Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

NEPACIETĪGI GAIDĀM

JŪLIJS
Empire of the Sun — Ask That God
Cults — To the Ghosts
Ice Spice — Y2K
AUGUSTS
Foster the People — Paradise State Of Mind
Beabadoobee — This Is How Tomorrow Moves
Viss kalendārs »

TUVĀKIE NOTIKUMI

JŪLIJS
29: BBNO$, Palladium koncertzāle
31: Devendra Banhart, Hanzas Perons
AUGUSTS
02: Summer Sound 2024, Liepāja
12: Artemas, VEF Kvartāls
13: The Smile - ATCELTS, Siguldas pilsdrupu estrāde
14: Jessie Ware, Siguldas pilsdrupu estrāde
18: The Prodigy, Wondersala
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Zelta Mikrofons: Kam būtu jāuzvar un kas uzvarēs?

Intro, 2018. g. 27. februārī

Jau šovakar, ar ceremoniju Dailes teātrī, Zelta Mikrofona ietvaros tiks sumināti Latvijas labākie ieraksti aizvadītajā gadā. Daudzi tīko iegūt balvas, ne tik daudzi uz tām reāli pretendē, bet vēl mazāk ir to, kuri būtu pelnījuši uzvarēt. Tieši tāpēc, lai norādītu uz to, kas ir kas, piedāvājam ieskatu svarīgākajās nominācijās, ar mūsu prognozēm par to, kam būtu jāuzvar un kas uzvarēs.

Alternatīvās vai indie pop mūzikas albums

Šī ir kategorija, kurā sabāzti visai dažādi albumi, kas nav īsti popmūzika, bet kurus arī par rokmūziku nosaukt būtu grūti. Šī gada nominantu saraksts ir gana iespaidīgs — gan pārbaudītas vērtības, gan jauni censoņi. Cenšoties paredzēt uzvarētāju, ir jādomā, kas žūrijai svarīgāks — ja tā ir mākslinieciskā vērtība, tad jāuzvar Sniedzei Prauliņai, ja tā ir kopējā albuma noskaņa, tad jāuzvar Mantai, ja žūrija meklē muzikālo talantu, tad, bez variantiem, jāuzvar Spārei, ja tieksmi eksperimentēt un asprātīgus dziesmu tekstus, tad Satellites LV, bet, ja skatās uz vox populis, tad Carnival Youth var meklēt plauktā brīvu vietu jaunai trofejai. Tad kas nu tur īsti būs? Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka popularitāte parasti gūst virsroku, taču šoreiz prognozēsim, ka Varavīksnes galā Austras balvai pievienos arī Zelta Mikrofonu.

Būtu jāuzvar: Ansamblis MantaKaraliene Anna vai Satellites LVVaravīksnes galā

Uzvarēs: Satellites LVVaravīksnes galā

 

Roka vai metāla mūzikas albums

Smagās mūzikas scēna Latvijā vēl nevaid mirusi, tajā ieplūst arvien vairāk jaunu asiņu. Šogad to labi var redzēt starp nominētajiem albumiem. Nu jau par veterāniem saucamie Relicseed ar savu labākajās Metallica tradīcijās ieturēto EP Ideoloģija ir vieni no favorītiem uz šo balvu, taču tādēļ nevajadzētu ignorēt pārējos nominantus. Piemēram, Oghre ar savu eksperimentālā black metal eposu Gana, būtu pretendenti uz balvu, ja šī būtu metālmūzikas gada balva. Tāpat der atcerēties, ka nominēti ir arī Latvijas doom metāla leģendas — Frailty. Visgarlaicīgākā no nominētajām grupām, viennozīmīgi, ir Art of Keeping Secrets — daudzreiz nomuļļātas melodijas, garlaicīgi aranžējumi un draņķīgs akcents. Aizmirsu vēl pieminēt Eschatos, kam vajadzētu uzvarēt, bet viņi ar savu progresīvā bleķa skaņu ir pārlieku liels nišas produkts. Šo rindu autors uzskata, ka uzvarēt šajā kategorijā ir pelnījuši visi, izņemot Art of Keeping Secrets, tādēļ izvairīsimies izcelt vienu no nominantiem.

