Ceļš uz Positivus 2013 - Team Ghost

Positivus festivāls neatgriezeniski turpina tuvoties, tādēļ arī mēs aktīvi turpinām savu Ceļš uz Positivus 2013 rakstu sēriju. Šodien piedāvājam iepazities ar jaunajiem un daudzsološajiem Team Ghost, kas uz saulaino festivālu būs atveduši nedaudz drūmākas vēsmas.
Kas?
Pirmie uz Nordea skatuves sestdien kāps pieci puiši no Francijas jeb elektroniskās mūzikas grupa Team Ghost. Tās dibinātājs Nikolā Fromažo ir arīdzan grupas M83 oriģinālais dalībnieks, kas kopā ar tās otru pusi Antoniju Gonzalesu ierakstīja pirmos divus apvienības albumus un sniedza koncertus laika posmā no 2001. līdz 2004. gadam. Pēc M83 pamešanas Fromažo pārcēlās uz Parīzi un nodevās eksperimentēšanai, jo zināja, ka vēlas radīt daudz tumšāku mūziku.
2009. gadā viņš atkoda sevis kāroto skanējumu un izveidoja grupu Team Ghost, kuras sastāvā ir arī Kristofs Gerins (vokāls, ģitāra), Benuā de Vijenēvs (vokāls, ģitāra, taustiņinstrumenti), Pjērs Blanks (basģitāra) un Fēlikss Delakruā (bungas). Savu pirmo materiālu — EP ar nosaukumu You Never Did Anything Wrong To Me — jaunā grupa laida klajā 2010. gadā Sonic Cathedral leibla paspārnē. Pēc tā izdošanas mūzikas apskatnieki grupas skanējumam piedēvēja formulējumu cold-gaze, kas ir coldwave un shoegaze stilu apvienojums.
Drīz vien grupa sāka plūkt pirmos atpazīstamības laurus un izpelnījās uzaicinājumu no kanādiešu dueta Crystal Castles iesildīt viņus Eiropas turnejā. Sekoja piedalīšanās vairākos mūzikas festivālos Lielbritānijā, pēc kuriem Team Ghost atgriezās studijā, lai jau drīzumā izdotu vēl vienu EP Celebrate What You Can’t See. Drīz vien grupa jau atkal metās koncertu sērijā, palikdami uzticīgi Crystal Castles, iesildot duetu arī viņu Lielbritānijas turnejā.
2011. gadā abi EP tika apvienoti kompilācijā We All Shine, kas bija paredzēta speciāli izdošanai Japānā. Tajā gadā Team Ghost arīdzan ierakstīja savu pirmo studijas albumu Rituals, taču tautās tas tika palaists vien šī gada martā. Pa to laiku interneta plašumos cirkulēja albuma pirmais singls Dead Film Star, ar kuru grupa sāka piesaistīt arvien vairāk interesentu. Albumā dzirdams, ka grupas skanējums ir attīstījies un vairs nav tikai tumsnējs kā iepriekš izdotajos EP. Dziesmas ir kļuvušas īsākas, popsīgākas un vieglāk uztveramas, ko nenoliedz arī pats Fromažo, sakot, ka viņi mīl popmūziku un cenšas radīt eksperimentālas popdziesmas. 17. jūnijā grupa laidīs klajā savu jauno, trīs dziesmu EP Montreuil, kurā iekļauta albumā atrodamā dziesma Montreuil, vēl vienas albuma dziesmas Curtains jauna versija Night Version, kā arī jauns gabals 25.3.
Ko spēlē?
Kā trāpīgi norādījuši mūzikas žurnālisti, grupas mūzika uzskatāma par cold-gaze, taču tajā saklausāms ne tikai coldwave un shoegaze. To visu pamatīgi pāršalc arī elektronika, kas Team Ghost mūziku padara par savdabīgu un interesantu miksli. Tai nenoliedzami ir diezgan tumša nokrāsa, kā arī spēcīgs izpildījums. Arī grupas biogrāfijā minēts, ka Fromažo vēlējies apvienot grupas Tangerine Dream un Braienam Īno raksturīgo atmosfērisko sintezatoru ar asajām Sonic Youth un My Bloody Valentine stila ģitārām, kas Team Ghost ir diezgan labi izdevies.
