuriem neviens gan nav nonācis šajā albumā. Šāda sevis turēšana tonusā noteikti ir nākusi par labu, ļaujot jaunākajā ierakstā noturēt iepriekšējā uzņemtos apgriezienus. Tāpat pareizs lēmums ir bijis iepriekšminēto singlu atstāšana aiz borta, iekļaujot tikai pēdējo divu gadu laikā tapušas dziesmas, kas palīdz albumam izklausīties viendabīgi, nevienai no dziesmām neizkrītot no kopējās albuma estētikas. Līdz ar to, šis albums patiešām atbilst savam nosaukumam, funkcionējot kā vienota ekosistēma.

9. AkvalandeSongs of Akvalande

RECENZIJA: Akvalande “Songs Of Akvalande” — nra.lv

Lai arī ūdens atrakciju parks Akvalande jau ilgāku laiku ir slēgts un vēl savas darbības pēdējos gados daudziem vairāk kalpoja kā dzīvs piemineklis nostaļģiskām atmiņām par citiem laikiem, nevis iekārojama izklaides vieta nedēļas nogalei, tā atmiņa joprojām ir dzīva. Par to rūpējas arī grupa Akvalande, kura no atrakciju parka aizguvusi ne tikai nosaukumu, bet arī debijas albuma galveno tēmu, lirikās uzburot ainu par Akvalandes aizgājušajām zelta dienām un beigu realitāti. Šī estētika ir ietērpta ļoti piemērotā indīroka skanējumā, kura kvalitāte liek cerēt, ka Songs of Akvalande stāstam būs arī turpinājums.

8. DZDZ

Albuma apskats: DZ — DZ (2021)

Grupas DZ vēsture zināmā mērā reprezentē tās skanējumu — apvienība radusies, apvienojoties mūziķiem, kas iepriekš sevi pierādījuši daudzos citos projektos, pieminot Nē, Nikto un Martas Asinis kā tikai dažus no tiem. Arī muzikālais rezultāts ir pietiekami raibs — daudzšķautņains un smags postroks, kurā savu vārdu spilgti pasaka saka arī džezs un pat psihodēlija. Tiesa, galvenais albuma dzinējspēks ir tā teicamie ģitāras rifi, kuri ne tikai “izved” cauri ierakstam pārsteidzoši ātri, bet ir tas, kas liek DZ paturēt prātā gaišākai nākotnei un kādam emocionālam koncerta apmeklējumam.

7. Oriole1989

1989 | Oriole

Oriole ir mākslinieks, kuru esam ieraduši regulāri redzēt dažādās lomās, to skaitā gan kā producentu citu mūzikai, gan kā vairāku kopprojektu dalībnieku, gan izdodot solo ierakstus, turklāt pēdējā laikā ar tiem iemēģinot roku dažādos žanros. Tomēr pašā 2020. gada nogalē iznākušais albums 1989 gan ir visai tipisks Oriole ieraksts, jo tajā dzirdamais materiāls turpina The Mushroom Music albumu sērijā iesākto, ar viegli psihodēlisku elektronisko mūziku, kurā hiphopa bīti noklāti ar pamatīgu sintezatoru, samplu un efektu kārtu. Šāda atgriešanās pie iepriekš iemītas taciņas gan nebūt nav nekas slikts, jo 1989 piešķir šim skanējumam jaunu elpu, nevis tikai atgremo iepriekšējās idejas.

6. Evija Vēbere

KĀ | Evija Vēbere

Evijas Vēberes otrais soloalbums ir ļāvis viņai vēl vairāk pārbaudīt savas spējas iegrimt abstraktu skaņu pasaulē un izkrāsot gan savu pasauli, gan likt aizmirsties ikvienam savam klausītājam. Evijas bīti ir sasnieguši jaunu līmeni, spējot sasniegt absolūti hipnotisku efektu, brīžiem skanot pat ļoti smagi un industriāli un liekot aizdomāties, vai gadījumā neskan Nine Inch Nails, bet jau pēc brīža atkal radot gaišu un krāsainu noskaņu. Vēberes lirikas turpina šīs izjūtas paspilgtināt, padarot par spilgtu muzikālu pasaku, bet autorei ļaujot pierādīt, ka viņas unikālais skanējums ir spēris vēl vienu soli uz priekšu.

5. KurtsLaikā

Laikā — Album by Kurts | Spotify

Latvijas mūzikā ļoti reti ir gadījumi, kad kāds atgriežas pēc piecpadsmit gadu pauzes, un vēl jo retāki ir tie gadījumi, kad attiecīgajam mūziķim būtu vajadzējis atgriezties. Par Kurtu šādā ziņā šaubu absolūti nav — viņam 2021. gadā ir daudz jau daudz, ko teikt, un nebaidos pat apgalvot, ka šobrīd viņš ir labākā formā kā jebkad iepriekš savas karjeras laikā! Rakstot šīs rindas, nedaudz neapzināti, bet vairākkārt sanāca uzlikt albuma galveno singlu Šaubu nav, un, ar katru reizi tas arvien vairāk un vairāk atgādināja Džonija Keša leģendāro eposu Hurt. Protams, Kurtam šajā saulē vēl atlikuši daudzi gadi un, cerams, ne viens vien ieraksts, taču Laikā noteikti var pretendēt uz labākā retrospekta titulu pašmāju mūzikas vēsturē!

