Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

NOVEMBRIS
23: Camouflage, Palladium koncertzāle
DECEMBRIS
06: Efterklang, Tu jau zini Kur.
JANVĀRIS
29: Kautkaili, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ko klausās Baltkrievijā?

Lauris Anstrauts, 2016. g. 12. aprīlī

Gada sākumā ar mani sazinājās Dmitrijs no baltkrievu mūzikas portāla Experty.by, lai uzaicinātu mani pāsrtāvēt Latviju šī portāla ikgadējās mūzikas balvas staprtautiskajā žūrijā, kam es, protams, uzreiz piekritu. Šo balvu katru gadu pasniedz labākajam Baltkrievijas albumam, līdzīgi kā Austras balvu pie mums (vienīgi viņi pasniedz balvas arī vairākās apakšnominācijās), un žūrijā vienmēr ir ari pa vienam pārstāvim no visām Baltkrievijas kaimiņvalstīm (Latviju iepriekš ir pārstāvējis Intro kolēģis Normunds, tāpat arī Uldis Rudaks, Dace Volfa un vēl vairāki mūzikas eksperti).

Man jāatzīst, ka par šo uzaicinājumu biju nedaudz pārsteigts, bet vienlaikus arī visai ieintriģēts, jo, tā kā par baltkrievu mūziku neko daudz nezināju, sajūta bija kā atklājot iepriekš neapzinātu teritoriju. Protams, es biju dzirdējis dažas baltkrievu grupas un māksliniekus, kas bija viesojušies Latvijā, kā arī šo to biju dzirdējis no Normunda, kurš šajā projektā piedalījās pirms pāris gadiem, tomēr es tik un tā par lielāko daļu mākslinieku garajā albumu sarakstā nebiju dzirdējis pilnīgi neko, tāpēc man bija visai interesanti ar šiem vārdiem iepazīties.

Mans uzdevums bija noklausīties visus izvirzītos albumus un no tiem izvēlēties savu Top 10. Viena no galvenajām lietām, ko centos paturēt prātā izvēloties šos 10 albumus, bija tas, cik oriģināli vai unikāli katrs albums izklausījās, jo man radās iespaids, ka vairāki albumi izklausījās visai līdzīgi viens otram (līdzīgas problēmas mēdz būt arī pie mums). Tas gan uzreiz nenozīmē, ka šie albumi pilnīgi noteikti nebija labi, tomēr, izšķiroties starp vairākiem līdzvērtīgiem albumiem, centos izvēlēties tos, kas man likās savdabīgāki savā skanējumā, jo, manuprāt, mūziķiem ir ļoti svarīgi mēģināt atšķirties no citiem un izmēģināt jaunas idejas. Tas īpaši attiecas uz tādiem maziem mūzikas tirgiem kā Latvija un Baltkrievija, jo tā ir galvenā iespēja tikt pamanītiem aiz savas valsts robežām. Par laimi, tādus mūziķus var atrast arī Baltkrievijā, par ko man ir liels prieks, un vairākus no šiem vārdiem labprāt redzētu uzstājamies Latvijā.

Tagad gan garais ievads jāmet pie malas un jāķeras pie paša Top 10:

10. Anyway 1st American

Pop-punk ir žanrs, kas nekad nav bijis starp inovatīvākajiem, bet, ja tas ir pareizi pasniegts, to var būt visai jautri klausīties. Un šķiet, ka to var attiecināt arī uz Anyway — šis varbūt nebija viens no aizraujošākajiem albumiem garajā sarakstā, bet tas ir labi producēts, ar lipīgām un enerģiskām melodijām, kas ļauj tam astāt labu iespaidu.

https://play.spotify.com/album/2LEfIFBQbNt...

9. BruttoRodny Kraj

Atceros, kā pagājušajā vasarā redzēju Brutto uzstājoties festivālā Laba Daba, pirms tam neko daudz par viņiem nezinādāms un bez jebkādām ekspektācijām, kam sekoja apbrīna par viņu iespaidīgo un nepieradināto enerģiju brīdī, kad viņi sāka spēlēt. Diemžēl viņiem nav pilnībā izdevies šo enerģiju no saviem koncetiem pārnest uz albumu, bet tas tik un tā ir solīds un, dažviet, pat sasodīti aizraujošs ieraksts.

https://play.spotify.com/album/4bg3P1yjClc...

8. Vinsent Vir

Vienmēr ir nedaudz dīvaini klausīties reperus, kas skaita man nesaprotamās valodās, jo teksti šajā žanrā mēdz būt īpaši svarīgi. Protams, ka tāpat ir arī ar Vinsent, jo baltkrieviski nesaprotu tik labi, tomēr nolēmu šim albumam dot iespēju, jo viņa flovs ir labā līmenī un arī bīti ir labi nostrādāti, kā arī es uzticos tam, ka mani baltkrievu kolēģi nebūtu izvirzījuši šī albuma kandidatūru vērtēšanai, ja viņa teksti būtu pilnīgas muļķības.

http://34audio.bandcamp.com/album/vir-2015

7. Kassiopeya Krestik

Šī albuma spēks ir tā dīvainībā, kas arī to padara visai aizraujošu. Ir brīži, kuros šis albums skan pārāk haotiski un nedaudz pārspīlēti, bet tieši šis dīvainums atstāj dīvaini apburošu efektu un kompensē tā vājās vietas.

https://soundcloud.com/sunwooferrec/sets/c...

