Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Intro.lv 2022. gada labāko Latvijas dziesmu TOP 15

Intro, 2022. g. 29. decembrī

2022. gads ir bīstami pietuvojies noslēgumam — šķiet, ka visas dziesmas ir izdevuši arī mūziķi, kuru galvenais pļaujas un sējas laiks ir Ziemassvētki. Mūsu fokuss šajās dienās gan ir bijis vērsts gluži citā virzienā, jo viens no mūsu ierastajiem topiem joprojām pamatīgi nospieda Intro.lv kolektīva sirdsapziņu. Tāpēc šobrīd atdodam savus pēdējos “parādus” — šī gada Latvijas dziesmu TOP 15.

Vērojot šī topa iznākumu, jau atkal laimīgi jāsecina, ka, lai arī saraksta izvēles procesā vērtējām tieši dziesmu kvalitāti, gala rezultāts jau atkal ir gana raibs — mūsu topus jau iepriekš apciemojuši mākslinieki mijas gan ar tādiem, kuru ceļš ir tikko sācies, gan ar tādiem, kuri vietējās mūzikas pasaulē nebūt nav nekāds jaunums, bet šobrīd sasniegtas jaunas kvalitātes virsotnes. Kas īsti slēpjas zem šī apraksta? Vislabākais veids, kā gūt atbildi uz šo uz jautājumu, ir iepazīties ar pašu topu!

15. Carnival Youth — Sunshine

Carnival Youth ir viena no retajām apvienībām, kas pēdējā desmitgadē bija izpelnījusies uzmanību ārpus Latvijas robežām. Laiku pa laikam puiši devās koncerttūrēs uz Rietumeiropu, iepriekšējo albumu ierakstīja Brazīlijā, kā arī straumēšanas dati liecina par citzemju interesi. Ņemot vērā šos apstākļus, Carnival Youth gudri pārlaida pandēmijas gadus, pievēršoties latviešu kinomūzikas kaveriem. Līdz ar pasaules atgriešanos nedaudz ierastākā ritējumā, viņi ir atpakaļ ar jaunāko singlu Sunshine, kas ievada mūsu piecpadsmitnieku. No sānsoļa ar kinomūziku grupa atgriežas pie sev raksturīgāka skanējuma. Tas ir saulains indie pop ar noslīpētu skaņu un lipīgu piedziedājumu, kas neliks vilties uzticīgajiem klausītājiem. Raudzīsim, ko četrotne būs sagatavojusi klausītājiem nākamajā gadā.

14. The Coco'nutsMūsu Zeme

Ārzemju mūzikas kontekstā bieži runā par izciliem debijas formāta darbiem un pārbaudījumiem, kas tiem seko. Ne velti pastāv jēdziens “otrā albuma sindroms”. Par The Coco’nuts gan gribētos teikt, ka attiecināms ir pretējais gadījums — ar katru albumu kvalitātes un izcilības latiņa tiek celta arvien augstāk un augstāk. Jaunākajā platē viens no šādiem piemēriem ir Mūsu Zeme. Iespējams, neparastākā un eksperimentālākā The Coco’nuts dziesma līdz šim. Savienojumā ar Montas Kurmes īpašā cianotipijas tehnikā veidoto video un tam sekojošo izstādi apvienība būtībā radījusi veselu mākslas performanci. Tā paspilgtina pašu dziesmu, ko gribētos dēvēt par vienu no izcilākajām grupas repertuāra kompozīcijām. Līdzšinējā apvienības izaugsmes trajektorija liek domāt, ka šī nav pēdējā reize, kad tiekamies Intro.lv gada topu kontekstā.

13. MAASAVilcienos

MAASA ir absolūts jaunums ne tikai mums, bet arī vietējās mūzikas pasaulei kopumā. Vilcienos ir Paulas Pētersones debijas singls, un šis fakts liek to izcelt vēl jo vairāk — ne tuvu ne katra debija spēj šādi “aizķert”. Skaņdarbs ir veltījums Paulas mūžībā aizgājušajam vectēvam un atmiņām par vilciena maršrutu Rīga — Melluži, piešķirot dziesmai spēcīgu emocionālo fonu. Vienlaikus nevar neizcelt lieliski nostrādāto instrumentālo daļu, kuras lēnais, bet sevī ievelkošais skanējums padara to par perfektu skaņu celiņu tieši izbraucienam ar vilcienu, savukārt lirikās dažādās nozīmēs izmantotie vārdi “vilcienos” un “pieturas” kārtējo reizi pierāda, cik daudz vēstījuma var nodot, dažreiz pasakot tik maz.

