Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

TUVĀKIE NOTIKUMI

DECEMBRIS
06: Efterklang, Tu jau zini Kur.
JANVĀRIS
29: Kautkaili, Palladium koncertzāle
Viss kalendārs »
Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2016 - Mercury Rev

Gundars Zaburdajevs, 2016. g. 13. jūnijā

Vien nedaudz vairāk nekā mēnesis atlicis līdz Positivus festivālam, kas nozīmē, ka ar tā mūziķiem jāiepazīstas arvien straujāk un straujāk. Šodien Ceļā uz Positivus dosimies kopā ar amerikāņiem Mercury Rev.

Kas?

Mercury Rev ir dibināta 1989. gadā Ņujorkā. Grupas pirmsākumos tās skanējums bija psihodēlisks un eksperimentāls un tika salīdzināts ar The Flaming Lips. Kas interesanti, abas grupas arī bija visai cieši saistītas, jo Mercury Rev vokālists Džonatans Donahjū ir piedalījies vairākos The Flaming Lips albumos, bet bijušais basģitārists Deivs Fridmans ir piedalījies gandrīz visos šīs grupas ierakstos kā producents un arī pēc aiziešanas no Mercury Rev turpināja palīdzēt grupai kā producents. Apvienības eksperimentālais periods sāka norimt līdz ar Deivida Beikera aiziešanu no grupas 1993. gadā.

1990. gadu vidū grupa pamazām sāka pāreju uz melodiskāku mūziku, pakāpeniski atsakoties no eksperimentiem. Tiesa, vēl 1995. gadā Mercury Rev izdeva psihodēlisku ierakstu Paralyzed Mind Of The Archangel Void, to gan darot ar nosaukumu Harmony Rockets. Grupa piedzīvoja strauju popularitātes kāpumu 1998. gadā, kad tika izdots Deserter's Songs. Grupa bija paredzējusi ignorēt visas tendences, ierakstīt albumu un pēc tā izdošanas pārtraukt eksistenci, taču pārsteidzoši Deserter's Songs deva Mercury Rev jūtamu popularitāti Lielbritānijā un Eiropā.

Labi mūzikas tirgū veicās arī nākamajiem albumiem All Is Dream un The Secret Migration, kuri kopumā arī saņēma atzinīgus vārdus no kritiķiem. Tiesa, atkārtot Deserter's Songs sasniegumus Mercury Rev līdz šim izdevies nav. Pēdējais studijas albums The Light In You tika izdots pagājušā gada nogalē un bija pirmais grupas ieraksts septiņu gadu laikā, kā arī pirmais pašproducētais apvienības albums tās pastāvēšanas laikā.

Ko spēlē?

Agrīnie Mercury Rev ieraksti vairāk asociējas ar psihodēlisko mūziku, tomēr laika gaitā grupa attīstīja kontrolētāku un maigāku skanējumu. Džonatana Donahjū maigais vokāls veda Mercury Rev pretī sapņainai barokpopa mūzikai ar lielu uzsvaru uz atmosfērisku skanējumu, kurš var izpausties gan caur uz ģitārām balstītu alternatīvo roku, gan caur uz klavierēm koncentrētām balādēm. Var sastapt gan ātrāka, gan lēnāka tempa skaņdarbus, taču pārsvarā tos visus caurvij iepriekš minētais vieglums un atmosfēra.

Kāpēc jāredz?

Gundars Zaburdajevs, Intro.lv žurnālists: Mercury Rev ir interesants gadījums — ir ieguvusi zināmu popularitāti plašākās aprindās, bet kopumā tomēr labāka zināma konkrētām mūzikas cienītāju grupām. Uzstāšanās Salacgrīvā varētu būt visai emocionāls brīdis gan šīs apvienības spēlētās mūzikas dēļ, gan tādēļ, ka Mercury Rev atdeve pavisam noteikti būs ļoti augstā līmenī. Arī laiks, kad kāpt uz skatuves, šai grupai ir piemeklēts atbilstoši — pievakare uz Nordea skatuves un rietošā saule pavisam noteikti pastiprinās jau tā sakāpināto atmosfēru.

Rūdolfs Sietiņš, Intro.lv žurnālists: ŠogadPositivus festivālā tiešām ir daudz grupu, izpildītāju, kuri labāk iederētos vienā no pirmajiem festivāliem. Džosa Stouna, The Very Best, tāpat M83, kuru jaunākais albums sagādā diezgan lielu vilšanos. Šo mākslinieku klāstam pavisam droši var pievienot arī deviņdesmito psihodēliskās mūzikas leģendas Mercury Rev (smieklīgs joks — Mercury Rev, kopā ar The Flaming Lips, ar kuru grupu saista bez maz vai ģimeniski ciešas saites, ir deviņdesmito Tame Impala), jo vēl tolaik grupas koncerti bija kaut kas īpašs un maģisks. Cerēsim, ka visa maģija no grupas mūzikas šo gadu nav izzudusi, tikai apaugusi ar skaisti melanholisku nostalģijas plīvuru, kas tik ļoti piestāv gan Mercury Rev, gan Positivus festivālam.

Normunds Vucāns, Intro.lv žurnālists: Paklausoties šī un iepriekšējā gada Mercury Rev dzīvos ierakstus, jau uzreiz kļūst skaidrs, ka šiem vīriem pulveris vēl ir gana sauss, un, vismaz koncerta ietvaros, viņi izklausās ne par kripatiņu sliktāk kā savos ziedu laikos. Būtībā tas arī ir pats svarīgākais šī kolektīva kontekstā, jo labu dziesmu kungu fonotēkā ir gana daudz, kuras tikai atliek attiecīgi izpildīt, lai uz skatuves izveidotu absolūtu maģiju. Kā jau Gundars teica, uzstāšanās laiks un vieta šai maģijai ir teicami piemērota, tāpēc atliek tikai cerēt, ka Salacgrīvā tiešām to ieraudzīsim.

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus sērijas raksti:

Grimes

Ellie Goulding

Ho99o9

John Newman

M83

Cigarettes After Sex

Iggy Pop

Wolf Alice

San Fermin

Richard Hawley

Tavs komentārs