Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Nopietni nenopietnais blogs: Motivācijas luktura gaismā

Gundars Zaburdajevs, 2016. g. 12. oktobrī

Nopietni nenopietnais blogs: 2015. - gads, kurā zemāk krīt pat Nickelback

Gundars Zaburdajevs, 2015. g. 10. martā

Nopietni nenopietnais blogs: Džokeri un netīras mutes - jaunais (ne)modes kliedziens

Gundars Zaburdajevs, 2015. g. 4. martā

Nopietni nenopietnais blogs: Grammy turpina saniknot dusmīgo Reznoru

Gundars Zaburdajevs, 2014. g. 27. janvārī

Nopietni (nenopietnais) blogs: kas patiesībā ir Latvijas mūzikas industrija

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 15. oktobrī

Nopietni nenopietnais blogs: Pestivals tiek atcelts, drāma paliek

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 29. jūlijā

Nopietni Nenopietnais Blogs: Kā es gandrīz redzēju Jamie XX jeb kā man gāja pozitivusā

Rūdolfs Sietiņš, 2013. g. 23. jūlijā

Nopietni nenopietnais blogs: Farels Viljamss - mūzikas industrijas bomzis

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 4. jūlijā

Nopietni nenopietnais blogs: Bībera krišana bezdibenī kļūst arvien redzamāka

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 22. jūnijā

Nopietni Nenopietnais Blogs: Šokējošākā ziņa pasaulē!!!

Rūdolfs Sietiņš, 2013. g. 4. jūnijā

Nopietni nenopietnais blogs: mūzikas industrija un netīri dzīvnieki iet roku rokā

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 8. martā

Nopietni nenopietnais blogs: Lūk, šādu mūziku ir jāeksportē!

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 28. janvārī

Nopietni nenopietnais blogs: Seržants Grols un Sound City orķestris

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 6. janvārī

Nopietni nenopietnais blogs: viens hīts, viens slavas mirklis, mūžīga lielīšanās

Gundars Zaburdajevs, 2012. g. 26. septembrī

Nopietni nenopietnais blogs: (Mūzikas) bizness pazaudē LMFAO

Gundars Zaburdajevs, 2012. g. 21. septembrī

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Nopietni nenopietnais blogs: Spotify - dramatisks stāsts Latvijas mūzikas industrijā un ne tikai

Gundars Zaburdajevs, 2013. g. 2. jūnijā

Lai arī digitālā mūzikas straumēšanas servisa Spotify ienākšana Latvijā vairs gluži nav uzskatāma par karstu jaunumu, blogu publicēju tikai tagad. Iemesli šādai rīcībai ir ļoti dažādi. Gan man pašam nenācās viegli apkopot domas un veikt analīzi, gan arī bija liela vēlme pagaidīt, kā rīkosies dažādi cilvēki, kas saistīti ar šādu notikumu pavērsienu. Gaidīju gan rāpšanos Vanšu tiltā (piekrītu, slikts joks), gan Centrālās Bankas ieņemšanu (piekrītu, nedaudz labāks joks), gan arī sensacionālus paziņojumus par dažādu subjektu un objektu ievietošanu iestādījumos Straupē un Strenčos. Sagaidīt to neizdevās. Labi vai slikti, ka tā — spriediet paši, bet viennozīmīgi varu teikt, ka garlaicīgi.

Esmu izvēlējies uzdot interesantu jautājumu — kam Spotify varētu traucēt? Noteikti jāpiemin latviešu tautas galvenais legālās mūzikas pirkšanas cīnītājs Guntars Račs, saukts arī par Gunču, MicRec Gunču un citos visai maz glaimojošos vārdos. Lai vai kā, viens no mūsu industrijas redzamākajiem darboņiem ilgi un dikti ir aizstāvējis mūzikas legālu iegādi, ik pa laikam paspīdot ar kādu fantastisku domugraudu, kā arī gatavs sadot pa seju katram, kurš uzdrošināsies pateikt maģisko vārdu salikumu "free mp3". Līdz ar Spotify ienākšanu Guntars noteikti ir palicis manāmi neapmierinātāks ar dzīvi.

