Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Positivus 2023 pirmās dienas apskats

Normunds Vucāns, 2023. g. 15. jūlijā

Ar sešpadsmit koncertiem un vairākiem desmitiem dīdžejsetu vakar Lucavsalā tika aizvadīta 2023. gada Positivus festivāla pirmā diena. Tās ietvaros nedz trūka apmeklētāju, kas sūkstījās par šī gada muzikālo piedāvājumu, nedz arī to ļaužu, kas bija absolūti sajūsmā par pasākuma jauno virzienu. Lai vai kurā pusē būtu taisnība, viens ir skaidrs — tik ļoti unikāla diena kā šī nekad Positivus vēsturē nav bijusi.

Laikam jau pēc šāda ievada jāķeras vērsim pie ragiem — liekas, ka pirmo reizi vēsturē uz galvenās skatuves nebija redzams neviens dzīvais instruments. Iespējams, izņemot Red Bull Music Academy skatuvi, šī ir pirmā reize festivālā vispār, kad kas tāds notiek, kas tomēr iezīmē diezgan krasu pavērsienu iepriekš ierastajā estētikā. Tas nav nedz labi, nedz slikti, tie ir vienkārši fakti, kas jāņem vērā, domājot par šī gada Positivus piedāvājumu.

Ierodoties festivāla teritorijā, uzreiz bija jūtams, ka organizatori ievērojami mācījušies no pērnā gada kļūdām — otrā skatuve ir pārvietota tuvāk ieejai un skaņā vairs nepārklājas ar galveno, visā pasākuma teritorijā ir daudz vairāk aktivitāšu un zonu, kurās apmeklētāji var izklaidēties, tāpat arī īsti vairs nav sastopami tā sauktie pudeles kakli, kuros vienīgais virziens ir doties atpakaļ. Arī ēdinātāju un dzērienu tirgotāju klāsts ir paplašināts, kā rezultātā rindas bija salīdzinoši īsas pat pīķa stundās, par ko ir liels prieks.

Kas interesanti, dienas sākumā vairāki mūziķi pēc kārtas acīmredzami nespēja aizpildīt sev piešķirtās skatuves. Starp tiem bija arī viena no Intro.lv kolektīva mīļākajām jaunajām pašmāju grupām Bel Tempo — kaut muzikāli tas bija starp piektdienas labākajiem koncertiem, vizuāli viņi šķita nedaudz garlaicīgi un daudz labāk iederētos vai nu tumsā, vai arī samainīti vietām ar Laika suni vai Patrishu no pasākuma mazākās, Evolution skatuves.

Vēl vieni mākslinieki, kam piešķirtā skatuve šķita ievērojami par lielu, bija LMT atklājēji Emotional Oranges. Amerikāņu priekšnesums bija kvalitatīvs, viņu (īpaši solistes V) deju kustības — aizraujošas, taču ar to bija par maz, lai aizpildītu festivāla lielāko skatuvi. Protams, publika pavilkās, īpaši uz koncerta otro pusi, taču ļoti uzskatāmi bija redzams, ka ar diviem cilvēkiem vien ir par maz, lai aizpildītu tik lielu skatuvi. Kaut vai DJ galds būtu bijis gana, lai šo defektu pārvērstu par efektu.

Kaut skatuve nebija par lielu, igauņu repera Tommy Cash sniegums Lucavsalā bija pārliecinoši sliktākais no pieciem mūziķa koncertiem, ko esmu redzējis. Šķiet, priekšnesumu vislabāk raksturo kāda paziņas teiktais, ka “līdz pat beigām tā arī nesapratu, kurš ir Tomijs, bet kuri ir viņa pavadošie mūziķi”.

No otras puses, daudz vairāk mūziķi mūsu acīs un ausīs ir izpelnījušies ievērību par lieliskiem priekšnesumiem festivāla pirmajā dienā. Kā pirmie ir jāmin repa kolektīvs Earthgang, kas visas Intro kolektīva vērtējumā sniedza dienas labāko uzstāšanos. Man personīgi šis bija koncerts, ko pērn gaidīju no cita Dreamville kolektīva izpildītāja Bas, taču saņēmu vien vakar.

Arī abi pārējie galvenās skatuves iemītnieki — J.I.D. un Metro Boomin — ir pelnījuši atzinīgus vārdus, taču katrs savā ziņā. J.I.D. izcēlās ar lielisku flovu un enerģiju, spējot teicami un saprotami deklamēt kā pirmajā, tā pēdējā dziesmā. Savukārt vakara galvenais vārds Metro Boomin jau no pirmajām sekundēm paņēma visu sanākušo pūli savā varā un stundas garumā pilnīgi kontrolēja ikkatru tā lecienu vai dziedājuma noti. Ja vēl koncerts būtu garāks par stundu, vai arī skatuves priekšā spēcīgi basi nenomāktu visas pārējās dziesmas detaļas (aizejot vairāk uz aizmuguri, skaņas kvalitāte pamatīgi uzlabojās), šim būtu visas iespējas cīnīties par dienas labākā priekšnesuma titulu — vismaz sanākušajiem viņš viennozīmīgi bija hedlaineris.

No pašmāju mūziķiem dienas spēcīgākais priekšnesums noteikti piederēja Laika suns, kura solists Arnis Račinskis, šķiet, kļuva par pirmo, kurš kopš King Charles laikiem iekarojis kādas Positivus skatuves stalažas. Tāpat arī šis bija vienīgais dienas koncerts, kurā publikai izdevās izsaukt grupu uz piedevām, kas festivālā noteikti ir atzīmēšanas vērts fakts.

Paralēli Laika sunim uz Lāčplēša skatuves ierasti enerģisku šovu sniedza Banda Banda, kuru pārliecinoši aizraujošākā koncerta daļa bija katra grupas dalībnieka solo skaņdarbu izpildījums. Īsi pirms viņiem uz tās pašas skatuves kāpa arī Elīza Legzdiņa, kas tehniski bija lieliska, taču emocionālajā līmenī, manuprāt, līdz galam nespēja saslēgties ar Latvijas publiku.

Pilnīgi pretēja aina bija vērojama tajā pašā laikā uz Evolution skatuves, kur Vēstnieks jeb Rūdolfs Macats spēlēja ļoti sirsnīgu un viesmāksliniekiem bagātu indie šovu. Lielā mērā tas spēja atstāt ēnā aiz sevis sekojošās popmūzikas dīvas Patrishu un Aminatu — kaut abas bija tehniski lieliskas, nedaudz pietrūka lielākas pūļa aktivitātes un iesaistes, ko, visdrīzāk, nodrošinātu atrašanās uz vismaz otrās lielākās skatuves.

Visbeidzot, diena tika noslēgta ar radio Pieci.lv desmitās jubilejas dīdžejsetu, kā izskaņā tika paziņots, ka radio ņem pārtraukumu līdz 23. augustam, lai pēc tam atgrieztos vēl spēcīgāks un iespaidīgāks kā līdz šim. Ko tas nozīmē, pašlaik nezina vēl neviens, taču ir skaidrs, ka tik skaļš paziņojums no Positivus skatuves nav izskanējis jau sen.

Šodien festivāla dzīvās mūzikas programma sāksies jau 14:15, kad uz Evolution skatuves kāps ļoti perspektīvais duets Perestroika. Skaidrs, ka pār visu dienu dominēs Sema Smita uzstāšanās, taču netrūks arī citu lielisku mūziķu, kas radīs pavisam citādu noskaņu kā piektdien, par ko noteikti vairāk pastāstīsim Positivus otrās dienas apskatā jau rīt!

Foto: Gundars Zaburdajevs

Tavs komentārs