6. Life On MarxHypnos

Interesanti vai smieklīgi grupu nosaukumi ir mana vājība, tāpēc šis vārds uzreiz piesaistīja manu uzmanību, liekot cerēt, ka mūzika būs vienā līmenī ar nosaukumu. Par laimi, tā arī bija, un šī albuma visai naivā sintpopa skaņa atstāja visai patīkamu iespaidu.

http://www.experty.by/content/life-on-marx...

5. Intelligency DoLoven

Šis albums atstāj iespaidu, ka tā veidotāji ir cieši sekojuši aktuālajām tendencēm gan elektroniskajā mūzikā, gan popmūzikā, jo cauri visam albumam var saklausīt ietekmes no abiem, kas vienlaikus ir gan tā stiprā, gan vājā puse. No vienas puses, dažas idejas šajā albumā ir jau dzirdētas citur, kamēr, no otras puses tas atļauj albumam izklausīties mūsdienīgi. Lai nu kā arī būtu, ignorējot abus šos faktorus, DoLoven gluži vienkārši ir labi noproducēts albums ar pietiekami svaigu skaņu.

https://play.spotify.com/album/5mYyW3a1PQO...

4. Polina Respublika — Biaskontsy Krasavik

Galvenais šīs dziedātājas trumpis ir viņas balss, kurā ir ļoti patīkami klausīties, un tā arī bija pirmā lieta, kas pievērsa manu uzmanību viņas albumā. Tomēr tas nav vienīgais, ar ko šis albums izceļas, jo lieliski pie albuma aranžēšanas ir pastrādājusi pavadošā grupa, un abi šie elementi lieliski savienojas, kas ļauj Biaskontsy Krasavik noturēt interesi līdz pat pašām tā beigām.

https://soundcloud.com/respublikapolina/se...

3. TeleportMaukliva

Neo-psihodēlija jau kādu laiku ir modē, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka grupas visās pasaules malās sāk spēlēties ar šādu skanējumu. Arī Baltkrievija nav izņēmums, un apvienības Teleport albums Maukliva ļoti labi iekļaujas žanra estētikā, ar atsaucēm gan uz žanra klasiku, gan modernām grupām. Ja Tame Impala ir kļuvuši par vienu no Pasaules lielākajām rokgrupām, kāpēc lai Teleport nevarētu kļūt par vienu no lielākajām rokgrupām Baltkrievijā (un Austrumeiropā)?

https://play.spotify.com/album/4DvrCt7pfCa...

2. ShumaZhnivo

Tautas mūzika apvienojumā ar mūsdienīgiem elektroniskiem bītiem ne vienmēr iet man pie sirds, tomēr šis albums ir izņēmums. Kaut kādā veidā Shuma ir izdevies šīs divas dažādās pasaules apvienot ļoti organiskā veidā, un tas pasaka daudz par šajā projektā iesaistīto mūziķu līmeni. Jāpiebilst arī, ka šis albums ieguva gan galveno balvu kā gada labākais albums, gan pirmo vietu ārzemju žūrijas balsojumā.

https://play.spotify.com/album/6mfa47mAlWb...

1. Super Besse63610

Es nezinu, vai šie čaļi Baltkrievijā ir tikpat populāri, cik populāri viņi kļūst Latvijā, bet nebrīnīšos, ja drīzumā viņi sāks sev uzmanību pievērst arī tālāk uz Rietumiem, par spīti tam, ka viņi dzied valodā, kas lielākjai daļai Rietumeiropas klausītāju nav pazīstama. Patiesībā, tā pat varētu nepavisam nebūt problēma, jo vokāli šajā albumā perfekti uzstāda atmosfēru viņu mūzikai, ko var sajust pat tie, kas nesaprot tekstus (pie tam, būsim godīgi, pat saprotot krievu valodu, dažviet nav saprotams, kas īsti tur tiek izdziedāts). Apvienojumā ar grupas iespaidīgo ritma sekciju, tas patiešām padara Super Besse par spēku, ar ko vajag rēķināties.

https://play.spotify.com/album/3lRbcdlOsfu...

Kopumā nonācu pie secinājuma, ka baltkrievu mūzika pāris solīšus no mūsējās atpaliek, tomēr tas, ka esam pārāki kopskatā, nenozīmē, ka Baltkrievijā lieliskas mūzikas nav, jo arī pie viņiem var atrast šo to ļoti interesantu. Tāpēc noteikti iesaku vismaz vienreiz pamēģināt augstāk minētos albumus noklausīties, kas zina, varbūt kāds no jums tur atradīs savu jauno mīļāko grupu?

Tavs komentārs