Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Koncerta apskats: Jamie xx uzstāšanās Helsinkos

Staņislavs Fisenkovs, 2015. g. 1. novembrī

Aptuveni pusgadu gaidīju pagājušo ceturtdienu — tieši tik ilgs laiks bija pagājis kopš brīža, kad tika iegādāta biļete uz Jamie xx jaunā albuma In Colour tūres uzstāšanos Helsinkos. Šo tikšanos ar vienu no šībrīža aktuālākajiem elektroniskās mūzikas producentiem gaidīja daudzi, jo pasākums tika izpārdots ātri vien. Viņa daiļdarbu cienītāji bija gatavi maksāt pat trīs reizes vairāk par biļetes sākotnējo cenu, lai tik tiktu iekšā Ääniwalli, kur Džeimijs Smits uzstājās ar savu DJ setu. Pēc pusotru stundu garās uzstāšanās šķiet neviens nepalika neapmierināts un visiem bija skaidrs, kāpēc viņš ir tik pieprasīts un viņa mūzika tiek tik augstu vērtēta.

Ierodoties Ääniwalli teritorijā aptuveni piecdesmit minūtes pirms paredzētā Jamie xx uzstāšanās sākuma, nācās ieraudzīt visai garu rindu. Stāvēšana tajā aizņēma pat vairāk nekā četrdesmit minūtes, pie kā varētu būt vainojama vienīgā un šaurā ieeja. Tiesa, neraugoties uz ilgo stāvēšanu aukstumā, koncertzāle bija piemeklēta perfekti — kādreizēja noliktava, kur tagad ir iekārtots neliels klubs. Visai šauri, zemiem griestiem, bet toties ar tādu atmosfēru, kādu nebūtu iespējams atrast citur. Tā kā Džeimija debijas platē bija ne viena vien atsauce uz klubu kultūru nedaudz agrākos laikos, kad reivi, ballītes pamestās rūpnīcās un noliktavās, notika regulāri, tad vietas izvēle liekas visai acīmredzama.

Pasākuma galvenā daļa jeb Jamie xx DJ sets iesākās nedaudz vēlāk, nekā tas bija paredzēts, kas varētu būt izskaidrojams ar vēlmi ielaist lielāko daļu no garajā rindā stāvošajiem cilvēkiem. Tiklīdz parādījās viņa siluets pie galda, uz kura bija sakrauts liels daudzums dažādas aparatūras, zālē ieskanējās skaļas ovācijas. Džeimijs lēnām pārgāja no iesildītāja spēlētā materiāla uz savējo, kura viņam visnotaļ netrūkst. Radiohead dziesmas Bloom Rework, kas tik izdots pirms vairākiem gadiem, bija pirmais skaļais, atmiņā paliekošais skaņdarbs, kas izskanēja viņa setā. Pēcāk sekoja vesels lērums dažādu dziesmu, ko viņš atlasīja no dažādiem laikiem un žanriem, bet spēja skaisti miksēt kopā. Ielūkoties tajā, kas skan Jamie xx setos un radio pārraidēs var glītā Spotify playlistē, ko izveidojis ir viņš pats. Savukārt no šogad izdotā ieraksta izskanēja lielākā daļa, protams, ieskaitot lielākos tā hitus, kuri tika pietaupīti beigām. Tieši Loud Places un I Know There’s Gonna Be (Good Times) laikā varēja novērtēt ne tikai pūļa spējas dejot, par ko īsti nevarētu sūdzēties, bet arī spējas dziedāt līdzi.

Atsevišķi jāuzslavē arī par gaismām atbildīgā cilvēka pienesumu no sākuma līdz galam. Viņš īstajos brīžos pielāgoja gaismas dziesmas noskaņai, ritmam un vēl virknei citu kritēriju, to arī nepārspīlējot, kas šāda veida performancēs šķiet īpaši svarīgi. Tas viņam šajā vakarā tas visnotaļ izdevās, kas rada zināmu pārsteigumu, ņemot vērā telpas parametrus un to, ka katru vakaru spēlēto dziesmu saraksts mainās. Džeimija komanda parūpējās par to, lai viss, kas skāra gaismas un skaņu, būtu labākajā kārtībā.

Sākumā šķita, ka būs jāvelta liela daļa no raksta pasākuma apmeklētājiem, kuri lai gan visai ātri izpirka biļetes, sākotnēji šķita visai neaktīvi un neieinteresēti. Pateicoties cilvēku vēlmei patērēt lielu daudzumu padārga alkohola un tam sekojošajām vajadzībām, pūlis mainījās un sanāca nokļūt daudz labākā vietā. Tādā vietā, kur cilvēki zina, uz ko ir atnākuši, un ļaujas dejām, nevis vēlmēm uzfilmēt vairākus skaistus video atmiņām vai vienkārši stāvēt stīvi šādā notikumā. Iespējams, daļa no pūļa gaidīja ko citu un bija savā ziņā vīlušies šādā dīdžejošanā. Par to gada pirmajā pusē jau rakstīja ārzemju mūzikas prese, kad runa bija par EDM un klasiskajiem dīdžejošanas pasākumiem, un cilvēku uztveri.

Galu galā jāsaka, ka tas bija tieši tik labs pasākums, cik gaidīts un noteikti viens no tiem šīgada notikumiem, ko varēs atcerēties vēl ilgi. Jamie xx sniedza tieši to, ko varēja novērot viņa uzstāšanās ierakstos, piemēram Glastonbury festivālā vai Boiler Room. Ja cilvēks atslāba un atļāvās to izbaudīt, tad tas bija to vērts, neatkarīgi no tā vai par biļeti maksāta sākotnējā vērtība vai daudz vairāk. Džeimijs ir ne tikai viens no labākajiem producentiem, bet arī dīdžejiem, un to viņš pierādīja šajā ceturtdienas vakarā Helsinkos.

Tavs komentārs