Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus - Kraftwerk

Rūdolfs Sietiņš, 2014. g. 15. jūlijā

Festivāls jau šonedēļ, un mēs, intro.lv komanda, turpinām jūs iepazīstināt ar šī gada māksliniekiem. Šoreiz, godinot Vācijas uzvaru Pasaules futbola kausā, sestdienas galvenie mākslinieki Kraftwerk.

Kas?

Kraftwerk ir grupa, kuru var uzskatīt par vienu no leģendārākajām un cienījamākajām mūzikas vēsturē. Un, kā jau runājot par visām šāda veida grupām, skaisti epiteti, metaforas, salīdzinājumi ir lieki, jo tie visi jau ir lietoti.

Grupa, kuras nosaukums vāciski nozīmē "spēkstacija", pastāv jau kopš 1970. gada. Lai gan sākotnējie darbi nebija pārāk ievērojami, tomēr jau kopš 1974. gada, kad iznāca albums Autobahn, grupa spējusi turēties virsotnē un saglabāt savu “stilīguma procentu” pietiekami augstu.

Cilvēki baumo un baumo pamatoti, ka Kraftwerk ir ietekmējuši visu pasaules mūziku. Žurnāls The Observer apgalvo, ka neviena cita grupa, neskaitot The Beatles, nav devusi tādu ieguldījumu popmūzikas attīstībā gan vizuāli, gan muzikāli. Šogad grupa saņēma Grammy balvu par mūža ieguldījumu mūzikā.

Pēdējos trīsdesmit gados Kraftwerk nav aizrāvušies ar jauna materiāla izdošanu. Vienīgais jaunās mūzikas materiāls iznāca 2003. gadā par godu riteņbraukšanas sacensībām Tour De France.

Ko spēlē?

Sākotnēji grupas mūziku varēja uzskatīt par “kaut ko līdzīgu progresīvajam rokam” jeb ,kā moderni saka, krautroku. Bet ar katru albumu grupas mūzika kļuva arvien elektroniskāka. Grupa tiek uzskatīta par visu veidu elektroniskās mūzikas pionieriem.

Kraftwerk salīdzināt ar kādiem citiem festivāla iepriekšējo gadu mūziķiem ir nekorekti. Jo šāda kalibra un pat līdzīga muzikālā stila mūziķi festivālā nav uzstājušies.

Kāpēc jāredz?

Jana Kohno, intro.lv žurnāliste: “Kad Positivus kā pirmos viesus izziņoja Kraftwerk, daudzi jo daudzi jaunieši, kas vairumā cerēja sagaidīt kādu sev tīkamu vai vismaz aktuālu, kaut reizi dzirdētu grupu, bija vīlušies, nezinādami šo, nu jau jāsaka, leģendāro apvienību. Es, kā jaunās paaudzes pārstāve, varu droši apgalvot — Kraftwerk varbūt daudziem nav zināmi, bet nebūt nav neiederīgi vai nebaudāmi, un tas, ka viņi ir no pagājušā gadsimta, nenozīmē, ka nespēj būt mūsdienīgi. Viņu uzstāšanās, papildināta ar iespaidīgu šovu, būs kā ceļojums laikā, daudziem viesiem tā būs atgriešanās jaunībā, savukārt jauniešiem tas, visticamāk, būs neiedomājami aizraujošs festivāla atklājums un jautrs piedzīvojums — ja ne muzikāls, tad noteikti vizuāls. Leģendas ir jāredz!”

Staņislavs Fisenkovs, intro.lv žurnālists: “Nekļūdīšos apgalvojot, ka Kraftwerk ir lielākais vārds šī gada festivāla programmā. Simtiem, ja ne tūkstošiem elektroniskās mūzikas pārstāvju minējuši viņus pie saviem iedvesmas avotiem un uzsvēruši viņu nozīmību. Šī ir viena no pēdējām iespējām viņu uzstāšanos pieredzēt dzīvajā, vismaz Latvijā jau nu noteikti, un tas ir jāizmanto. Pat ja jūs neinteresē viņu mūzika, ir vērts turp aiziet, lai vienkārši izbaudītu šovu, kas bijis būtisks elements viņu mūzikā kopš pirmsākumiem un šobrīd ietver sevī 3D tehnoloģijas. Vīriem ir labas atmiņas par savu līdz šim vienīgo koncertu Latvijā, un cerams, ka tās būs vēl labākas par sestdienas koncertu Positivus.”

Rūdolfs Sietiņš, intro.lv žurnālists: “Uzskatu, ka grupas koncerts būs viens no maniem lielākajiem dzīves piedzīvojumiem, jo nebūs melots, ja teikšu, ka ar Kraftwerk mūziku esmu izaudzis, izbaudījis daudz priecīgu un bēdīgu mirkļu un zinu visām dziesmām vārdus. Un pieņemu, ka festivālā būs daudz tādu kā es un es nebūšu vienīgais.”

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Bastille

Chet Faker

Future Islands

Temples

The 1975

Anna Calvi

Elbow

FM Belfast

NoNoNo

The Horrors

And So I Watch You From Afar

The Kooks

You Me at Six

Of Montreal

Cherub

Laura Mvula

Daughter

King Charles

Tricky

AlunaGeorge

Junip

Tavs komentārs