4. BūūAlbūūms

TVNET gada albums. 8. Būū — Albumi — Mūzika — Kultūra+ — TVNET

Kad gada sākumā pirmo reizi izdzirdēju, kā vēlāk izrādījās, vienu no gada labākajām dziesmām Siekala, līdz galam īsti negribējās ticēt, ka šīs dziesmas izpildītāja Būū visai pārliecinoši kļūst par 2021. gada labāko debitanti, taču te nu mēs esam! Viņa ir kā zibens spēriens no skaidrajām Latvijas mūzikas debesīm vai kā tornado pašmāju mierīgajā muzikālajā pīļu dīķī. Nu, labi, ar šiem epitetiem mēs droši vien, ka pārspīlējam, bet skaidrs ir viens — nekad iepriekš Latvijā neviens nav izklausījies tā, kā šobrīd izklausās Būū. Viņa ir īsts tīrradnis, kas gana viegli ir kļuvusi par veselas meiteņu paaudzes galveno balsi, un, lai vai ko šī dāma darītu savā turpmākajā karjerā, Albūūms būs un paliks viens ļoti iespaidīgs un neticami netipisks nospiedums mūsu mūzikas vēstures lappusēs!

3. alejasaustrālija

austrālija | alejas

Projektam alejas savā otrajā albumā austrālija lieliski izdevies atrast balansu starp visiem trim tā dalībniekiem, ierakstā organiski sadzīvojot dažādiem elementiem, ko katrs no viņiem piedāvā. Lai gan priekšplānā lielāko daļu laika ir izvirzīts Kirlia Ēča vokāls, tas neaizņem visu vietu albuma dziesmās, ļaujot izcelties arī Spāres Vītolas un Reiņa Žodzika radītajām elektroniskajām skaņu ainavām. Turklāt visiem no viņiem arī izdodas demonstrēt apskaužamu daudzpusību. Tā piemēram, Ēča vokāls dažādos albuma brīžos pārslēdzas starp dziedāšānu un deklamēšanu, pielāgojoties dziesmas ritmam vai paša tekstu radītajai noskaņai. Tikmēr Žodzika un Vītolas radītā instrumentālā daļa variē no ambientiem motīviem līdz hiphopa bītiem, new wave sintezatoriem un house ritmiem, nodrošinot to, ka austrālija ne uz mirkli neskan vienmuļi.

2. NesenTas būs ilgi

Tas būs ilgi | Nesen

Pēc pašu vārdiem, Nesen ir grupa, kas spēlē “mīlestības metālu”. Var piemeklēt citus pietiekami veiksmīgus veidus, kā aprakstīt to, kā skan Tas būs ilgi, bet nevar noliegt, ka šis apzīmējums ir līdz elpas aizrāvienam precīzs. Nesen dalībnieki zināmi gan kā solomākslinieki, gan bijuši kaudzē citu apvienību, šoreiz atstājot savu nospiedumu Latvijas mūzikas dzīvē kopīgi. Albumu caurvij gaisīgs romantisms, kurā ļoti gribas aizmirsties, bet nekādi nesanāk, jo ritma sekcija ar izteikto basa līniju un dārdošajām bungām pamanās šajā mīlas stāstā ienest kaudzi ar daudz asākām emocijām. Tas būs ilgi ir perfekts ieraksts brīžiem, kad “pārāk daudz uz ielas ir nakts”.

1. Rīgas ModesPatiesie nodomi

Patiesie Nodomi — Album by Rīgas Modes | Spotify

Otrā albuma lāsts. Ne reizi vien iepriekšējo piecu gadu laikā, kopš dienasgaismu ieraudzīja fantastiskā debija Fantastiski, sanāca aizdomāties, vai tikai Rīgas Modes arīdzen nekļūs par šī lāsta upuriem. Vai zināmā mērā vēl ļaunāk — gluži kā daudzām no psaules leģendārākajām grupām, arī viņiem būs vismaz viens, bet visdrīzāk — pat vairāki zudušie albumi, jo apvienības dalībnieki sadarīto neatzīs par gana labu esam. Zinot, cik daudz spēka, emociju un cīņas ar (par) perfekcionismu Patiesie nodomi prasīja, šāda iespējamība nebūtu pārsteigusi. Drīzāk jau pārsteigums bija Savvaļas Zirgi, kas izklausījās lieliski. Un Mēs braucām visu nakti. Un Dejot vienatnē. Neskatoties uz šiem trijiem teicamajiem singliem, albumu daudzi jo daudzi tāpat gaidīja ar bažām, taču Rīgas Modes spēja atbildēt arī tām. 

Nekad iepriekš Latvijas vēsturē neviens albums nav bijusi tik akurāts astoņdesmito citāts kā Patiesie nodomi, taču tā nav tikai vēstures atstāstīšana, tas ir arī gana daudzu jaunu ideju apkopojums. Kas īpaši svarīgi — šie citāti nav vērsti pasaules mūzikā, bet gan atsaucoties uz vietējiem spīdekļiem (ar Odis priekšgalā), tādējādi jaunu paaudzi iepazīstinot ne tikai ar savu, bet, ļoti iespējams, arī citu fantastisku vietējo grupu mūziku. Ja viens teicams albums vēl var būt sagadīšanās, tad divi jau parāda likumsakarību, un šobrīd nav ne mazāko šaubu — 2021. gadā Latvijas mūzikā nav nevienas citas grupas vai izpildītāja, kas pievērstu tik daudz uzmanības detaļām, vai arī spētu radīt tik fantastiskas dziesmas, tāpēc mums nav šaubu, kas ir šī gada Gada albums!

Klausies visus topā iekļuvušos albumus īpašā plejlistē:

Tavs komentārs