12. Inspo, Undīne BalodeTu Manas Mājas, Es Tavas

Lai arī Inspo skanējums ir daudzveidīgs, mierīgiem un atmosfēriskiem skaņdarbiem mijoties ar agresīvu ģitārroku, tā vien šķiet, ka tieši pirmais scenārijs grupai ļauj sasniegt savas augstākās virsotnes. Tu Manas Mājas, Es Tavas tam ir spilgts pierādījums — maigs un emocionāls indīpops, ko teicami papildina Undīnes Balodes čells, paceļot dziesmas smeldzes indeksu vēl par vienu iedaļu augstāk. Tu Manas Mājas, Es Tavas lieliski pierāda, ka dažreiz nav jāizdomā nekas jauns, bet jādod iespēja jau labi zināmai formulai, ļaujot jūtām piepildītam un atmosfēriskam skanējumam dominēt un radīt ko patiesi skaistu.

11. MARTATerapijā

Vai pēc katras Drāmas ir nepieciešama Terapija? Visdrīzāk, ka nē, taču ir grūti nevilkt paralēles starp MARTAS otrā studijas albuma Dabas parādība labāko dziesmu un spēcīgāko singlu no debijas ieraksta Lietas, kas notiek manā galvā. Līdzīgi kā pirms diviem gadiem, arī šoreiz dziedātāja vislabāk izklausās vidēja tempa, bet nenoliedzami enerģiskā un viegli dejiskā kompozīcijā, kuras pamanāmākā iezīme ir viegli provokatīvs piedziedājums. Te gan uzreiz jāsaka, ka dziesma noteikti nav pašplaģiāts vai vecu ideju atražošana — šo sākotnējo salīdzinājumu minējām vien tāpēc, ka radīt atbilstošu turpinājumu Drāmai likās ļoti izaicinošs uzdevums. Kā tagad redzams, MARTA ar to tika galā izcili, piedāvājot, ļoti iespējams, savu labāko dziesmu līdz šim. Īpaši gribētos izcelt pirmo bridžu, kas seko tieši pēc pantiņa — jautājums, vai šogad pašmāju popmūzikā ir bijis labāks āķis par šo, noteikti joprojam ir atvērts!

10. Shipsea, Kristīne PāžeDienesta romāns

Uz patiesiem notikumiem balstītais Dienesta romāns ir supermīļš un sirsnīgs stāsts par iemīlēšanos, kā arī spilgtākā dziesma no Shipsea šīgada autobiogrāfiskā albuma Apgaismo mani. Darbs ir vieta, kurā pavadām ļoti lielu daļu no savas dzīves, tādēļ nav brīnums, ja kāds no kolēģiem mums netīšām iekrīt sirsniņā. Var diskutēt cik korekti vai nekorekti ir veidot romantiskas attiecības ar kādu sava darba vidē, taču nevar noliegt, ka šādi scenāriji notiek diezgan bieži, tādēļ arī pats Jānis Šipkēvics atzīst, ka daudzi cilvēki ir teikuši, ka šī dziesma ir par viņiem. Dienesta romāna melodija skan gluži kā tauriņi vēderā, kas sāk virpuļot, kad ieraugi cilvēku, kas tev simpatizē — pacilāti un viegli. Savukārt Shipsea un Kristīnes balsis tik lieliski savijas kopā, ka jācer, ka šie mūziķi sadarbosies arī turpmāk.

9. GustavoMums Vajag Atpakaļ GUSTAVO

Kad pērn iznāca Man patīk, kurā Arstarulsmirus sadarbojās ar Gustavo, netrūka viedokļu, ka nu beidzot mūziķis pavisam ir nojūdzies, jo kā gan kāds var būt viesis pats savā dziesmā? Kā tagad redzams, nojūdzies viņš pavisam noteikti nebija, un tā izrādījās vien iesildīšanās īstajam notikumam — Gustavo atdzimšanai uz Latvijas mūzikas skatuves. Šī mirkļa nozīmību nav iespējams pārvērtēt, tāpēc ir divtik patīkami dzirdēt, ka reperim pulveris joprojām ir sauss, kā rezultātā nevajadzēs dusēt uz veciem lauriem vien. Mums Vajag Atpakaļ GUSTAVO galvenais pluss ir dziesmas pozitīvā bezkaunība — ko tādu “iznest” prasa lielu meistarību. Šī nav dziesma, kas paredzēta sava ego spodrināšanai vai lai mērītos ar krāniņiem — nē, tā ir fakta konstatācija, jo mums tiešām vajadzēja atpakaļ Gustavo!

