Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

MARTS
28: Singapūras Satīns, Palladium koncertzāle
APRĪLIS
16: Ville Valo, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2015 – St. Vincent

Staņislavs Fisenkovs, 2015. g. 21. aprīlī

Kārtējais gads ir apritējis un pienācis laiks gatavoties nozīmīgākajam vasaras notikumam Baltijā — Positivus festivālam, kas šogad norisināsies no 17. līdz 19. jūlijam. Līdzīgi kā pagājušajos gados, līdz pat festivāla pirmajai dienai iepazīstināsim ar gaidāmajiem māksliniekiem, lai, nonākot galamērķī, nepalaistu garām svarīgākos koncertus.  Šogad ceļu uz Positivus iesāksim ar St. Vincent, kuru var dēvēt par vienu no uzslavām bagātākajām viešņām šīsvasaras festivālā.

Kas?

St. Vincent jeb Annijas Klārkas vārds nebūs svešs Intro.lv lasītajiem, jo gadu laikā viņas vārds portālā ir izskanējis vairākkārt, tostarp 2014. gada albumu un dziesmu topā. Dziesminieces pirmie soļi mūzikā gan tika sperti krietnu laiciņu atpakaļ, kad divpadsmit gadu vecumā pašmācības ceļā tika apgūta ģitārspēle. Liela nozīme viņas karjerā bija tuviniekiem, kuri salīdzinoši agrā vecumā Anniju ņēma līdzi tūrēs uz tālajām zemēm. Viņai bija iespēja apceļot Japānu un Eiropu ar duetu Tuck & Patti, kurā spēlē tēvocis un tante, palīdzot organizēt tūri. Tas ļāva iepazīt mūziķa arodu un kalpoja kā grūdiens, kura rezultātā pēc skolas absolvēšanas viņa iestājās prestižajā Bērklijas mūzikas koledžā.

Koledžas izlaidumu viņa nesagaidīja, pēc trešā gada pametot mācības, bet īsi pēc tam devās līdzās The Polyphonic Spree Eiropas turnejā. Pēc atgriešanās mājās tika uzsākts darbs pie debijas mazalbuma, kuru pamanīja Sufjans Stīvens, aicinot St. Vincent pievienoties pavadošajam sastāvam, kā arī iesildīt virkni koncertu. Nebija ilgi jāgaida, līdz tika izdots pirmais studijas albums Marry Me, kas izpelnījās augstas atzīmes no mūzikas apskatniekiem. Turpmāk katrs viņas albums tiek vērtēts arvien augstāk, kas ļāva nokļūt prestižās 4AD izdevniecības paspārnē. Kopš pagājušā gada Klārka aizsāka darbību Loma Vista Recordings, kas palīdzēja ierakstīt un izdot jaunāko albumu St.Vincent, kura tūres ietvaros viņa ieradīsies arī Latvijā, Positivus festivālā.

Jaunāko plati St.Vincent uzslavēja ne tikai kritiķi, bet arī Grammy balvas žūrija, atzīstot to par gada labāko alternatīvās mūzikas ierakstu. 2014. gads Annijas Klārkas karjerā bija ievērojams arī tāpēc, ka viņa tika aicināta uzstāties ar Nirvana dalībniekiem Deivu Grolu un Kristu Novoseliču. Tas notika par godu Nirvana uzņemšanai Rokenrola slavas zālē, un St. Vincent tika aicināta piedalīties šim notikumam veltītajā ceremonijā. Jāmin arī viņas sadarbība ar leģendāro Deividu Bērnu, ar kuru kopā tika izdots albums Love This Giant. Šie ir tikai pāris no viņas spilgtajiem brīžiem, kas piedzīvoti pēdējos gados, un nav šaubu, ka to būs daudz vairāk tuvākajā laikā.

Ko spēlē?

