Gada balva: Kam būtu jāuzvar un kas uzvarēs?
Jau šovakar svinīgā ceremonijā Latvijas Nacionālajā operā 19 kategorijās tiks sadalīti Mūzikas ierakstu Gada balvas Zelta mikrofoni. Katru gadu gan pirms, gan pēc pasākuma ir daudz minējumu un viedokļu par to, kam būtu jāuzvar, un kas uzvarēs, un tieši tāpēc mēs esam izvēlējušies 11 svarīgākās kategorijas, kuras esam kārtīgi izpētījuši un tikuši skaidrībā par to, kam būtu jāuzvar, un kas tajās uzvarēs.
Labākā dziesma
Par labāko dziesmu izredzes kļūt ir pieciem skaņdarbiem, toties tikai četriem māksliniekiem — kā vienmēr, paspīdējis ir Dons, kurš ticis pie veselām divām nominācijām ar Tev Piedzims Bērns un Medus Pods. Lai arī ne tik daudzskaitlīgs, bet nebūt ne sliktāks pieteikums uzvarai ir Musiqq radiohīts Sekundes. Šajā kompānijā grūti par uzvaras lauriem (reinikiem) būs cīnīties gan jaunajiem censoņiem Carnival Youth, gan jau daudz un dažādos kultūras namos dziedājušajai Olgai Rajeckai.
Vistaisnīgākais iznākums šajā kategorijā būtu Carnival Youth uzvara, jo Never Have Enough ir gan lieliska dziesma, gan arī izpelnījusies atzinību ārpus Latvijas robežām. Kāda būs realitāte? Uzvaru sadalīs Dons un Musiqq un šobrīd pat grūti pateikt, kura no trīs nominētajām dziesmām tad būs tā īstā. Šo rindu autors ir izteicis minējumu, ka tā pavisam noteikti būs... Signāls.
Būtu jāuzvar: Carnival Youth — Never Have Enough
Uzvarēs: Dons — Signāls
Labākais pop albums
Rakstot par popmūziku Latvijā jāatceras, ka tā iedalās divās kategorijās — popmūzikā un estrādes mūzikā. Pirmās kategorijas pārstāvji taisa sūdīgu popmūziku pēc jaunākajiem Rietumu standartiem (pa laikam uzrodas arī kāds, kurš taisa labu popmūziku pēc Rietumu standartiem, bet šogad laikam neviens tāds nav atradies), savukārt otrā kategorija vairāk asociējas ar laikiem, kad "estrādes mūzika" bija reāli pielietots termins un popularitātes mēraukla bija piedalīšanās Mikrofona aptaujā. Katru no šīm kategorijām pārstāv pa diviem nominantiem, bet vēl ir arī Haralds Sīmanis, kurš nepieder nevienai no tām, jo viņam īsti ar popmūziku nav nekāda sakara. Domāju, ka daudz loģiskāk būtu bijis viņa albumu iekļaut pie tautas/pasaules mūzikas vai pie mūzikas bērniem, vai arī vismaz nesaprotamā pop-rock, jo redzēt Sīmani nominētu blakus Musiqq ir tiešām dīvaini.
Loģisks iznākums šai nominācijai būtu uzvaras nonākšana pie kāda, kurš pārstāv popmūzikas kategoriju, un, lai gan Musiqq albumu ir izdevuši Micrec, no šiem diviem variantiem Dons tik un tā liekas krietni pārliecinošāks. Jā, protams, viņa dziesmu teksti mēdz likt neizpratnē saraukt uzacis, bet pa lielam viņš ir tuvākais kvalitatīvai popzvaigznei, ko Latvijā var atrast, un domāju, ka arī žūrija to apzinās.
Būtu jāuzvar: Dons — Varanasi
Uzvarēs: Dons — Varanasi
Labākais pop-rock albums
Apskatot nominācijas balvai par labāko pop-rock albumu, nepamet sajūta, ka organizētājiem nav īstas skaidrības, ko tad šis jēdziens īsti nozīmē — acīmredzot, dažbrīd Gada balvas šefiem ir radusies traka doma, ka poproks ir jebkas, kas atbilst popam vai rokam. Tieši šādu iedomu dēļ ir jāpiever acis uz to, ka šajā nominācijā atrodams arī Olgas Rajeckas vārds...
Starp citiem nominantiem atrodami gan Dabasu Durovys, gan pazudušie dēli Willow Farm, kā arī Kristapa Krievkalna projekts 40. takts, taču ir visai skaidrs, ka visloģiskākais lēmums, kādu pārsteidzošā kārtā ļoti iespējams pieņems arī žūrija, ir atdot uzvaru veterāniem Jumpravai, kuri gan izdevuši nesliktu albumu, gan puslīdz sekmīgi iekļaujas arī šajā kategorijā.
