Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

NOVEMBRIS
02: Bon Iver, Arēna Rīga
14: OneRepublic, Arēna Rīga
DECEMBRIS
08: The Neighbourhood, Arēna Rīga
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2013 - Toms Odels

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 7. jūlijā

Turpinot iepazīstināt ar Positivus 2013 dalībniekiem, mēs šoreiz pievēršamies britam Tomam Odelam, kurš pēdējā laikā strauji ieguvis popularitāti, atzinību un arī pa kādam skarbākam vārdam. Par visu sīkāk lasiet zemāk.

Kas?

Toms Odels piedzima Čičestrā, Anglijā, bet daļu bērnības pavadīja arī Jaunzēlandē. Līdz 7. klasei viņš mācījās klavierspēli, bet 13 gadu vecumā sāka rakstīt savas dziesmas, par kurām gan nevienam neko nestāstīja — Odelam šķita, ka tas nav stilīgi. Topošais mūziķis iestājās Braitonas Modernās Mūzikas Institūtā, bet jau pēc gada, uzkrājis palielu pieredzi, darbojoties šīs pilsētas mūzikas dzīvē, atgriezās mājās. Sākotnēji Odels spēlēja grupā Tom and the Tides, bet vēlāk uzsāka solokarjeru, jo nevēlējās būt no neviena atkarīgs.

Odels noslēdza līgumu ar ierakstu kompāniju In the Name of (pārstāv Columbia Records). Viņu pamanīja In the Name of dibinātāja Lilija Alena, kurai Odela uzvedība un enerģija uz skatuves atgādināja Deividu Boviju. 2012. gada beigās Odels izdeva minialbumu Songs from Another Love, bet jau nākamajā mēnesī piedzīvoja savu televīzijas debiju, uzstājoties Džūlza Holanda šovā. Tāpat viņš saņēma Lielbritānijas mūzikas balvu kā kritiķu izvēle, kā arī bija viens no 15 nominantiem BBC Sound of 2013 sarakstā.

Pavisam nesen, 24. jūnijā, Odels izdeva savu debijas albumu Long Way Down. Pirmajā nedēļā ieraksts sasniedza 1. vietu Lielbritānijas pārdotāko albumu topā, savukārt kritiķu atsauksmes par Long Way Down nav bijušas tik pārliecinošas. Vairāki izdevumi atļāvušies albumu novērtēt ar atzīmi, kas zemāka par 4, turklāt pazīstamais NME Odela debijai ielicis apaļu 0. Jāpiebilst, ka Odels tēvs jau sūdzējies žurnāla vadībai par šādu vērtējumu.

Ko spēlē?

Odela spēlētā mūzika ir kaut kas starp indīpopu un folku. Skanējumā visai liels uzsvars tiek likts uz klavierēm, ar kurām nereti arī iesākas Odela dziesmas, pārējo instrumentu partijām sākoties vēlāk. Kopumā var teikt, ka Odela mūzikā galveno skanējumu veido vokāls, klavieres un sitamie instrumenti, citiem instrumentiem pārsvarā paliekot fonā vai neparādoties gandrīz vispār. Skanējums ir dažāds — vietām ļoti mierīgs, vietām arī diezgan agresīvs.

Salīdzinot mūziķi ar kādu no iepriekš Positivus pabijušajiem māksliniekiem, varētu pieminēt lietuviešu mūziķi Alinu Orlovu, kas Salacgrīvā uzstājās 2011. gadā. Gan Odels, gan Orlova vislabprātāk spēlē klavieres, turklāt arī viņu spēlētajā mūzikā var samanīt gana daudz līdzību.

Kāpēc jāredz?

Sanita Kacuba, eRoks.lv žurnāliste:

Ikviens spēj saprast to, par ko dzied Toms Odels — mazliet nostalģiska, skumja mīlestība visdažādākajās šī vārda izpausmēs. Tomēr nevienu brīdi Odela kungs neliek justes nomācoši, bet gan atgādina, ka viss skaistais vēl aizvien ir skaists arī pēc tam, kad beidzies. Liriskās klavieru skaņas savijas ar roķīgāku piesitienu, kas lieliski iederēsies starp Salacgrīvas priedēm un vienlaicīgi pieļaus gan lēnu baudījumu, gan nelielu paballēšanos. Viss atkarīgs tikai no klausītāja, arī tas, vai ļausim Tomam Odelam mūs iekustināt un atcerēties viņa koncertu kā ko īpašu arī pēc tam, kad tas būs beidzies un apraksts daudzajos citos Positivus iespaidos.

Normunds Vucāns, eRoks.lv žurnālists:

Gatavojoties šim Positivus, man bija iespēja aprunāties ar Tomu, un jāsaka, ka viņš mani pārsteidza. Ļoti bieži 22 gadu vecumā kļūstot par zvaigzni tik strauji, kā to ir izdarījis viņš, cilvēki mēdz kļūt iedomīgi, taču Odels no tā ir spējis veiksmīgi izvairīties, esot ļoti foršs sarunu biedrs, kuru labprāt satiktu arī dzīvē, ne tikai aprunātos pa telefonu. Un ticiet man — tāda sajūta nav bieži. Tieši tas, ka viņš ir piezemēta zvaigzne, arī ir galvenais iemesls, lai brita sniegumu pavērotu dzīvajā — galu galā, cik tad bieži mums ir izdevība pie sevis redzēt pavisam aktuālu (turklāt nebūt ne sliktu) Lielbritānijas topa līderi? Savu darbu mūziķis pieprot, turklāt jārēķinās, ka šeit efekts varētu būt līdzīgs kā Demiena Raisa koncertā pērn. Proti, meitenēm patiks jau nu ļoti, vientuļiem čaliem — ne pārāk, taču pāri (vienalga, cik sen izveidojušies) šo izbaudīs par 110%!

Linda Vintere, eRoks.lv žurnāliste:

Toms Odels ir viens no tiem dziesminiekiem, kura gabalus klausoties Tev sirdi rauj laukā! Varētu pat teikt, ka viņš ir kā vīriešu dzimuma Nora Džonsa, turklāt ne teksti, ne klavieru melodijas nav par matu sliktākas kā amerikānietei. Ja pašlaik esi tajā emocionālajā stāvoklī, kad gribās kaut ko dramatisku un dvēseles stīgas aizskarošu, tad šis ir kā radīts Tev. Tajā pat laikā viss ir normas robežās un nekas neliksies pārāk skuķīgi raudulīgs. Saldsērīgi un skaisti.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Two Door Cinema Club

Imagine Dragons

Efterklang

!!!

C2C

Twenty One Pilots

The Joy Formidable

Team Ghost

John Grant

Sigur Ros

The xx

Foto: rockwerchter.be

Tavs komentārs