Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

I Love You Records skaidrojums par grupu Zvani

Intro, 2016. g. 4. jūnijā

Mūzikas apgāds I Love You Records ir neizpratnē par jaunveidotās grupas Zvani debijas koncertu 31. maijā Rīgas 1. Rokkafejnīcā, jo mūziķu apvienība ar šādu nosaukumu jau pirms vairākiem gadiem uzstājās Positivus festivālā un izdeva albumu ar šā koncerta ierakstu. I Love You Records uzsver, ka jaunajiem Zvaniem nav nekāda sakara ar izdevniecības pārstāvēto grupu ar tādu pašu nosaukumu.

Liecības par grupas Zvani pastāvēšanu jau 2009. gadā ir viegli atrodamas interneta meklētājos. Ir skatāms gan fragments no uzstāšanās Positivus festivālā — https://www.youtube.com/watch?v=Xfw7_CV9nao , gan informācija par izdoto albumu — http://www.iloveyou.lv/en/zvani-live-i-love-you-stage-positivus-09-2/. Tikmēr jaunā grupa Zvani par savu izveidošanas laiku norāda 2014. gadu.

„Pirms izvēlēties grupai nosaukumu, mūziķiem ir jāveic izpēte vai izvēlētais nosaukums jau nav aizņemts. Grupas Zvani vārds Google meklētājā tiek atrasts daudzos kontekstos — publikācija laikrakstā Diena, pašas grupas sociālo tīklu profilos, galu galā izdevniecības I Love You oficiālajā lapā. Tieši Zvanu koncertieraksts Positivus festivālā ir šīs izdevniecības pirmais oficiāli izdotais albums. Tādēļ nav saprotams, kāpēc ir dibināta jauna grupa ar tādu pašu nosaukumu. Ja tā ir šo mūziķu paviršība, tad pašlaik, zinot apstākļus, ka Zvanu nosaukums jau ir aizņemts, jaunajai grupai nosaukums ir jāmaina vai jāpārveido. Tā ir mūzikas biznesa ābece,” uzskata TVNET mūzikas apskatnieks Jānis Žilde.

„Pēdējā laikā sāk izskatīties, ka vārdu krājums, kas derētu grupu nosaukumos, draud izsīkt. Pērn uzradās grupa Ornaments, ignorējot faktu, ka tā sauc ļoti populāru latviešu ansambli ar vairāku gadu desmitu vēsturi, un arī vēl vieni Zvani. Tad jau drīzumā varam gaidīt gan jaunu Lingu, gan jaunu Prāta vētru, jo kāds nebūs pamanījis, ka tādas grupas jau sen ir,” piebilst mūzikas žurnālists Uldis Rudaks.

„Izvēlēties jaundibinātas grupas nosaukumu, kas jau aizņemts, proti, kuru jau lieto cita grupa, ir nekorekti. Vēl jo vairāk, ja šai grupai jau pirms vairākiem gadiem ir iznācis albums, kas apliecina, ka tāda grupa pastāv. Pat ja nosaukums nav reģistrēts, katrai mūziķu apvienībai vajadzētu pietikt godaprātam, lai to neizmantotu. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados bija grūtāk pārbaudīt, vai kādai grupai jau ir tāds nosaukums, ko kāds jauns kolektīvs vēlas izmantot, ar ko tolaik saskārušies gan angļi Placebo un Suede, gan vairākas pašmāju grupas. Piemēram, briti Suede aiz okeāna sevi pieteica kā The London Suede. Šodien ar interneta palīdzību var dažu minūšu laikā noskaidrot, vai kāds nosaukums jau ir izmantots vai nav,” komentē Uldis Rudaks.