Būtu jāuzvar: Lasīt iepriekšējo teikumu

Uzvarēs: RelicseedIdeoloģija

 

Labākais videoklips

Šķiet, ka visi Latvijas videoklipu režisori nesen piedalījās kādā kopīgā darbnīcā, kurā apguva dažādas metodes, kā savos garadarbos iedvesmoties no 80. un 90. gadiem. Tik daudz nostalģijas pēc laikiem, kad pēc desas rindā bija jāstāv stundas un advokāti uzsprāga biežāk nekā džihādisti, sen nav redzēts. Šķiet, katrs klips cenšas atcerēties aizgājušos laikus, īsās sporta bikses, 80. gadu VHS tehniku un kopējo estētiku. Protams, pa vidu ir arī The Bad Tones, kuri ir izveidojuši videoklipu, kas parāda, ka sakombinēt Kriminālās ekselences fondu ar Melānijas hroniku būtu ļoti slikta ideja. Personīgi šķiet, ka vislabākā kvalitāte no nominētajiem video ir Instrumentiem, bet visvairāk aci piesien Elizabetes Balčus video. Nelielu uzslavu ir pelnījuši arī Alaska Dreamers, jo ar vienu nepārtrauktu kadru uztaisīt videoklipu ir ļoti grūti, bet efekts parasti ir labs.

Būtu jāuzvar: InstrumentiVisa par daudz

Uzvarēs: InstrumentiVisa par daudz

 

Hip hop mūzikas albums:

Organizatoru pagātnes grēku dēļ labākā hiphopa ieraksta kategorijā iepriekšējos gados ne reizi vien pieteikumu skaits bijis smieklīgi mazs, jo daudzi vietējie hiphopa mākslinieki gluži vienkārši nav redzējuši jēgu šajā pasākumā iesaistīties. Tādējādi vairākas reizes sanācis tā, ka gada labākais hiphopa ieraksts nemaz uz šo balvu nav pieteikts. Šogad gan situācija ir visai atšķirīga, jo, pirmkārt, jaunus albumus ir izdevuši vairāki no pašmāju spēcīgākajiem žanra pārstāvjiem un, otrkārt, gandrīz visi no viņiem tos ir arī pieteikuši Zelta Mikrofonam. Žūrija, vismaz pagaidām, ar saviem pienākumiem ir tikusi galā godam, jo pieciniekā ir iekļuvuši visi, kam tur bija jābūt — Viņa ar savu solīdo debiju, Ansis un Edavārdi ar karjeras spēcīgākajiem ierakstiem, kā arī Ozola un grupas Tehnikums kopdarbs, kas uzteicams par drosmi izmēģināt ko jaunu. Tas nodrošina visnotaļ augstu kopējo nominantu līmeni, ko neizbojā pat projekta Mesa atrašanās sarakstā. Šķiet gan, ka konkurencei nevajadzētu būt pārāk sīvai, jo Anša Balzams tomēr ir nedaudz augstākā plauktā par visiem pārējiem pretendentiem, pie tam spējis arī sasniegt visai lielu auditoriju. Tai pat laikā, jāatceras, ka šis ir Zelta Mikrofons, tāpēc nevajadzētu būt pārsteigtiem arī tad, ja uzvarēs Mesa. Katrā ziņā, sasniegums ir jau tas, ka nominēti nav ne Fakts, ne Kontraflovs.

