Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Intro.lv 2021. gada labāko Latvijas dziesmu TOP 15

Intro, 2022. g. 4. janvārī

Kā vēsta senais teiciens, parāds nav brālis, tāpēc ir pienācis laiks atdot mūsu parādus 2021. gadam. Pirms pāris nedēļām iepazīstinājām jūs ar, mūsuprāt, šī gada labākajiem albumiem un dziesmām pasaulē, savukārt janvāra sākumā beidzot ir pienācis īstais laiks atskatīties uz šīm pašām nominācijām arī Latvijas mūzikā.

Kā jau noprotams pēc topa publicēšanas laika, atlasīt 15 spilgtākās pašmāju dziesmas šogad bija ļoti sarežģīts uzdevums, kas mums nozīmēja daudz un garas diskusijas par šo tēmu. Jā, var piekrist gana daudz dzirdētajai tēzei, ka izcili spožu singlu pašmāju mūzikā iepriekšējo divpadsmit mēnešu laikā nav bijis tik daudz kā, piemēram, 2020. gadā, taču skaņdarbu vidējā kvalitāte tāpat bija ļoti augstā līmenī. Tas teicami redzams arī šajā topā — tajā nav iekļuvušas vairākas dziesmas, kas dažiem no mums būtu personīgo topu pašā augšgalā, taču kopumā gana daudzus no kolēģiem pārliecināt nespēja. Un tas tikai kārtējo reizi pasvītro — mūsuprāt, šīs ir labākās no labākajām pašmāju dziesmām šogad!

15. audrú — Cimdiņš

Lēnā garā audrú sāk ieņemt gana savādu vietu pašmāju mūzikas hierarhijā — kritiķu slavēti, zināmas auditorijas daļas ļoti atzīti, taču kopumā ļoti mazzināmi un nepazīstami. Sekojot pērn izdotajam brīnišķīgajam singlam Mother Love, šogad grupa sevi pieteica arī ar skanējumu latviski, un viņiem tas izdodas patiesi lieliski! Mēs patiesi nesaprotam, kāpēc Cimdiņš neizskanēja daudz jo daudz skaļāk visapkārt Latvijas mūzikas ekosistēmā, taču šis vēl jo vairāk liek Intro.lv ticēt grupas potenciālam jau tuvākajā laikā ieņemt pamatīgāku vietu pašmāju mūzikas hierarhijā!

14. Kastrācija - Pado

Dueta Ziedu Vija dalībniekam Kastrācija produktivitātes trūkumu noteikti nevarētu pārmest, jo, līdzās šī projekta ierakstiem, viņš turpina regulāri izdot arī savu solo materiālu. Turklāt šī kvantitāte lielākoties mēdz iet roku rokā ar kvalitāti, kam par piemēru kalpo arī šogad izdotā albuma Hypercrack ievaddziesma Pado. Tās pamatā ir vienreizēji lipīgs bīts, kas spēj būt vienlaikus melanholisks un pumpējošs, tādējādi lieliski piestāvot Kastrācijas skaitītajām rindām, kurās, kā jau ierasts, depresīvi teksti mijas ar pašpārliecinātu fleksošanu un tumšiem jokiem. Iekļaujoties mazāk nekā divarpus minūtēs, Pado ir lakonisks, bet spilgts atgādinājums par to, kāpēc vērts sekot Kastrācijas daiļradei.

13. Satellites LV — Nedrošība

Pretēji tam, ko varētu padomāt pēc dziesmas nosaukuma vien, Nedrošība īsti nav kārtējā pandēmijas laika liecība. Tā drīzāk ir dziesma par dažādu grūtību pārvarēšanu un cerību staru nākotnē, taču izdošanas laiks nenoliedzami skaņdarba tekstam iedod vēl vienu dimensiju, kas citkārt varbūt nemaz neatklātos. Fakts, ka dziesmas pirmsākumi meklējami neilgi pēc Varavīksnes galā izdošanas tikai papildus apliecina šo sagadīšanos, turklāt ļoti labi iezīmē skaņdarba skanējumu. No vienas puses, tie ir mums jau lieliski pazīstami Satellites LV, bet no otras — tā šis kolektīvs nav izklausījies nekad iepriekš un tā vien gribas sagaidīt, kas sekos tālāk!