Būtu jāuzvar: Jumprava — Laiks Runā
Uzvarēs: Jumprava — Laiks Runā
Labākais metāla un rock albums
Metāla un rock albuma kategorijā šogad savu vietu atraduši visai dažādi mākslinieki. Uz balvu cer vecie labie Liepājas čomi Fēlikss Ķieģelis un Ainars Virga, kuri piedāvā gan savu devu ierasti vējainā roka, gan pa kādam gabalam, kur sāpju ir vairāk nekā klavierēm taustiņu. Kamēr Ķiģelis un Virga cīkstas savā starpā, viņus abus apsteigt cer puiši no Latvijas otras puses — latgaliešu folkmetālisti Green Novice. Latgaļu izloksne metālam piešķir īpašu šarmu, un tas noteikti var būt liels trumpis.
Likt par sevi uzzināt plašākai publikai noteikti grib arī caur caurēm rokenrola pārstāvji The Big Bluff un jau labi zināmie Colt, kuru albuma nosaukums ir ļoti atbilstošs — Tu jau zini, kas būs. Visinteresantāko un svaigāko ierakstu no pieciem nominantiem izdevusi tieši The Big Bluff, taču grūti spriest, vai tieši šis duets beigās arī tiks atzīts par skarbākajiem puišiem ciemā — visticamāk, šo nomināciju viņiem no deguna priekšas nocels Colt.
Būtu jāuzvar: The Big Bluff — The Big Bluff
Uzvarēs: Colt — Tu Jau Zini, Kas Būs
Labākais indie albums
Apskatot tos albumus, kas ir nominēti labākā indie ieraksta balvai, ir grūti iedomāties kādu labāku plati, kas šeit būtu palikusi aiz strīpas. Protams, pēc nominantu izziņošanas daudziem radās jautājumi par to kas ir mistiskie Светочувствительные материалы, tomēr izdzirdot nosaukumu Svema, daudz kas kļūst skaidrāks. Tiem, kam tā joprojām ir tumša bilde — to izveidojis bijušais Tribes Of The City ģitārists.
Iespējams, nedaudz aiz inerces vai vietas aizpildīšanai nominantu sarakstā nokļuvuši Instrumenti, jo šis ir grupas līdz šim vājākais albums, un diez vai tam ir kādas reālas iespējas pacīnīties par balvu. Momend un Goran Gora ieraksti gan nav vājākie šo izpildītāju karjerā, taču arī viņiem diez vai ir reālas izredzes iegūt trofeju. Tas atstāj tikai vienu iespējamo izvēli — Carnival Youth. Nav ne mazāko šaubu, ka tieši viņi iegūs pirmo Zelta mikrofonu par labāko indie albumu, kā arī nav ne mazāko šaubu, ka tieši viņu ieraksts šajā kategorijā šogad bija labākais.
Būtu jāuzvar: Carnival Youth — No Clouds Allowed
Uzvarēs: Carnival Youth — No Clouds Allowed
Labākais alternatīvās mūzikas albums
Pateicoties jaunizceptajai indie nominācijai, beidzot Gada balvā nebūs jāsacenšas gana lielam andergroundam un meinstrīmam, katram esot savā kategorijā. Šāda atdalīšanās nākusi par labu abiem žanriem, bet īpaši šim — tik sīva cīņa, iespējams, nebūs nevienā citā nominācijā.
Grupa Levīti te ieņems pārliecinošu statistu pozīciju, jo viņiem liels sasniegums jau ir iekļūšana fināla pieciniekā. Kurš no pārējā kvarteta iegūs atzinību, ir ļoti grūti pateikt, jo visi albumi ir tiešām lieliski. Ierasti solīdu albumu ir izdevuši Martas Asinis, bet Baložu Pilnu Pagalmu jaunā plate ir viņu labākais veikums gana ilgā laikā. Tiesa, ar to visdrīzāk būs nedaudz par maz, tāpēc liekas, ka uzvarētājs ir jāmeklē starp Mantu un Šverna tribute projektu Brāļi un Māsas, no kuriem visdrīzāk uzvaras garšu dabūs izbaudīt pirmie.
Būtu jāuzvar: Manta — Manta
Uzvarēs: Manta — Manta
Labākais elektroniskās mūzikas albums
Šī laikam ir viena no retajām nominācijām, kurā īsti nav nekā, kam piesieties, jo Dirty Deal Audio kolektīvs šobrīd ir Latvijas elektoniskās mūzikas (un arī mūzikas kopumā) zieds, tāpēc ir tikai loģiski, ka četri no pieciem nominētajiem ir viņu pārstāvji. Arī piektā nominanta atbilstību man nav iemesla apšaubīt, tomēr, lai piedod Sound Meccano un Evgeniy Droomoff, kuri ir izdevuši kvalitatīvu ambientās mūzikas albumu, bet viņu iespējas uzvarēt nav diez ko lielas.
