Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Very Cool People - Caution! Contains Words!

Lauris Anstrauts, 2019. g. 11. aprīlī

Lai gan fanka ziedu laiki meklējami tālajos septiņdesmitajos, šis žanrs ir atstājis tik lielu nospiedumu uz populārās mūzikas attīstību, ka dažādās interpretācijas tas aktuāls ir bijis vienmēr. Tepat, Latvijā redzamākie šī žanra pārstāvji ir astoņu instrumentālistu apvienība Very Cool People, kas zem šāda nosaukuma pastāv jau vairāk nekā desmit gadu. Tiesa gan, par spīti tam, ka viņiem izdodas veiksmīgi koncertēt arī aiz mūsu valsts robežām, šķiet, ka, vēl līdz pagājušā gada nogalei, pašu mājās viņi nebija plašākai publikai pazīstami.

To izmainīja singls Pa Apli, kurā piedalās reperi Ansis un Edavārdi, kā arī vokāliste Kristīne Prauliņa, īsā laikā kļūstot par ļoti pieprasītu hitu gandrīz visās radiostacijās, kurās atskaņo latviešu mūziku. Šis singls ir iekļauts arī šonedēļ iznākušajā grupas jaunākajā studijas albumā Caution! Contains Words!, kuru, jauniegūtās popularitātes dēļ, droši vien dzirdēs arī virkne cilvēku, kas nevienu no viņu iepriekšējiem albumiem līdz tam nebūs noklausījušies. Tāpēc, lai gan Very Cool People ir visnotaļ pieredzējuši mūziķi ar jau vairākiem ierakstiem kabatā, šo albumu savā ziņā var uzskatīt par jauna posma sākumu viņu karjerā.

Šo sajūtu pastiprina arī tas, ka, atšķirībā no viņu iepriekšējās daiļrades, kur skaņdarbi ar vokālu ir rets izņēmums, (ja neskaita kaverversiju albumu Funkology, kurā bija iekļautas grupas versijas par šī žanra klasiku), šajā ierakstā vokālistu balsis nav dzirdamas tikai vienā no albuma divpadsmit dziesmām. Tāpēc arī albumam dots nosaukums Caution! Contains Words!, lai izceltu tā konceptuālo atšķirību no citiem grupas veikumiem. Man gan gribētos iebilst, ka angliski šis nosaukums sanāk nedaudz neveikls, bet lai jau paliek — galu galā, svarīga šeit ir nevis lingvistika bet gan mūzika.

Ieskatoties viesmākslinieku sarakstā, kuri šos vokālus ir ieskaņojuši, lielāko daļu no tiem — neskaitot jau pieminētos hiphopa pārstāvjus un dāmas no Rumānijas — gribētos saukt par “parastajiem aizdomās turētajiem”. Tā saku tāpēc, ka attiecīgais žanrs pret vokālistiem ir visai prasīgs, un Latvijā ir tikai daži dziedātāji, kas ar to regulāri nodarbojas augstā līmenī, tāpēc ieraudzīt Kristīni Prauliņu, Evilenu Protektori un Ralfu Eilandu starp albuma viesmāksliniekiem absolūti nebija pārsteigums. Tas arī ļāvis izvairīties no neiederīgiem vokāliem — visās albuma dziesmās tie organiski savienojas ar grupas spēlētajiem instrumentiem.

Muzikāli albumā lielākoties ir dzirdams klasisks fanka un soula skanējums, ko Very Cool People šo gadu laikā jau ir pamatīgi noslīpējuši, izkopjot spēju radīt lipīgas melodijas un baslīnijas — piemēram, dziesmās We Should Dance un Off The Ground dzirdamās. Tāpat atzīstami ir padevies Kool & The Gang kavers Let The Music Take Your Mind, kas skan kā neviltots cieņas apliecinājums fanka klasiķiem.

Šur tur gan ir dzirdama arī vēlme pamēģināt ko atšķirīgu, piejaucot šim skanējumam kādu jaunu elementu. Dažos gadījumos tas īsti nav sanācis — piemēram, This Mess īsti nestrādā ne kā fanka gabals, ne kā rokdziesma — tikmēr Come Along dzirdamie regeja ritmi un jau pieminētajā Pa Apli ierepotie panti šīs dziesmas tikai uzlabo. Patiesībā pat žēl, ka hiphopa elementi dzirdami tikai vienā šī albuma dziesmā, jo Very Cool People ar to lieliski sader kopā.

Caution! Contains Words! gan nebūt nav albums, kurā vērts meklēt inovatīvas idejas, jo nekur tālu no savas ierastās teritorijas Very Cool People tajā neaiziet. Tiesa gan, savu lietu viņi prot labi un, klausoties albumu, ir grūti tā ritmā nekratīt kāju vai nedungot līdzi, tāpēc varbūt tas nemaz nav nepieciešams — kāpēc gan labot to, kas jau strādā? Jau pieminēju, ka šis albums varētu būt jauna posma sākums Very Cool People karjerā, un tā saturs šķiet šādai situācijai lieliski atbilstošs — pietiekami tuvs viņu agrākajam materiālam, lai noturētu esošos fanus, bet, pateicoties vokāliem, vienlaikus arī vieglāk sagremojams vidējam mūzikas patērētājam.

7/10

Tavs komentārs