Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

El Mars - Mind Heroes

Normunds Vucāns, 2012. g. 1. decembrī

Man šķiet, ka mūziku var iedalīt divās lielās kategorijās — tādā, no kuras klausītājs var kaut ko gūt un iemācīties, un tādā, kas viņam neko saistošu piedāvāt nespēj. Tā mūzika, no kuras var pilnveidoties, iedalās vēl divās kategorijās — tajā, kur guvums ir muzikāla bauda, un tajā, kuras stāsti klausītājam liek domāt, vai arī paver kādas iepriekš pievērtas durvis. Pat visas pasaules kontekstā nav bieži tie gadījumi, kad teicamiem stāstiem tiek pievienotas teicamas melodijas, un Latvijā tos vispār var saskaitīt uz abu roku pirkstiem. El Mars ir viens no šī nelielā izredzēto pulciņa, kurš arī savā otrajā studijas veikumā māk pārsteigt.

Atceros, ka ap 2008. gadu Raimonds un draugi tika pasniegti kā Latvijas lielā dziesminieku sensācija, turklāt es joprojām palieku pie pārliecības, ka Mountain River Calls Me Home ir viena no visu laiku labākajām žanra dziesmām, kas tapusi mūsu valstī. Kopš tā laika El Mars dzīvē aiztecējuši daudzi ūdeņi — ir pamainījies grupas sastāvs, solists ir paspējis apceļot teju visu pasauli, piedalījies neskaitāmos muzikālos projektos, kā arī atradis savu Meku (viņa gadījumā — kādu pilsētiņu Ziemeļindijā Himalaju pakājē), jebšu vietu, kurā iedvesmoties tālākajiem darbiem un kurā kļūst skaidrāks, kas ir kas un kāpēc šajā dzīvē.

Ievadā es ne velti pieminēju tekstus — to nozīme Mind Heroes, salīdzinot ar Bare Love To Bare Soul, ir tikai augusi. Galvenā tematika ir pietiekami viegli prognozējama — ceļošana, māju sajūta, arī prāta tīrība un viedums. Te gan uzreiz jāatzīmē — tas, ka tematiku uzminēt ir vieglāk nekā salikt kubiku rubiku, uzreiz nenozīmē, ka tie būtu sekli vai garlaicīgi. Interesanti, ka vārdi ir tapuši visapkārt pasaulei — cits Latvijā, cits — Sanfrancisko, vēl kāds — Indijā, piemēram, un tas viss katram skaņdarbam piedod vēl lielāku unikalitāti, jo katra jauna vide autoram uz lietām ļauj paskatīties nedaudz citādi. Domāju, ka var teikt, ka ikviens klausītājs albuma laikā var mēģināt izsekot Raimonda ceļojumiem un tam, kā ir attīstījies viņa viedoklis, kaut gan ne jau hronoloģiski ir sakārtotas kompozīcijas. Kas svarīgi — katrs cilvēks šos prāta ceļojumus uztver savādāk, tāpēc vieta fantāzijai par to, kas ir nākamais attīstības pakāpiens, ir gana plaša.

Muzikāli Mind Heroes ir ļoti daudzveidīgs ieraksts, kuru ielikt konkrētās žanru robežās ir pagrūti. Tajā ir dzirdams akustisks folks, alternatīvās mūzikas iezīmes, solmūzika, fanks, blūzs, psihodēlija un pat daži elementi no pasaules mūzikas. Nedaudz dīvaini, bet šāds kokteilis labi turas kopā un izklausās pēc īsta albuma, nevis vairāku gadu garumā krātu skaņdarbu apkopojuma. Manuprāt, tas tā ir tāpēc, jo lai labāk uztvertu katru no stāstiem, tam ir vajadzīga sava unikalitāte, savs „es”. Un es garantēju — ir neiespējami sajaukt savā starpā pat divas šī albuma kompozīcijas.

El Mars pats ne reizi vien ir atzinis, ka viņam patīk radīt ko tādu, kas klausītājiem liktu domāt, un šoreiz tas patiešām ir izdevies. Ja tekstuāli Mind Heroes ir albums domātājiem, tad muzikāli tas ir paredzēts lieliem estētiem un gardēžiem, kuri vēlas kārtīgi izbaudīt tiešām augstvērtīgu mūziku. Tas noteikti nav masu produkts, taču tādam tam nemaz nav jābūt, jo tie, kas prot novērtēt šādu veikumu, Mind Heroes nepalaidīs garām.

 8.5/10

Tavs komentārs