Tātad, uzvarētājs visticamāk meklējams starp DDA pārstāvjiem (Oriole un Lessfucc ieraksti gan tehniski skaitās pašizdoti, bet viņi tāpat ir starp redzamākajām šī kolektīva sejām), un jāsaka, ka visi četri ieraksti ir vienlīdz pelnījuši tikt pie šīs balvas. Tomēr, ja man būtu jāizvēlās viens (un man tas arī ir jādara), tad teikšu, ka uzvaru visvairāk ir pelnījis Oriole un Kashuka kopdarbs. Gluži vienkārši tāpēc, ka tad pie balvas tiktu gan Oriole, gan Kashuks (lai piedod Lessfucc, kura viegli psihodēliskie bīti arī ir lieliski, bet kādam vienmēr jāpaliek bešā). Tikmēr Kashuka solo ieraksts Piece of a Chance, Pt.3 droši vien liksies vissaprotamākais plašākām masām (un ar to es nedomāju neko sliktu), līdz ar to arī tiekot pie uzvaras.
Būtu jāuzvar: Oriole & Kashuks — Orka
Uzvarēs: Kashuks — Piece of a Chance, Pt.3
Labākais hip-hop vai deju mūzikas albums
Starp svarīgiem Latvijas hip-hop scēnas vārdiem, kuri būtu pelnījuši balvu vien lielās centības šo mākslu celt spožākā gaismā, ieperinājusies melnā avs — īstena „balto meiteņu” mīlule, ko otrdienā klausās Anna, trešdienā Zane, ceturtdienā Tatjana un pie kuru Ballējam, Neguļam var vien truli lēkāt it kā grīda būtu karsta. Vai tiešām tikai vienas parodijas dēļ vajadzēja hip-hop kategoriju apvienot ar deju mūziku? Varbūt Bermudu Divstūris patiesībā nominēts hip-hop žanrā, radot priekšstatu, ka jebkurš no mums prastu radīt hip-hop dziesmu.
No pārējiem — pagājušā gada balvas ieguvēja Pikaso, Punkts uz I un izlases Karaļūdens 05 veidotājiem (ansis, Džuzepe, Edavārdi u.c.) — konkurē tikai karaļūdeņi ar kārtējo veiksmīgo izlasi un Pikaso, kas sarakstā gozējas ar pagājušā gada uzvarētājalbumā neiekļautajiem darbiem, kas, kā viņa sirds saka, neiederējās, bet kā klausītāja auss saka — tādi paši vien ir. Un ir lieliski. Sirds savukārt saka, ka jāuzvar Origo Boys, kuru albums ir īstens pagātnes stilu atdarinājums, ceļojums starp galaktikām, desmitgadēm, negaumīgiem 2000. gada apģērba gabaliem un tik pat senām rīmēm, bet prāts — hip-hop censoņiem no Karaļūdens izlases. Bet... balvu tāpat iegūs Pikaso, gluži kā to vairākus gadus izdarīja Ozols un Gustavo. Protams, ja vien hip-hop žanrā maksimāli nekompetentā žūrija nelems par labu ballēšanai un negulēšanai. Bermudu Divstūra uzvara neko ļaunu, protams nenodarītu, jo ļaunākais jau ir noticis — jā, bērni tiešām stāsta, ka „es parast’ nepīpēj’, bet padod man to kāsi”!
Būtu jāuzvar: Dažādi izpildītāji — Karaļūdens 05
Uzvarēs: Pikaso — SVMN: B puse
Labākais šlāgera vai kantrī albums
Es esmu cilvēks, kurš ļoti labi pazīst Latvijas laukus un tos cilvēkus. Tādēļ tieši uz mani krita izvēle apskatīt nomināciju “Labākais šlāgermūzikas un kantrī albums”. Nomināciju kas patiesībā ir tuvākā katra īstena latvieša sirdij un dvēselei. Pat ja daudzi to noliedz.
No pieciem izvirzītajiem albumiem, manuprāt, vislabākais sanācis leģendārajam Aldim Rullim un Emburgas Zēniem. Piesaistot latviešu Dolliju Pārtoni Linitu Aldim sanācis ļoti tehniski augstvērtīgs un kvalitatīvs albums, kas pārsteidz ar latviešu country mūzikai netipisku autentiskumu. Šo žanru vēl pārstāv arī apvienībā Tālbraucēji, kas varētu būt alternatīvākā grupa no šī piecinieka, jo piekopj DIY estētiku.