Radio un televīzijas personība Toms Grēviņš stāsta: „Pirms dažām dienām leģendārie vācu elektronikas pionieri Kraftwerk zaudēja autortiesību prāvā, kurā centās piedzīt samaksu par divu sekunžu ritma fragmenta izmantošanu kādā vācu repa skaņdarbā. Tiesa atzina, ka hiphopā ierasta lieta esot mūzikas ierakstu fragmentu izmantošana. Tas ir pieļaujami, ja dziesma, kurā izmantoti fragmenti, tiešā veidā nav konkurente oriģinālam un nerada finansiālus zaudējumus autortiesību turētājiem.

Līdzīgi ir ar grupu nosaukumiem — pat Latvijas populārākā grupa Prāta vētra, lai arī vairākkārt centušies atbrīvoties no Brainstorm birkas, aizvien ar to startē starptautiski, bet smagā metāla pasaulē ir zināmi pavisam citi Brainstorm. Abām grupām satikties vienā mūzikas pasākumā ir teju neiespējami. Taču šis nav tāds gadījums — ja pirmie Zvani nolems atkal uzspēlēt koncertus vai abi satiksies vienā festivālā, būs sācies bezprecendenta haoss.

Vārds Zvani nevar būt aizsargāts, pat jā tā sauc Olafa Gūtmaņa dzejoli, ko popularizējusi kāda Liepājas rokgrupa, kurai ir zināms sakars ar Liepājas zvaniem.  Jo var taču būt gan gan debesu zvani, gan tālruņa zvani, gan arī dzejolis Zvani. Ierakstot Google „grupa zvani”, pirmais rezultāts ir Andersona un Krēsliņa trash alternative grupas mūzikas lapa portālā Draugiem.lv, pie tam šie Zvani izdevuši koncertierakstu krietni pirms parādījās Liepājas Zvani. Rietumu pasaulē jaunākie Zvani secinātu, ka nosaukuma maiņa ir obligāta un sevi pārsauktu par Rokas, Straume vai Zīlīte,” secina Toms Grēviņš.

Komentē Liena Grīna, Latvijas Izpildītāju un Producentu asociācijas LaIPA izpilddirektore: „Atbildot uz jautājumu cik un vai ir ētiski Latvijā izmantot jaunai grupai savā nosaukumā jau esošas grupas nosaukumu, jāņem vērā vairāki faktori — esošās grupas sasniegumi, aktualitāte un informācijās pieejamība. Esošā grupa Zvani 2009. gadā ir izdevusi albumu ar mērķi padarīt savus ierakstus pieejamus sabiedrībai, tādejādi informējot sabiedrību par grupas eksistenci un muzikālo darbību ar šo nosaukumu. Jaunajai grupai, tik tālu cik sniedzas tās iespēju robežas, vajadzētu pārbaudīt, vai šāds nosaukums jau nav izmantots. Attiecīgi, pārbaudot šādu informāciju vēršoties pie Latvijas Izpildītāju un Producentu apvienības, kuras datu bāzē ir reģistrēta informācija par grupu nosaukumiem un sastāviem, kā arī pārbaudot datus globālajā tīmeklī.”

Izdevniecība I Love You Records vēlas atgādināt, ka Zvanu sastāvs kopš 2009. gada nav mainījies un tas ir: Kristaps Krēsliņš, Arnis Račinskis, Juris Andersons, Roberts Kuļenko. Pašlaik grupa strādā pie jauna materiāla.

Tāpat mūzikas apgāds vērš koncertaģentūru uzmanību uz šo gadījumu, lai organizatori būtu droši,  kurus no abiem Zvaniem tie ir apstiprinājuši saviem pasākumiem.

Foto: Publicitātes foto

Nesaprotu Toma Gréviña komentåru, kura no grupäm Zvani ir no Liepajas? Cik man zinåms, dziesmu Zvani izpildìja nevis kåda grupa no Liepajas, bet gan Latvijå paaudźu paaudzés mìlétå un cienìtå grupa Lìvi! Vai T.Gréviñam tas nav zinåms?

Suse 2016. gada 9. jūnijā, 19:30

Tavs komentārs