12. Idus Abra - Tepat

Ozolnieku brīvrunas meistars Idus Abra savos solo ierakstos bieži vien nevairās nodarboties ar padziļinātu introspekciju, mūzikai kalpojot par iespēju izpaust savas pārdomas. Tieši to viņš dara arī dziesmā Tepat no gada sākumā iznākušā EP Bez Ierunām, dokumentējot savu iekšējo cīņu ar rutīnu un sevis apšaubīšanu, kas apslāpē radošumu. Tepat teksta rindās Abra apskata gan šo problēmu iemeslus, gan atrastos risinājumus, dziesmai kalpojot kā sava veida pašpalīdzības materiālam. Grūti spriest, vai šāda pieeja derēs arī citiem, bet, jebkurā gadījumā, ir apsveicami, ka laikā, kad slīgt negatīvajā ir vieglāk kā jebkad, Abra ar mūzikas palīdzību ir spējis atrast savu pareizo ceļu.

11. Bēdu brāļi - Nagliņas

Nē, šis nav The Cure. Šo jāatgādina ikvienam, kas izdzird pirmās notis Bēdu Brāļu dziesmai Nagliņas, kas šogad iekļuvusi mūsu topā. Latviešu alternatīvā mūzika jau labu laiku ļoti agresīvi flirtē ar 1980. gadu nostalģiju, un Bēdu Brāļi nav izņēmums. Dziesmas kosmosīgās ģitāras lieliski iederētos filmā par dzīvi pirms 30 gadiem, tiesa, jāatzīst, ka tās vokāls ir ļoti mūsdienīgs. Īpašas uzslavas pelnījusi grupas ritma sadaļa — Pēteris Ozols un Jānis Liepiņš -, kuri pamanījušies radīt ļoti spēcīgu “grūvu”, kas šo dziesmu pamatoti ienesis mūsu topā.

10. Patriks - Get You Off My Mind

Regulāri sekojot pašmāju mūzikai, vienmēr ir liels prieks dzirdēt mūziķus, kas vēl ir savā karjeras iesākumā, bet jau spēj piedāvāt pārliecinošu skanējumu. To varētu attiecināt arī uz Patriku, kura šogad izdoto singlu Get You Off My Mind no prāta izdabūt ir tikpat grūti kā dziesmas autoram tās piedziedājumā apdziedāto personu. Šī dziesma dzīvo kaut kur starp indīroku un popmūziku, kas pasaules mūzikas tirgū šobrīd ir pieprasīta kombinācija, savukārt pašmāju mūzikā tā patiesībā ir salīdzinoša neaizpildīta niša. Turklāt Get You Off My Mind izceļas ar izteikti lipīgu melodiju un pārdomātu producenta darbu, tāpēc nebrīnīsimies, ja 2022. gadā tā vēl paspēs atrast ceļu uz Latvijas radiostaciju rotācijām.

9. Edavārdi - YE BOI (pied. ansis)

Lai gan pats Edavārdi par albuma Ekosistēmas singliem izvēlējās citus gabalus, mūsuprāt, tā augstākais punkts ir viņa kopdarbs ar ansi YE BOI, un, spriežot pēc klausījumu skaita straumēšanas servisos, tā uzskata liela daļa šī albuma klausītāju. Tas arī nav nekāds pārsteigums, jo YE BOI izceļas ar sulīgu anša bītu, kas balstīts uz prātu caururbjošu baslīniju, un tam pa virsu abi MC izceļas ar rindām, no kurām daudzas pretendē uz gada labākajām pašmāju repā. Edavārdi un ansis jau kopš PKI laikiem māk lieliski papildināt viens otru, tāpēc liekas, ka jebkura dziesma ar viņu abu dalību nu jau automātiski ir notikums.

