Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Zodiaks koncerta apskats

Normunds Vucāns, 2013. g. 23. jūlijā

Positivus festivāla laikā arī eRoks.lv kolektīvs bija palūgts piedalīties Postivus Avīzes veidošanā. Īsi pēc Zodiaka koncerta uz Nordea skatuves izveidoju koncerta apskatu, tāpēc ja nu gadījumā nebiji festivālā vai arī kārtīgi neizlasīji avīzi, mūsu radīto materiālu atradīsi šeit.

Domāju, ka daudziem cilvēkiem Zodiaka koncerts bija kas jauns un nezināms. Skaidrs, ka šo Latvijas mūzikas leģendu vārdu un dziesmas bija dzirdējis gandrīz katrs Positivus apmeklētājs, taču nešaubos — lielākajai daļai no tiem, kas vēroja galveno piektdienas notikumu uz Nordea skatuves, tā bija pirmā satikšanās ar Jāņa Lūsēna vadīto kolektīvu.

Savā laikā Zodiaks ir sasniedzis tādus augstumus, kādi nevienai citai Latvijas apvienībai nedz pirms, nedz pēc tam nav bijuši pa spēkam. Un šeit es nerunāju par statusu vai arī tautas atsaucību koncertos — nē, viņu panākumi bija gluži taustāmi, aptuveni 20 miljonu pārdoto skaņuplašu apmērā. Paturot prātā šo informāciju un atceroties, ka grupa nav uzstājusies kopš deviņdesmito gadu sākuma, diez vai kādam radās jautājumi, kādēļ gan viņi ir izpelnījušies tik nozīmīgu vietu festivāla programmā.

Vēl pirms kāpšanas uz skatuves kolektīvs uz mirkli bija piestājis mediju teltī, kur piedalījās sev veltītā preses konferencē. Cita starpā atklājuši, ka no šī pasākuma ir nobijušies vairāk, nekā no paša koncerta, mūziķi neslēpa — tik nozīmīgā festivālā uzstāties ir ļoti liels gods un arī atbildība. Tobrīd gan vīri nebija gatavi prognozēt, kā viss izdosies, kaut gan piebilda, ka dziesmas to modernizētajās aranžijās esot izmēģinātas gana daudz, lai liekam satraukumam pamata nebūtu.

Nenoliegšu — dzirdot to, ka tikšot izpildītas atjaunotas leģendāro albumu Disco Alliance un Mūzika Izplatījumā dziesmu versijas, sāku nedaudz satraukties, vai tikai šajās pārmaiņās nebūs zudušas visas tās labās īpašības, kuru dēļ ieraksti savulaik tika iemīlēti. Par laimi, manas bažas tika atspēkotas jau ar pirmajām koncerta taktīm, kad kļuva skaidrs, ka izmaiņas drīzāk ir kosmētiskas, pielāgojoties mūsdienu instrumentu specifikai, nevis kapitālas. Tas joprojām bija vecais, labais space roks ar disko mūzikas elementiem, kura dēļ Zodiaks kādreiz tika ievērots.

Tieši disko mūzikas elementi bija galvenā lieta, kas koncertam piešķīra krāsas un akcentus. Koncerts bija pilnībā instrumentāls — iespējams, tāpēc, jo trešā sastāva solists Zigfrīds Muktupāvels šoreiz bija pievērsies vijoles spēlei. Interesanti, ka pats mūziķis atzina, ka viņam ļoti nepatīkot dziedāt un par vokālistu esot kļuvis gaužām nejauši — kā gan Liepājas mūzikas vidusskolas skolnieks esot varējis atteikt tik slavenam komponistam kā Jānim Lūsēnam, kurš meklējis dziedātāju?

Nav nekāds noslēpums, ka lielākajai daļai publikas instrumentālā mūzika ļoti viegli var kļūt garlaicīga, taču grupa no tā ļoti veiksmīgi izvairījās, jo katrs mūziķis ir sava instrumenta virtuozs. Īpaši gribētos uzteikt ritma sekciju, un, jo īpaši, Jāni Lūsēnu junioru, kura basa partijas brīžiem bija tik virtuozas un grūvīgas, ka pat vislielāko skeptiķi tās spētu pārliecināt — šis koncerts ir īpašs notikums. Protams, varbūt nav labais tonis izcelt vienu dalībnieku priekšnesumā, kurā visi parādīja vienlīdz augstvērtīgu sniegumu, tomēr uzskatu, ka tieši viņš kļuva par vakara galveno zvaigzni. Kaut daudziem klausītāji viņu varbūt nemaz nepamanīja.

Savu stundu garo šovu Zodiaks noslēdza ar savu visu laiku leģendārāko skaņdarbu — tituldziesmu Zodiac kura laikā bija novērojama nemaz ne tik bieža parādība — galvenajam tās meldiņam līdzi sāka dziedāt gana liela auditorijas daļa. Pēc tam gan šī dziesma plūstoši kļuva par plaudēšanu un cita veida atbalstu, taču ar to bija gana, lai izsauktu māksliniekus arī bis. Tajā tika atskaņota ne mazāk slavenā Rock On The Ice, un, kaut gan publika būtu gatava klausīties vēl un vēl, ar to arī priekšnesums beidzās. Tiesa — šobrīd tas bija tikai tāds komats, nevis punkts Zodiaka stāstā, jo kaut kas taču ir jāpataupa arī 31. oktobra vakaram Palladium, vai ne?

Foto: Linda Vintere

Tavs komentārs