Būtu jāuzvar: AnsisBalzams

Uzvarēs: AnsisBalzams

 

Elektroniskās vai deju mūzikas albums

Vēl viena nominācija, kas ierasti paliek citu ēnā, un, diemžēl, izņēmums nebija arī šis gads. Ja hiphopa mākslinieki ir atkal sākuši pieteikt savus ierakstus Gada Balvai, tad ļoti daudzi elektronikas žanra pārstāvji joprojām to ignorē, tāpēc šogad šajā kategorijā pieteikti tikuši vien pieci ieraksti, ļaujot nomināciju saņemt arī grupai Ryga. Par viņu albumu vairs īsti nav iespējams pateikt neko tādu, ko iepriekš jau nebūtu pateikuši citi mūzikas kritiķi (vismaz neizmantojot necenzētu leksiku), tāpēc liksim viņus mierā un cerēsim uz to, ka šīs kategorijas vērtētājiem nebūs pietrūcis veselā saprāta. Diezgan droši, ka no cīņas var izslēgt Radio Naba projektu Vaidi un Gaidi, kurā jaunu dziesmu radīšanai izmantota Veidenbauma dzeja, jo, lai gan tajā netrūkst muzikāli interesantu momentu, šāda veida izlases parasti nemēdz uzvarēt balvu ceremonijās. Ļoti mazas izredzes uzvarēt ir arī duetam Brimstone, kuri gan ar pieteikšanos un tai sekojošo nomināciju, iespējams, iegūs kādu jaunu klausītāju. Līdz ar to, pāri paliek divi vienlīdz kvalitatīvi albumi no Oriole un Bandmaster, un abi būtu cienīgi saņemt šo balvu. No tiem priekšroku gribētos atdot Oriole, gluži vienkārši tāpēc, ka viņš ir nominēts ar albumu, kamēr Bandmaster — ar EP. Tomēr, tā kā Bandmaster materiāls ir vieglāk sagremojams vidējam klausītājam, visdrīzāk uzvarēs viņi

Būtu jāuzvar: OrioleThe Mushroom Music Vol.4

Uzvarēs: BandmasterStay Awake

 

Labākā debija

Katrs sākums ir grūts. Kur nu vēl sākums maksimāli ļaunajā un nosodošajā Latvijas mūzikas dzīvē, kur dziedāt prot tikai kori TV šovos un arī nebūt ne visi. Par spīti nelabvēlīgajai augsnei, jaunas grupas un jauni mākslinieki turpina ceļu pretī zvaigznēm. Labākās debijas balvas iegūšana būtu pietiekami cienījams sasniegums un atspēriena punkts tālākai plānu kalšanai, tiesa, ir skaidrs, ka dažiem no nominantiem cerību ir, maigi izsakoties, pamaz.

Reinis Kapone ir pārāk skarbs džeks, lai tiktu popularizēts kā mainstream Latvijas mūzikas nākotne. Chris Noah sniegumu ir grūtāk novērtēt, jo viņa iesniegtais albums sastāv no tikai piecam dziesmām. Cerības gan pazudina šo piecu skaņdarbu valoda. Ar ļoti labu albumu sevi pieteica Himnas, taču nāksies piekāpties sevi skaļāk popularizējušo Sudden Lights un Viņas priekšā. Starp šiem abiem, visticamāk, triumfēs Sudden Lights, jo albums ir solīds, viņi galu galā izskatās pēc lāga čaļiem, turklāt Supernova fināls liek atplaukt daudziem jo daudziem smaidiem.

Būtu jāuzvar: HimnasManuskripts

Uzvarēs: Sudden LightsPriekšpilsētas

 

Labākais (š)lāgera albums

Lai arī Tev un Taviem stilīgajiem draugiem labāk patīk Laura Rizoto, visiem ir labi zināms, ka zem segas tiek klausītas arī Apvedceļa labākās melodijas. Metot jokus pie malas, pievēršamies vīriem, kuru spēja izpārdot koncertus ir pamatīgi nenovērtēta — šlāgera mūzikas gada albuma nominantiem. Lai gan starp nominantiem netrūkst žanra veterānu, kas perfekti spēj kombinēt lēkājošus ritmus ar smeldzīgiem meldiņiem, uzvarētaja liktenis ātri vien kļūst skaidrs.

