Positivus evolūcija: 2010. gads

2010. gada Positivus festivāls pulcēja aptuveni tādu pašu skatītāju skaitu kā pirms gada (aptuveni 30 000). Daudzi saka, ka 2010. gadā pasākums bija pazaudējis savu pozitīvo gaisotni. Jāteic, ka šajā ziņā patiesība atradās pa vidu. Šoreiz Salacgrīvā varēja redzēt superzvaigznes Muse un Scissor Sisters, tāpat pie galvenajiem māksliniekiem jāmin leģendārā Mančestras grupa Happy Mondays un trip-hopa apvienība Unkle. Vēl festivālā uzstājās gana daudz lielāku un mazāku grupu gan no Latvijas, gan ārzemēm. Par tām plašāk raksta gaitā.
Uz lielās skatuves kā pirmā uzstājās britu grupa The Climbers. Šī bija viena no piecām Willkommen Collective apvienībām (visas šī kolektīva grupas ir savā starpā saistītas), kas 2010. gadā sniedza koncertu Salacgrīvā. The Climbers sniedza lielisku uzstāšanos, izceļoties ar ļoti labu komunikāciju ar publiku un patiešām aizraujot. Vēl pirms tam uz mazākās I Love You skatuves uzstājās vēl viena kolektīva grupa Shoreline, arī sniedzot ne mazāk kvalitatīvu priekšnesumu. Pēc The Climbers uz skatuves kāpa Happy Mondays — lai arī visi vērtējumi par šo koncertu bija pozitīvi, lielākā daļa cilvēku atzina, ka viss bijis labi, bet ne ļoti labi. Tā īsti mančestrieši Salacgrīvas publiku aizraut nespēja.
Vēlāk uz TELE2 skatuves kāpa Unkle. Triphopa apvienībā dzīvajā skanēja ļoti iespaidīgi, un koncerts bija patiešām kvalitatīvs. Tiesa, arī ne visai aizraujošs — ja sākumā viss licies perfekti, beigās skatītāji jau jutušies nedaudz garlaikoti. UNKLE gan tik un tā bijis viens no pirmās dienas labākajiem brīžiem, tiesa, noteikti aiz Satellites LV uzstāšanās. Šoreiz festivāla veterāne uzstājās uz nelielās Radio SWH skatuves, kuru ļoti lielais skatītāju bars ne tikai piepildīja, bet arī apņēma no visām pusēm. Gaisotne bija fantastiska, tāpat kā grupas izpildījums.
Vēl no pirmās dienas noteikti jāpiemin Astro'n'out uzstāšanās, tāpat arī Ten Bears. Otrā apvienība Salacgrīvā pamanījās nospēlēt pat divus koncertus, abas reizes lieliski izkustinot publiku ar savu deju roku. Jo īpaši izceļams pirmā uzstāšanās uz mazākās skatuves, gan gaisotne bija ievērojami labāka. Uzstājās arī kaimiņi no Lietuvas Happyendless, nospēlējot arī savu toreiz aktuālo hītu Power Forever. Tieši tajā brīdī skatītāju atbalsts bija ļoti skaļš. Kā ierasts, vēlu vakarā dīdžejsetu spēlēja Toms Grēviņš.
Viens no otrās dienas galvenajiem agrajiem koncertiem bija Prince and Crosby uzstāšanās — pašmāju El Mars kopdarbs ar ņujorkieti Metjū Tomkinsu. Grupa skatītājus nepievīla. Vēlāk El Mars sniedza arī solokoncertu, kas arī nebija slikts, gan ne vairs tik labs, kā uzstāšanās pāris stundas iepriekš. Labi uzstājās gan postroķeri Everything Is Made In China no Krievijas, gan pašmāju Goran Gora. Lielās skatuves programmu sāka pārsteiguma mākslinieks — tā bija vēl viena Willkommen Collective grupa The Leisure Society, kas Salacgrīvā uzstājās arī 2009. gadā. Uzstāšanās bija lieliska, arī publika nepievīla.
Vēlāk no šīs radniecīgo grupu saimes uzstājās arī The Miserable Rich un Sons of Noel and Adrian, kuri arī jau bija pabijuši Salacgrīvā. Visai neizprotamu priekšnesumu sniedza Kira Kira no Islandes. Daudzi zina šīs valsts mūzikas savdabīgumu, bet Kira Kira gadījumā neizpratne sasniedza ļoti augstu līmeni. Nedaudz pēc šīs priekšnesuma uz skatuves kāpa viens no diviem galvenajiem hedlaineriem — Scissor Sisters. Profesionāls un krāšņs priekšnesums, arī skatītāju bija daudz, taču likās, ka līdz galam paķert publiku grupa tomēr nespēja.
Arī otrs skaļais mākslinieks britu rokgrupas Muse veidolā nospēlēja profesionālu koncertu, paveicot arī galveno — pamatīgi aizraujot lielo skatītāju pūli pie skatuves, kurā bija gana daudz šīs grupas fanu. Muzikālā ziņā Muse neko nevar pārmest, galvenā mākslinieka gods tika attaisnots. Negatīvi varētu izcelt ne pārāk silto attieksmi pret publiku un komunikācijas trūkumu. No kurioziem jāpiemin arī mirklis, kad Metjū Belamijam uzbruka insekti — tas fiksēts arī video, ko var noskatīties šeit —
Visai īpašs mirklis pie SWH skatuves bija neilgi pirms Muse uzstāšanās. The Climbers sniedza savu otro koncertu, noslēdzot Willkommen Collective dalību festivālā. Cilvēku nebija daudz (lielākā daļa bija citos koncertos vai pie lielās skatuves gaidīja Muse), taču tie, kas bija atnākuši, sniedza lielisku atbalstu. Koncerta beigās notika kas ļoti īpašs — grupa nokāpa no skatuves un turpat pie tās kādu laiku padziedāja un padejoja kopā ar pāri palikušo fanu pulciņu. Festivālu noslēdza amizantā šlāgergrupa Vecais Stenders un Tā Tā Tā.
Positivus 2010 atmosfēra varbūt vairs nebija tik īpaša, cik iepriekšējos festivālos, taču šāda notikumu attīstība diez vai ir kas ārkārtējs — cilvēku skaits pieaug, tāpat mega mākslinieku piesaiste palielina to apmeklētāju skaitu, kas atbraukuši gandrīz tikai uz vienas grupas koncertu. Taču kopumā Positivus joprojām spēja attaisnot savu nosaukumu, un festivāls noteikti bija izdevies, jo īpaši muzikāli, sagādājot apmeklētājiem daudz lielisku brīžu.
Foto: delfi.lv