8. Múrsummer is over and so are we

Pēdējo četru gadu laikā kopš brīnišķīgā singla Ķiršu koki par Múr gaitām plašākai publikai nebija dzirdams teju nekas, taču, kas lēni nāk, šajā gadījumā arī ļoti labi nāk. Var just, ka Madara šo laiku nav tērējusi velti, jo, salīdzinot ar iepriekšējiem darbiem, summer is over and so are we ir solis uz priekšu pilnīgi visos virzienos. Dziedātājas vokāls ir kļuvis noslīpētāks, skaņdarba uzbūve ir ļoti precīzi nostrādāta, veiksmīgi izmantojot pat tādu sarežģītu muzikālās izteiksmes līdzekli kā pauzes, savukārt debija producenta ampluā ir rezultējusies teicamā līdzsvarā starp DIY raupjumu un studijas noslīpētību. Muzikāli dziesma ir daudz tuvāka atmosfēriskajam debijas albumam Under Allure nekā popsīgākai mini platei Nekas vairs nav skaisti, kas pamatīgi priecē — Múr mēs redzam visas iespējas sekmīgi mainīt žanrus gluži kā hameleonam, izdodot lielisku mūziku katrā no tiem, uz ko arī ceram 2023. gadā!

7. Chris NoahSunboy

Latvijā nav daudz mūziķu, kuri prastu rakstīt lipīgākas dziesmas nekā Chris Noah, un Sunboy varētu būt viņa līdz šim vislabākais veikums. Šī dziesma ir īsts enerģijas lādiņš, kas izklausās pēc vienas lieliskas un bezbēdīgas karstas vasaras dienas, kura aizrit daudz straujāk, nekā gribētos. Tas ir dzirdams ļoti burtiski — jau 21. sekundē ir izskanējis ievads un pirmais pants, dodot vietu piedziedājumam, turklāt arī pēc tam apgriezieni nekrītas. Kas svarīgi, muzikālo noskaņu paspilgtina arī tekstuālais vēstījums. Kaut Sunboy kopumā ir pietiekami nopietna kompozīcija par savu trūkumu apzināšanos, tekstam cauri vijas zināms vieglums un cerību pilna noskaņa, kas tikai paspilgtina iepriekš sajusto — šī ir fantastiska vasaras popdziesma!

6. Wiesulis & sangvnHārvijs Dents

Šogad pašmāju hiphopā un arī mūzikā kopumā nebija daudz gabalu, kas spētu piedāvāt līdzvērtīgu enerģijas līmeni tam, ko izstrāvo Hārvijs Dents. To klausoties, vienlīdz izceļas gan Wiesuļa noasinātā vārdu plūsma, kas piedāvā ne vienu vien atmiņā paliekošu rindu, gan producentu sangvn un Aureum Chaos radītais bīts ar draudīgu sintezatora motīvu un perfekti nostrādātām bungām. Kopā tie veido uzvarošu kombināciju, kas neatstāj citu izvēli, kā ritmiski kratīt līdzi galvu. Tāpēc esam pārliecināti, ka Hārvijs Dents klausīsimies ne tikai 2022. gadā, un tā būs svarīga Wiesuļa koncertu sastāvdaļa arī viņa tālākajā karjerā.

5. Keitija BārbaleČau, kakao!

Ja neesat Ulda Rudaka paziņu lokā, bet Ketijas Bārbeles vārds šķiet dzirdēts, tad iespējams būsiet to jau sastapuši mūsu labāko Latvijas albumu apkopojumā. Vai arī pirms pāris gadiem X Faktors šova raidījuma ierakstā. Visu dalībnieku vidū Ketija izcēlās ar sirsnīgu vienkāršību un vienlaikus neviltojamu patiesumu. Ja tomēr Ketijas vārds ir joprojām svešs, tad to var labot, piemēram, noklausoties Čau, kakao! Kā pirmais debijas albuma Akmens Dievs singls, tas var kalpot kā lielisks ieskats ne vien pašā platē, bet arī kopumā debitantes daiļradē. Akustiskās ģitāras pavadījums ar viegli rotaļīgu tekstu, kam piemīt arī zināma ironijas deva, ir jaunās dziesminieces rokraksts. Tāpat arī bez iepriekš minētās vienkāršības un patiesuma neiztikt. Tādi tīrradņi uz apvāršņa neparādās bieži, tāpēc ar interesi sekosim Ketijas Bārbeles tālākajām muzikālajām gaitām.

4. rolands čeoda tusam

Latvijas albumu topā jau minējām, ka rolanda če jaunajā ierakstā visurgājējs viens grāvējs seko otram, un oda tusam pavisam noteikti ir viens no tā lielākajiem. Palaists pasaulē šī gada aprīlī, līdz ar Covid izraisīto ierobežojumu izbeigšanu, tas trāpīja perfektā laikā, lai tik tiešām kļūtu par īstu slavas dziesmu ballītēm. Piekopjot lielisku hita formulu, oda tusam uztur pozitīvi enerģisku ritmu visas dziesmas garumā un sasniedz totālu eksploziju pēdējās 40 sekundēs, kurās sintezatori ir uzgriezti uz pilnu klapi un tā vien gribas mesties trakās dejās. Savukārt piedziedājums Ar mani runā pīles, ar mani runā kaijas ir tik lipīgs, ka paliks galvā vēl uz ilgu laiku pēc dziesmas noklausīšanās.

