Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

NEPACIETĪGI GAIDĀM

JŪLIJS
Los Campesinos! — All Hell
Glass Animals — I Love You So F***ing Much
Empire of the Sun — Ask That God
Cults — To the Ghosts
Ice Spice — Y2K
Viss kalendārs »

TUVĀKIE NOTIKUMI

JŪLIJS
19: Positivus 2024, Lucavsala
29: BBNO$, Palladium koncertzāle
31: Devendra Banhart, Hanzas Perons
AUGUSTS
02: Summer Sound 2024, Liepāja
12: Artemas, VEF Kvartāls
13: The Smile - ATCELTS, Siguldas pilsdrupu estrāde
14: Jessie Ware, Siguldas pilsdrupu estrāde
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2014 - The Kooks

Jana Kohno, 2014. g. 1. jūlijā

Laiks nestāv uz vietas — līdz Positivus 2014 atlicis pavisam nedaudz, tāpēc vēlamies iepazīstināt ar svētdienas galvenajiem māksliniekiem — The Kooks.

Kas?

2002.gadā četri mūzikas skolas studenti no Braitonas — Lūks Pritčards, Hjū Hariss, Makss Rafertijs, Pols Gārds -, kurus vienoja kopīgas muzikālās intereses, skolas projekta ietvaros izveidoja grupu, kuras nosaukums aizgūts no Deivida Bovija dziesmas. Diezgan ierasts, jau vairākkārt dzirdēts daudzu grupu dibināšanas stāsts, kuru interesantāku padara fakts, ka The Kooks īsti nemaz nepaspēja izjust mazo, nemanāmo grupiņu dzīvi ar vāji apmeklētiem koncertiem vietējos bāros — tā vietā nesagatavotie studenti tika ievilkti straujā notikumu virpulī, līdz pēkšņi bija Virgin Records paspārnē un uzsāka lielo dzīvi mūzikas industrijā.

Tālākā attīstība notika pakāpeniski, jo Braitonas puiši nolēma nesteigties ar debijas albuma izdošanu, bet pilnveidot sevi, savu daiļradi un uzstāšanās prasmes, un, iespējams, tieši tāpēc The Kooks 2006.gadā izdotais debijas albums Inside In/Inside Out, kas ietver visus visiem viszināmākos singlus, kā Naive un She Moves In Her Own Way, bija tik veiksmīgs Lielbritānijā un citviet Eiropā.

Laiks kopš debijas albuma izdošanas bijis bagāts ar izmaiņām grupas sastāvā — basģitāristu Rafertiju narkotiku atkarības dēļ nomainīja Pīts Dentons, savukārt bundzinieka Pola Gārda vietā par pastāvīgu dalībnieku kļuvis Aleksis Nunjess. Par spīti tam, puiši izdeva vēl divus albumus — Konk 2008. gadā un Junk of the Heart 2011. gadā, kuri vairojuši grupas popularitāti un nostiprinājuši pozīcijas mūzikas pasaulē.

The Kooks turpina būt aktuāli un apņēmības pilni ir atgriezušies ar jauniem skaņdarbiem, lai jau septembrī izdotu ceturto studijas albumu Listen, kurā iekļautos singlus — Down un Around Town — neapšaubāmi dzirdēsiet arī festivālā.

Ko spēlē?

The Kooks tādi eklektiķi vien ir — ietekmējoties no The Beatles, The Police, Dilana, Bovija un citiem pagājušā gadsimta mūziķiem, no katra aizgūstot kādu elementu, puiši ir radījuši īpašu skanējumu, kas varbūt saklausāms vien to grupu mūzikā, kurām The Kooks ir kļuvuši par paraugu. Grūti būt atšķirīgai grupai laikā, kad indie mūzikas pārstāvji rodas kā sēnes pēc lietus — arī The Kooks aizsākumi meklējami Kaiser Chiefs, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand rašanās laikā, tāpēc neatkārtojams skanējums ir būtisks. Tā nu ir — The Kooks skan kā neviena cita grupa, pie kā daļēji vainojams arī solista Lūka Pritčarda balss tembrs un patīkamais akcents un drosme dziesmās iepīt 60. gadu rokmūziku, regeju un pat nedaudz R&B. Lai arī Braitonas puišu mūzika pamatīgi izbalinājusi kādreiz stingro līniju starp indie un mainstream mūziku, The Kooks joprojām droši varam ielikt šajā kategorijā — saulains, viegls indie poproks.