8. PXWLL - Фантики

PXWLL jeb “Паксвэл” šogad drosmīgi pabāzuši galvu ārpus andergrounda — dalība Radio NABA jauno mākslinieku konkursa HADRONS finālā, regulāri koncerti un arī izdots pirmais albums. Tajā iekļauta arī Фантики, kura lieliski parāda grupas stiprākās vietas — kvalitatīvs post-punk, kas vienlaikus skan gan pietiekami svaigi, gan it kā būtu izdots vēl 1980. gados, kā arī cinisma un ironijas pilnas lirikas par vēlmi pēc labākas dzīves, kura bieži ātri vien kļūst grūti sasniedzama, beigu beigās apkārtējās vides ietekmē pazūd pavisam un nākas palikt turpat, kur pārējiem — pavisam stulbam. Cerams, ka PXWLL liktenis šī stāsta piemēram nesekos.

7. Būū - Siekala

Teikt, ka Būū ir viena no 2021. gada spilgtākajām debijām pašmāju mūzikā, ir vairāk nekā pašsaprotami un gandrīz nozīmē nepateikt neko. Gan muzikāli, gan dziesmu vārdu ziņā viņa piedāvā kaut ko pavisam svaigu, un Siekala pavisam noteikti ir viens no līdz šim paveiktā augstākajiem punktiem. Tajā superlipīgi bīti savijas ar Būū vārdu spēlēm, kurās viņa nekautrējas dažādi eksperimentēt. Tas ļauj vēl spilgtāk uztvert skaņdarba galveno vēstījumu — kurš patiesībā ir atbildīgs par to, ka “siekala tek”. Paralēli šim ikdienas pieredzē balstītajam stāstam dziesma piedāvā arī daudz dažādu sīku muzikālu elementu, kas sevi pamazām atklāj ar katru nākamo klausīšanās reizi, liekot pie Siekalas atgriezties vēl un vēl.

6. Laika Suns — Nav kur iet

Nav kur iet ir ne vairāk un ne mazāk, bet fantastiski skanoša dziesma ar, ļoti iespējams, labāko piedziedājumu pašmāju mūzikā šogad! Laika Suns līderis Arnis Račinskis kaut kad pēc Gaismas lādiņa izdošanas izteicās, ka vēlas, lai grupa spēlētu modernu rokmūziku, un ikviens singls kopš tā laika perfekti ir iekļāvies šajā uzstādījumā. Nav kur iet nav tik pravietiska kā Atceries Rīgu vasaras naktīs pērn, taču tā tāpat ir teicama laikmeta liecība, kas lieliski iekapsulē daudzu jo daudzu sajūtas šajā pasaulē 2021. gadā. 

5. whenever near — and everything else

Lai gan projekts whenever near sevi pirmoreiz pieteicis šogad, par debitantiem viņus saukt gan arī neliekas īsti atbilstoši, jo abi tā dalībnieki — Anneli Arro un Toms Taukulis — iepriekš bija atrodami trio Himnas sastāvā, kura pagaidām vienīgo albumu bijām ierindojuši visai augstu starp 2017. gada labākajiem pašmāju ierakstiem. Spilgtākais no trijiem viņu šogad izdotajiem singliem - and everything else — sevī apvieno ģitāras melodiju, kurā sadzirdamas gan emo, gan drīmpopa iezīmes, kā arī elektroniskus bungmašīnas ritmus un Arro maigo vokālu, kas izdzied viegli nostalģiskas rindas. Visi šie elementi sadzīvo brīnišķīgā balansā, radot atmosfēru, kas ieskauj kā silta sega drēgnā rudens vakarā. 

4. Nesen - Sāls un pipari

Nesen nebūt nav grupa, kas radusies nesen — tā pastāv jau vairākus gadus, turklāt tiem, kuriem šis nosaukums liekas svešs, nebūt ne tik nepazīstami varētu būt tās dalībnieki — Alise Joste, Kārlis Josts, Aleksis Luriņš un Jānis Burmeisters. Citi projekti un solokarjeras ļāvuši par viņiem dzirdēt ne vienu reizi vien, un tie nav apstājušies arī tagad, tāpēc liels prieks, ka paralēli tiem arī Nesen mūzika ieguvusi taustāmu (pagaidām gan tikai virtuāli taustāmu) veidolu. Sāls un piparu viegli psihodēliskie sintezatori un šķietami fonā esošais vokāls ļauj agresīvajām bungām dziesmas beigu daļā klausītājam uz paplātes nolikt galveno dziesmas burvību — ļoti veiksmīgu balansu starp gaisīgumu un spilgtām emocijām.