3. Kautkaili — Augam viens no otra projām

Ja par šādiem attīstības scenārijiem pasniegtu balvas, Kautkaili būtu vieni no galvenajiem pretendentiem uz titulu “veiksmīgākais pandēmijas laiks Latvijas mūzikā”. Iespējams, tā ir tikai nejauša sakritība, taču nav noliedzams, ka grupa ir veikusi milzu izrāvienu savā karjerā tieši kopš 2020. gada pavasara, kļūstot labāka ne tikai muzikāli, bet arī tekstu ziņā, lieliski iedvesmojoties no iepriekš pat neiedomājamās nošķirtības. Augam viens no otra projām lielā mērā varētu dēvēt par grupas iepriekšējo singlu Istabā vai Kaut kaili netiešu turpinājumu — stāstu par to, kas notiek pēc tam, kad kopā tik cieši ir pavadīti aptuveni divi gadi un kļūst skaidrs, ka turpmāk abiem kopā vairs nebūs pa ceļam. Pie tā neviens nav vainīgs, tā gadās, un šī ir vienkārša fakta konstatācija. Citos apstākļos varētu domāt, ka tik nenovēršams vēstījums var būt tikai un vienīgi skumjš, taču Augam viens no otra projām kontekstā drīzāk gribētos izmantot vārdu “skaists”. Par to “atbildīgi” ir brīnišķīgais klavieru motīvs, vēsie bīti un neuzbāzīgie ģitāras akordi, kas šim stāstam dod pavisam citu nokrāsu, rezultējoties vienā no labākajām dziesmām Latvijā šogad.

2. Bēdu BrāļiAnxis

Spilgtākajā albuma DUENDE singlā grupa Bēdu Brāļi apdzied trauksmi, tautā mīļi sauktu par anxi, ko izraisa acu satikšanās ar skatienu, no kura labāk būtu gribējies izvairīties. Šīs sajūtas spēku grupas dalībnieki mēģinājuši uzburt arī dziesmas skanējumā, spēlējot savus instrumentus ar tādu intensitāti, kāda dziesmai ar šādu tematiku arī pienākas. Tāpat arī Oskara Tupuriņa vokālā jūtams emocionālais izsmēlums, ko atrašanās šādā stāvoklī viņam radījusi, nolemti dziedot, ka tas nekad nebeigsies. Tikmēr mums, tajā klausoties, gan radās tikai pozitīvas izjūtas, dziesmas piecām minūtēm paskrienot kā acumirklim. Tāpēc arī visai loģiski, ka tā atradusi vietu šī topa augšgalā, paliekot tikai rokas stiepiena attālumā no pirmās pozīcijas.

1. Fiņķis & PRAGAIITāds Slinkums

Reiz bezmērķīgi klīstot cauri televīzijas piedāvājumam, sanāca uzslēgt kanālu Mūzikas Video brīdī, kad tika rādīts Tāds Slinkums videoklips. Fiņķa kustības savienojumā ar kadrā redzamajām vēja brāzmām un nebeidzamajiem viņa virzienā lidojošiem objektiem lika sastingt un gaidīt, kā tas viss atrisināsies. Tas kombinācijā ar smagnēju, kāpinošu basa pavadījumu iedarbojās gluži kā augstas raudzes hipnozes seanss. Brīžiem basu papildina elektriskās ģitāras triepieni, elektronikas elementi, un sakāpinājumus paspilgtina ērģelēm raksturīgas skaņas. PRAGAII izkoptais pavadījums ir reizē minimālistisks un visai maksimālistisks, un pāri tam visam Fiņķa rindas, kas būs tuvas ikvienam, kurš mēdz iekrist prokrastinācijas slazdā. Ņemot vērā šī gada pasaules notikumus un to pavadošo bezpalīdzīgumu, iespējams, Tāds Slinkums neapzināti kļuva par daudzu mūsu himnu. Gan mūzikai, gan tekstam, gan video piemīt savdabīgums, kas šim skaņdarbam ar katru noklausīšanās reizi lika iesēsties arvien dziļāk zemapziņā. Šīs hipnozes rezultātā Tāds Slinkums ir pelnīti nonācis mūsu 2022. gada Latvijas dziesmu topa augšgalā.

Klausies visus topā iekļuvušos skaņdarbus īpašā plejlistē:

Kāpēc nav dziesma I MEAN LOVE - Nav Ko ??????????

Dani 2022. gada 29. decembrī, 23:24

kur piepist seju????

grandmasters neons 2022. gada 31. decembrī, 19:42

Tavs komentārs