Brālēnu duets Vega ar savu albumu Lido, Dūja un īpaši albuma tituldziesmu spējuši radīt ļoti modernu skanējumu un tajā paša laikā saglabājot hitīguma potenciālu. Par saviem favorītiem uzskatu superīgo trio Vēja Runa. Man kā modernam jaunietim iepriecina fakts, ka albums pieejams ne tikai taustāmā formāta vai draugiem.lv mūzikas sadaļā, bet arī bandcamp platformā. Toties par pilnīgu velti. 23 dziesmās grupai izdevies radīt burvīgu Latvijas vasaras lauku zaļumbaļļu ainavu. Vēl pie nominantiem iemaldījies Gunārs Meijers, bet sena paruna vēsta — par šlāgeri saka tikai labu vai neko.
Būtu jāuzvar — Vēja Runa — Tik Ātri...
Uzvarēs — Aldis Rullis un Emburgas zēni — Es Sapņoju
Labākā debija
Ir liels prieks, ka šogad par labākā debitanta nomināciju sacenšas izpildītāji, kurus tiešām var saukt par debitantiem, nevis kāda mūziķa kārtējais jaunais projekts. Tāpat ir forši, ka šogad nenotiks tāda situācija, kā pirms pāris gadiem, kad iepriekšējā gada spilgtākā debija Elizabete Balčus balvu nodeva... savās rokās, jo uzvarēja Sus Dungo.
Līdzīgi kā tas iepriekšējos gados jau ierasts, šajā kategorijā cīņa nenotiks, jo kaut gan visi nominanti ir ļoti solīda līmeņa, Carnival Youth pārējiem neatstās ne mazākos variantus. Grupa tomēr ir pamanījusies nedaudz izsisties arī ārpus mūsu valsts robežām, regulāri piedalās ārvalstu festivālos, un arī pašu mājās ir ļoti populāri. Īpaši žēl, ka šī iemesla dēļ bez trofejas paliks Rīgas Modes, jo citā gadā viņi noteikti būtu galvenie favorīti šajā kategorijā.
Būtu jāuzvar: Carnival Youth — No Clouds Allowed
Uzvarēs: Carnival Youth — No Clouds Allowed
Labākais videoklips
Šī ir viena no nominācijām, kas rada jautājums visticamāk visiem, izņemot Donam un Instrumentiem. Kāpēc divreiz jānominē divi viena un tā paša mākslinieka video? Kāpēc tiek nominēts Never Have Enough video, ja Carnival Youth ir izdevuši kvalitatīvāku video dziesmai Octopus? Kāpēc šajā sarakstā mēs neredzam ne Rīgas Modes, ne Momend un vairākus citus, kuri noteikti būtu pelnījuši vismaz nomināciju?
Instrumenti ir viena no retajām grupām, kas, šķiet, tiešām daudz piedomā pie tā, lai radītu baudāmu vizuālu pavadījumu katrai dziesmai. Abi no iesniegtajiem veikumiem nav labākie viņu līdzšinējā daiļradē, bet King Of The Wild Things būtu pelnījis balvu šajā kategorijā. Tas gan nemaina iekšējo sajūtu, kas saka, ka šogad visur, kur tas vien ir iespējams, triumfēs Dons, tāpēc uzvarēs Tev Piedzims Bērns, kas varbūt šajā situācijā nav sliktākais iznākums.
Būtu jāuzvar: Instrumenti — King Of The Wild Things
Uzvarēs: Dons — Tev Piedzims Bērns
Ja dejot gribas, tad zini tas ir mūsu Diskopuss. JAJAJAJAJAJA
"Par labāko dziesmu izredzes kļūt ir pieciem skaņdarbiem, toties tikai četriem māksliniekiem — kā vienmēr, paspīdējis ir Dons, kurš ticis pie veselām divām nominācijām ar Tev Piedzims Bērns un Medus Pods.""
"Uzvarēs: Dons — Signāls"
okei lol
āksti
Kā uzplēstas brūces mēs lēni dzīstam, origo boys BLIEŽ PA ĪSTAM
Zibens, pūce un pitons tomēr ir labākie. Jā.
Origo Boys FTW!
Manuprāt, pārspīlētas ir Carnival Youth pozīcijas - lai arī mazo kauperēnu banda ir savākusi prāvu skaitu fanīšu, albums tomēr ir visai viduvējs un neinteresants indie standarta ieraksts, bet dzīvajā viņi skan ļoti pliekani.
Reinis
24. februārī, 12:30