Negribu salīdzināt The Kooks ar grupu, kas Positivus uzstāsies tikai šogad, taču The 1975 ir pirmie, kas nāk prātā, — enerģisks skanējums, lipīgi singli, kaut kas starp indie roku un popu (turklāt abām grupām ir solisti ar foršu akcentu, kas piešķir glītu odziņu, vai ne?). No bijušajiem Positivus māksliniekiem zināmas paralēles var vilkt ar bezrūpīgajiem un jautrajiem Darwin Deez, tomēr visatbilstošākais salīdzinājums būtu Two Door Cinema Club, kas lieliski uzlādē ar saulainām melodijām — tieši ar šīm grupām asociējas The Kooks vieglais skanējums un jauneklīgais raksturs.

Kāpēc jāredz?

Jana Kohno, Intro.lv žurnāliste:„Kādam The Kooks pirms četriem, pieciem gadiem bijusi mīļākā pusaudžu gadu grupa, kādam varbūt patīk tikai lipīgākie singli vai simpātiskais Lūks Pritčards, bet citam nav ne jausmas, kāpēc The Kooks ir festivāla hedlaineri. Lai nu kā — katra pienākums būtu uzmest aci koncertam, lai saprastu, kāpēc tad reiz tā bijusi viena no Lielbritānijas aktuālākajām grupām un turpina tāda būt un kas bez glītiem puišiem tik ļoti piesaista.Pirms viņiem uzstājas Bastille, kas ar saviem radio hitiem, visticamāk, izsūks pēdējās enerģijas paliekas, tāpēc The Kooks būspat ļoti iederīgi — tas būs bezrūpīgs, ar vieglu dejiskas enerģijas plūsmu apveltīts koncerts, kas iekustinās un uzladēs, bet nenogurdinās pirms smagās pirmdienas.”

Staņislavs Fisenkovs, Intro.lv žurnālists: „Ar The Kooks uzaicināšanu uz festivālu organizatori piepildīs vairāku tūkstošu sapni, kas pastāv jau daudzus gadus. Tas gan nenozīmē, ka šobrīd grupa ir zaudējusi savu aktualitāti, tieši otrādāk, ir īstais brīdis redzēt viņus dzīvajā. Kolektīva arsenālā ir vairākas jaunas dziesmas, kas būs atrodamas vien septembrī gaidāmajā albumā Listen. Starp tām ir R&B stilā ieturētā Down un Around Town, ko solists Lūks Pritčards nodēvējis par savu mīļāko The Kooks jauno dziesmu. Neaizmirsīsim arī par tiem grāvējiem, kuriem mēs visi aktīvi dziedājām līdzi pāris gadus atpakaļ. Mūs noteikti gaida aizraujošs festivāla trīs dienu noslēgums, kuru aizmirst būs grūti, un par to pateiksimies The Kooks puišiem!”

Normunds Vucāns, Intro.lv žurnālists: „Lai vai kāda nebūtu bijusi mana sākotnējā attieksme, ieraugot The Kooks galveno hedlaineru statusā, lai vai cik ļoti smieklīgi iepriekšējos gados šie vīri nebūtu bijuši, man patiešām ir prieks, ka tieši The Kooks noslēgs festivāla programmu. Tā nebūs nekāda augstā māksla, tas, visdrīzāk, nebūs izcils koncerts, tomēr nešaubos, ka ikviens atnākušais saņems lielisku izklaidi. Es to redzu kā koncertu, uz kuru labāko draugu vidū aiziet ar kādu alu rokās, nostāties ne pārāk tālu no skatuves un dziedāt līdzi visam, kam zini vārdus. Jo Tu taču lieliski apzinies, ka pakliegt līdzi Naive būs forši, vai ne?”

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Chet Faker

Future Islands

Temples

The 1975

Anna Calvi

Elbow

FM Belfast

NoNoNo

The Horrors

And So I Watch You From Afar

Foto: musicis.pl

Tavs komentārs