Lai arī sava summiņa par dziesmu klausīšanos viņam atlec, no pašiem klausītājiem Gunča dabū precīzi neko, kas viņam noteikti pamatīgi krīt uz nerviem. Kā nekā, lai noklausītos savu iemīļoto latviešu izpildītāja dziesmu, es droši varu ieslēgt Spotify un izbaudīt savas iecienītās skaņas (piemēram — šīs). Pilnīgi par velti un, kas jo īpaši sāpīgi Rača kungam, arī līdz riebumam legāli. Turklāt — kur nu vēl lielāku zaimošanu par Spotify lietošanu, lai klausītos paša Guntara sacerētās dziesmas. Es pamēģināju, un pagaidām zeme vēl nav atvērusies, lai mani iesūktu un aizvestu uz ciemos pie Margaretas Tečeres. Tātad pieņemu, ka tas nenotiks nekad.

Protams, pilnīgi viss latviešu mūzikas katalogs Spotify dziesmu bāzē nav atrodams, tāpēc, ja pieprasījums ir gana specifisks, nāksies vien izņemt no būra acs apsēju, paķert no plaukta papagaili (vai arī otrādi) un pievērsties vecajam labajam pirātismam. Te nu gan var baidīties, ka kādā jaukā vakarā tavā mājā ielauzīsies kāds nopietnības ziņā "Secret Service" pielīdzināms grupējums un savāks tevi un tavu salaupīto ātrāk, nekā tu spēsi pateikt "Argh!" Pirātisma tēma mūs aizved pie vēl viena fantastiski interesanta temata — ar Spotify liela daļa pirātisma kļūst vienkārši bezjēdzīga.

Nonākot visiem ļoti labi zināmajā Pirātlīcī un cenšoties aplaupīt kādu nabaga zvejnieka laiveli (nozagt albumu), potenciālais klausītājs gana bieži atduras pret ļoti patīkamu skatu — devēju skaits attiecīgajam albumam var būt mērāms pat pāris tūkstošos. Kas notiek tālāk, man nav jāskaidro — to katrs zina pats. Jā, arī tu, kas pašlaik rāda drosmīgu sejas izteiksmi savu melomānu draugu priekšā. Viņi tik un tā agri vai vēlu uzzinās, ka pēdējo plati no savas kolekcijas tu noklausījies pirms pāris gadiem, kad pārbaudīji, vai tavs atskaņotājs maz strādā.

Atgriežoties pie galvenās tēmas — Spotify lielu daļu mūzikas laupīšanas padara nevajadzīgu. Tas, kas agrāk bija vairāku klikšķu un ilgākas vai ne tik ilgas gaidīšanas attālumā, tagad ir gana mazāk klikšķu un nekādas gaidīšanas attālumā, turklāt legāli. Gan jau daudzi aktīvie "pirāti" drīz vien sapratīs, ka varbūt pēc riskēšanas ar savu ādu šo ilgo gadu garumā beidzot derētu iepeldēt kādos mierīgākos (legālākos) ūdeņos. Kā nekā, kas uzturēs tavu trakulīgo pusaugu meitu, ja tu pats čakli sēdēsi aiz restēm?! Īsāk sakot — pirātismam var pienākt ne tie labākie laiki, iepriekš minētajam devēju skaitam strauji sarūkot. Tas vairs nav tik stilīgi, kā tas bija vēl kādu laiku atpakaļ. Ne tikai Latvijā.

Ņemot vērā, ka esmu prasmīgs sociologs, runāšu ļoti gudri — noteiktām sociālajām grupām Spotify ienākšana Latvijā noteikti sagādās problēmas iepriekš nosprausto mērķu sasniegšanā un ierastās vides saglabāšanā. LOL, ne?

Foto: delfi.lv

Johaidī, loliņš!

Sandra 2013. gada 2. jūnijā, 14:59

Domāju, ka Gunčas noskaņojumu Spotify ienākšana nesamaitā. Galu beigās Spotify tāpat daļu savu ienākumu novirza tiesību turētājiem, AKKA/LAA utt.. Tā kā Tu apzināti noklausījies kādu no viņa dziesmām, tad pavisam droši var teikt, ka Spotify kaut kad pārskatāmā nākotnē Gunčam samaksās 0.001 Ls (vai nu kāda viņiem tur takse noteikta).

Pipuks 2013. gada 2. jūnijā, 22:48

Tavs komentārs