3Eliots - Stulbais reps 

Nu jau Latvijas repa skolas vecmeistars Eliots, kurš pēdējos gados vairāk pazīstams kā daļa no Singapūras Satīna, šogad atgriezies arī ar solo materiālu. Jāatzīst, ka mums nebija viegli izvēlēties dziesmu no albuma Stulbais reps, bet beigu beigās izvēle krita par labu titulgabalam. Šī ir dziesma, kas perfekti raksturo visu albumu — asprātīgi un viegli uztverami teksti, kuros paslēpušās interesantas atsauces un jautras vārdu spēles. Nevarētu teikt, ka Stulbais reps ir ļoti nopietna dziesma, taču to var zināmā mērā uzskatīt par Eliota atskatu uz savu līdzšinējo karjeru. Kaut vai piedziedājumā teiktā frāze: “Tad kad naudas nebija bankā, vienmēr blakām bija stulbais reps / Kad neviens nebija apkārt, vienmēr blakām bija stulbais reps”. Lai nu kas, bet Stulbais reps nav stulbs.

2. Rīgas Modes  Lovembris

Ņemot vērā to, cik ļoti grupas Rīgas Modes jaunāko albumu raksturo rūpīgi nostrādātas instrumentālās partijas un sīkas muzikālās detaļas, liekas pat nedaudz dīvaini no tā izcelt dziesmu Lovembris, kurā sadzirdams tikai Kalvja Bormaņa vokāls vienas pašas akustiskās ģitāras pavadījumā. Tomēr tieši to esam atzinuši par spilgtāko viņu dziesmu šī gada kontekstā — iespējams, tāpēc, ka topa sastādīšanas laikā aiz loga bija izteikts Lovembris. Līdzās jau pieminētajam minimālajam aranžējumam, šo dziesmu no grupas ierastā skanējuma atšķir gan tekstā, gan Kalvja balsī dzirdamā ievainojamība, kas viņu mūzikā nav nemaz tik bieži novērojama. Un tieši tas arī padara Lovembri tik īpašu, jo izkāpšana no savas komforta zonas ļāvusi radīt dziesmu, kas droši ievietojama starp gada labākajām Latvijas mūzikā.

1. Evija Vēbere & ansis - Labs suns

Vai tas maz būtu “Intro.lv” tops, ja gadā, kad ansis neizdod albumu, bet tikai sadarbojas ar citu mākslinieku, šī sadarbība neiekļūtu tajā? Atbildi uz šo jautājumu, droši vien, mēs nekad neuzzināsim, taču zināms ir kas cits — Evija Vēbere kopā ar ansi ir radījusi mūsu platuma grādiem netipiski drosmīgu singlu. Dīvaini elektroniski trokšņi, kas pāraug enerģiskā, bet minimālistiskā “bītā”, ko pavada Vēberes ēteriskais vokāls, kurš gan iemidzina, gan uzdzen šermuļus, jo izklausās pārpasaulīgi un iederētos arī šausmu filmā. Šo hipnotisko noskaņu “izjauc” ansis, kurš savā tekstā stāsta par to, ka “sunim vajag būt pie ķēdes”. Vai šī ķēde ir atkarības, vai ikdienas vajadzības — to lai domā klausītājs. Skanējumā ziņā šis viennozīmīgi ir viens no gada interesantākajiem darbiem, tāpēc jācer, ka abu mākslinieku sadarbība ar šo dziesmu nav beigusies, jo galu galā — mums arī nākamgad vajadzēs kādu gabalu topam!

Klausies visus topā iekļuvušos skaņdarbus īpašā plejlistē:

Tavs komentārs