Lai arī Viktors Tilčiks ir izdevis solīdu ierakstu, viņa vārds ne tuvu neskan tik skaļi, lai pietuvotos uzvarai. 60 gadu jubileju sagaidījušais Gunārs Meijers šoreiz nav spējis izdot karjeru mainošu albumu, turklāt hokeja dziesmu nostaļģija arī pamazām ir izplēnējusi. Līdz virsotnēm neaizsniedzas arī Andris Daņiļenko, kas nozīmē, ka uzvara viegli nokļūs Normunda Jakušonoka un Tipa orķestra rokās. Jakušonoka populāri skanošais vārds, kā arī ciešā saistība ar Fredi, kurš turklāt daudzas reizes ir vadījis Gada balvas ceremoniju, ir zelta vērtē. Tas diemžēl aizcērt durvis Galaktikas deguna priekšā, kura piedāvā lielisku žanra paraugu, papildinātu ar vairākiem interesantiem viesmāksliniekiem.

Būtu jāuzvar: GalaktikaSirds vēl tic

Uzvarēs: Normunds Jakušonoks un Tipa orķestris Notikums

 

Labākais pop albums

Domājot par sī gada popmūzikas nomināciju, pārņem divējādas sajūtas — no vienas puses, te ir nominēti trīs kopumā spēcīgi un noteikti atzinību pelnījuši albumi, bet, no otras — atlikušie divi ir spilgts piemērs tam, kādu krīzi žanrs pašmā ju līmenī pašlaik piedzīvo. Visu cieņu Maestro par savulaik paveikto, taču Kad tu ej pie bitēm visdrīzāk ir dēvējams par viņa karjeras vājāko albumu. Diži labāk nav klājies arī Labvēlīgajam Tipam, kuri kādreiz ir radījuši neskaitāmas lieliskas dziesmas un arī augstvērtīgus albumus, taču Kastes kvalitātes ir vien pagātnes atblāzma.

Labāk ir klājies Lindai Leen, kuras Digital Church vietām skan lieliski, bet visa albuma garumā kvalitātes latiņu noturēt nespēj. Tas mūs atstāj pie diviem reāliem pretendentiem, kas abi būtu pelnījuši tikt pie balvas. Gan Urda, gan Nākamā pietura ir, attiecīgi, Astro'n'out un Intara Busuļa līdz šim karjeras labākie albumi, un, kaut mums gribētos, lai iznākums ir citāds, Intara popularitāte ļaus viņam triumfēt gan šajā nominācijā, gan, visdrīzāk, arī cīņā par Gada albumu.

Būtu jāuzvar: Astro'n'outUrda

Uzvarēs: Intars Busulis Nākamā pietura

 

Labākā dziesma

Salīdzinot ar citiem gadiem, šoreiz kopumā var teikt, ka labākās dziesmas nominācijā patiešām ir nominēti tie, kam tas piedienētos. Jā, var spekulēt par to, kāpēc Prāta vētras Tevis dēļ atrodas šajā kompānijā (īpaši ņemot vērā faktu, ka viņu sadarbība ar Ewert and the Two Dragons bija daudz aizraujošāka), taču diez vai kāds būs pārsteigts, ja tieši jelgavnieki saņems balvu. Tiesa, mēs gan domājam citādi. Pašlaik diezgan droši no pretendentu loka var svītrot The Sound Poets un Joprojām — kaut brīnišķīga, šī dziesma nav Gada labākās nopietna pretendente. Līdz ar ko mums atliek vēl trīs nominanti, no kuriem katrs varētu to iegūt. Dona izredzes gan gribētos vērtēt nedaudz zemāk, kas mūs atstāj pie Instrumentiem un Intara Busuļa. Un šajā brīdī, izvērtējot visus “par” un “pret”, gribētos domāt, ka Visa par daudz šoreiz netriumfēs, šo godu atstājot Busuļa karjeras darbam Nākamā pietura — depo, kas, cerams, kļūs arī par Alfas gada dziesmu.

Būtu jāuzvar: InstrumentiVisa par daudz

Uzvarēs: Intars BusulisNākamā pietura — depo

Foto: Publicitātes foto

Tavs komentārs