Jāatzīst, ka salīdzināt Team Ghost ar kādu no iepriekšējo gadu Positivus festivāla hedlaineriem ir diezgan grūti, jo grupas skanējums tik tiešām ir unikāls un ļoti specifisks. Vistuvāk tam, šķiet, būtu elektroniskās mūzikas veterāni Unkle, jo arī viņu mūzika bieži vien iemieso drūmumu.
Kāpēc jāredz?
Lauris Anstrauts, eRoks.lv žurnālists: „Pieminot Team Ghost līderi Nikolā Fromažo gandrīz vienmēr neizbēgami tiek atgādināts tas, ka viņš 2004. gadā pameta M83 brīdī, kad šis projekts tikai sāka uzņemt apgriezienus, padarot Antoniju Gonzalesu par vienīgo projekta virzītāju. Tomēr bieži vien tiek piemirsts tas, ka arī viņš pats ir spējīgs mūziķis — ne jau kurš katrs spēj būt līdzautors tādam lieliskam albumam kā Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts. Iespējams, ka tas arī ir kalpojis par vienu no iemesliem Team Ghost izveidošanai, bet viņiem pilnīgi noteikti ir veiksmīgi izdevies sevi pierādīt. Šie francūži spēlē pamatīgu shoegaze ar elektronikas un coldwave piesitienu, kas varētu patikt tiem festivāla apmeklētājiem, kuri tur cieņā mūziķu tehnisko meistarību. Starp festivālu hedlaineriem viņu vārds droši vien nebūs atrodams nekad, bet es esmu visai pārliecināts, ka visai daudzi cilvēki Salacgrīvā no viņu koncerta aizies apmierināti.”
Jana Udovenko, eRoks.lv žurnāliste: „Izskatās, ka M83 tuvākajā laikā Latvijā neredzēt, taču Positivus festivāls tam šogad piedāvā labāko alternatīvu — bijušā M83 dalībnieka Nikolā Fromažo muzikālo projektu Team Ghost. Kaut arī no viņiem nesagaidīsiet tādu kosmosu un lēkāšanu kā no M83, Team Ghost koncertos ir noteikti daudz dzīvīgāki, skaļāki un masīvāki nekā savos ierakstos. Turklāt grupa ir vairākkārt uzsvērusi, cik nozīmīgi viņiem ir uzstāties, jo tas esot labākais veids uzlabot grupas skanējumu. Ne mirkli nešaubos, ka grupa būs pamatīgi gatavojusies arī Positivus festivālam, tādēļ ceru, ka sagaidīsiet viņus ar ovācijām.”
Normunds Vucāns, eRoks.lv žurnālists: „Runājot par Team Ghost, man ir patiess prieks, ka Positivus laikā diez vai daudzi, kas viņus redzēs, turp būs devušies vērot viena no M83 dibinātājiem jauno projektu. Saprotams, ka šāds fakts daļu festivāla apmeklētāju varētu uzrunāt, taču tāda veida publicitāte noteikti nav apvienības pašmērķis, jo viņi ir paši sava ceļa gājēji, kas ievērojami atšķiras no tā, ko rada daudz populārākie bijušie kolēģi. Ļoti iespējams, ka muzikāli šis būs viens no tumšākajiem festivāla mirkļiem, tomēr, tā kā koncerts norisināsies tad, kad ārā saule joprojām spīdēs pilnā sparā, gan jau klausītājiem neliksies, ka tie tiek iesūkti melnajā caurumā. Turklāt sajūtu līmenī šie kontrasti varētu radīt dažādus jokus, tā kā šobrīd paredzēt emocijas, kuras klausītāji gūs vērojot šo priekšnesumu ir neiespējami.”
Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:
Foto: Publicitātes foto