St. Vincent skanējums gadu laikā ir attīstījies, mainījies, bet jau sākotnēji tas balstījās uz sarežģītiem aranžējumiem un tajā tika iesaistīts plašs klāsts dažādu instrumentu. Savā jaunākajā ierakstā liela nozīme ir elektronikai un it īpaši sintezatoriem, kuri viņas skanējumā sāka parādīties jau Actor albumā. Papildus savdabīgajam skanējumam Klārka rada īpatnējas lirikas, kurās bieži vien var saklausīt dažādu emociju virkni pat vienas dziesmas ietvaros. Runājot par savu mūziku, viņa ir atzinusi, ka patīk klausītāju negaidīti pārsteigt, radot straujas pārmaiņas skanējumā. Kritiķi St. Vincent spēles stilu ir saistījuši ar dažādiem mūzikas žanriem, bet visbiežāk viņas vārds atrodams starp ārtroka pārstāvjiem.

St. Vincent stils ir visai neparasts un oriģināls, bet tajā var saskatīt līdzību ar Annu Kalvi, kura festivālā viesojās pērn, un arī tiek saistīta ar ārtroku. Tie, kuri apmeklēja viņas koncertu, atceras, kā viņa spēja apburt klausītājus ar savu balsi un nevainojamo ģitārspēli. Nav šaubu, ka ar tikpat neaizmirstamu uzstāšanos šoreiz mūs priecēs St. Vincent, kurai tā būs pirmā viesošanās mūsu pusē.

Kāpēc jāredz?

Staņislavs Fisenkovs, Intro.lv žurnālists: Nerunājot par neskaitāmām uzslavām, kas veltītas viņas albumiem, St. Vincent bieži tiek slavēta par savām uzstāšanām. Ar saviem kolēģiem viņa ne tikai kvalitatīvi izpilda muzikālo materiālu, bet sniedz īstu performanci ar savdabīgām dejām, kas visticamāk ir Talking Heads solista Deivida Bērna ietekme. Pārskatot festivāla programmu, jāsaka, ka St. Vincent ir viens no aktuālākajiem vārdiem mākslinieku vidū un viennozīmīgi jāizmanto iespēja satikt šādu mūziķi. Man personīgi tas ir koncerts, kas uz doto brīdi tiek gaidīts pat vairāk nekā kāda hedlainera.

Jana Kohno, Intro.lv žurnāliste: Augstas vietas (un pat augstākās) gada topos, krāšņas pēdējā albuma recenzijas un vienkārši labas atsauksmes — par St. Vincent 2014. gadā runāts daudz, un esmu tikai priecīga kārtējo reizi atgādināt par harizmātiskās mūziķes varenību. Annija Klārka ir viens no lielākajiem vārdiem mūzikā šobrīd un lielākais arī šajā festivālā, viņa ir ģitāras burve, alternatīvas un noslēpumainas dīvas tēla nesēja, kura uz skatuves paveic neaprakstāmo — ja mūziķe ir spējusi tā hipnotizēt mani caur datora ekrānu, tad ticu, ka dzīvē varu gaidīt absolūtās laimes mirkli, līdz ar to šis kļuvis par manu gaidītāko festivāla koncertu.

Rūdolfs Sietiņš, Intro.lv žurnālists: Čirkainā princese ar lieliskajiem albumiem Strange Mercy un St Vincent pratusi pierādīt, ka šāds statuss viņai sākt kļūt par maigu un kopumā neraksturojošu. Varbūt viņa jau sen ir izaugusi līdz karaliskajām aprindām? Ja, iespējams, kādam dziļi riebjas viņas ierakstos atrodamā mūzika, tad pārmest kaut ko par St. Vincent skatuvisko šovu, var tikai pilnīgs tumsoņa. Aristokrātiski mistiska meistarība un tehniskā varēšana, dīvaina horeogrāfija un daudzi citi apstākļi, kas St. Vincent koncertšovu padara par augstāko baudu.

Tavs komentārs