Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Ceļš uz Positivus 2015 – Charli XCX

Staņislavs Fisenkovs, 2015. g. 28. aprīlī

Pirms nedēļas iesākām mūsu ikgadējo tradīciju, iepazīstināt ar festivāla Positivus gaidāmajiem māksliniekiem. Nākamā pieturvieta mūsu ceļā uz šo notikumu ir Charli XCX — viena no aktuālākajām un interesantākajām parādībām šībrīža popmūzikā.

Kas?

Charli XCX jeb īstajā vārdā Šārlote Eitčisone nāk no Hārtfordšīras, kas atrodas aptuveni vienas stundas braucienā no Londonas. Viņas karjerā liela nozīme ir izcelsmei un saknēm, jo tieši vecāki bija tie, kuri atbalstīja savas meitas pirmos soļus mūzikā. Tēvs nodarbojās ar nelielu koncertu organizēšanu vietējos krogos un klubos, kas ļāva nopelnīt naudu darbam studijā. Četrpadsmit gadu vecumā Šārlote ieguva iespēju padarboties profesionālajā studijā, kur piecu dienu laikā ierakstīja 12 dziesmas. Tās visas tika iekļautas viņas pirmajā albumā 14, kas oficiāli nekad netika izdots un tika izmantots tikai reklāmas nolūkos. Viņas centienus pamanīja ballīšu un reivu organizatori, tādējādi viņa ieguva iespēju aizvadīt savus pirmos koncertus Austrumlondonas pamestajās noliktavās. Šajā karjeras posmā viņai palīgā nāca māte, vedot viņu uz šiem nelegālajiem pasākumiem un pieskatot tur savu meitu.

Kad vienā no viņas tābrīža izdevniecības sapulcēm, tika spriests par to, kā Charli XCX būtu jāizskatās, lai pievērstu sev lielāku uzmanību, viņa saprata, ka tā ir jāpamet. Sešpadsmit gadu vecumā viņa nolēma vispirms pabeigt mācības skolā un tad spert nākamos soļus mūzikas talanta attīstīšanā. 2010. gadā viņa nokļuva Asylum Records, kuras paspārnē pēc diviem gadiem izdeva EP You’re the One un miksteipu Heartbreaks and Earthquakes. Šajā laikā viņa sāka strādāt ar ievērojamiem producentiem Arielu Rehtšeidu un Patriku Bergeru, kurš palīdzēja viņas nākamā albuma tapšanā. Šīs sadarbības rezultātus ievēroja daudzi mūzikas apskatnieki, bet pateicoties Charli XCX sarakstītajai I Love It, viņas vārds izskanēja vēl skaļāk visapkārt pasaulei. Drīz vien tika izdots viņas oficiālais debijas albums — True Romance, kas arī izpelnījās augstus novērtējumus un lielu uzmanību no kritiķiem. 2013. gadā, vien pāris mēnešus pēc plates izdošanas, mēs viņu redzējām Positivus, kas daudziem bija tā gada mīļākais festivāla koncerts.

Kopš tā laika viņa nolēma piekopt bezrūpīgāku pieeju darbam, dziesmu rakstīšanai. Čārlija devās uz Zviedriju, lai ierakstītu vairākas pankmūzikai raksturīgas dziesmas, pie reizes tapa arī viens no viņas lielākajiem hitiem — Fancy, kas ir kopdarbs ar Iggy Azelea. Tas aizsāka jaunu posmu viņas daiļradē, kurā tapa viens hits pēc cita. Break The Rules, Doing It, Famousun, protams, Boom Clap, kas tika iekļauts filmas The Fault In Our Stars skaņu celiņā un kas pēcāk skanēja it visur. Papildus tam vēl jāņem vērā visas tās dziesmas, kas tapa citiem māksliniekiem, piemēram, tikko viņas vārds bija atrodams starp Madeon albuma autoriem. Par spīti lielajai slavai un pārdotāko ierakstu topu virsotnēm, uz viņu nevar attiecināt stereotipus, kas piestāvētu tradicionālajai popmūzikas zvaigznei. Pie viņas panākumiem vēl noteikti ir jāpiemin otrais studijas albums Sucker, kas Eiropā tika izdots janvārī. Tajā bija atrodami vairāki iepriekš minētie hiti līdzās vairākām dziesmām no viņas pankmūzikas repertuāra. Pati Charli XCX mēdz sevi dēvēt par panku, neraugoties uz visiem panākumiem popmūzikā.

Ko spēlē?

Kad runa ir par Charli XCX debijas albumu True Romance, nevar izvairīties no dark wave, electropop, synthpop un pat witch house žanru pieminēšanas. Ja apmeklējāt viņas koncertu pirms diviem gadiem, tad tas ir tas, ko varēja dzirdēt viņas tābrīža repertuārā. Toreiz viņai izpildīt skaņdarbus palīdzēja divi puiši, viens pie taustiņiem, bet cits pie bungām, bet kopš tā laika daudz kas ir mainījies. Kopš viņa dzīvajā sāka spēlēt Sucker dziesmas, viņai līdzās dodas pavadošā grupa, kuras sastāvā ir trīs dāmas. Savukārt mūzikas apskatnieki Charli XCX mēdz dēvēt par pop punk princesi, kopš viņas dziesmās var saklausīt panka ietekmi.

Meklējot līdzību ar kādu no iepriekšējo gadu māksliniekiem, nāksies vien piekrist kolēģim, kurš, rakstot par Charli XCX, minēja Marku Ronsonu & The Business Intl. Pēdējo divu gadu laikā festivālā viesojās vēl citi popmūzikas pārstāvji, kuriem piedēvē svaigo pieeju šim žanram, piemēram, AlunaGeorge un Ellija Goldinga. Tomēr visprecīzākais salīdzinājums varētu būt dāniete MØ, kura kādreiz piedalījās dažādās pankroka apvienībās, bet šobrīd rada ļoti interesantu uninteliģentu popu.

Kāpēc jāredz?

Staņislavs Fisenkovs, Intro.lv žurnālists: Kad 2013. gadā Charli XCX pirmoreiz viesojās Latvijā, viņai vēl tikai pareģoja panākumus popmūzikas lauciņā, bet tagad viņu droši jau var dēvēt par popzvaigzni (šī vārda labajā nozīmē). Divu gadu laikā daudz kas ir mainījies, bet viņa vēl joprojām spēj radīt šovu, kas daudziem liks dejot un pēcāk dziedāt kādu no viņas hitiem visa festivāla garumā. Viņas iepriekšējā viesošanās festivālā palika atmiņā ne tikai tūkstošiem festivāla apmeklētājiem, bet arī viņai pašai, kas šo koncertu padarīs par ļoti īpašu.

Lauris Anstrauts, Intro.lv žurnālists: Saprotami, ka, lai sevi atpelnītu, Positivus festivālam ir nepieciešams piesaistīt daudzveidīgus māksliniekus, ieskaitot arī kaut ko no top 40 popmūzikas, un šķiet, ka Charli XCX ir viens no labākajiem variantiem, ko šajā kategorijā varējām dabūt. Jā, viņas otrais albums varbūt nav tik aizraujošs kā debija, bet, atšķirībā no daudziem citiem, viņa ir spējusi palikt muzikāli interesanta arī kļūstot par megazvaigzni. Pie tam, domāju, ka tiem, kas redzēja viņu festivālā pirms diviem gadiem, neradīsies jautājumi par to, cik enerģiskas ir viņas dzīvās uzstāšanās.

Normunds Vucāns, Intro.lv žurnālists: Charli XCX sakarā viss ir gaužām vienkārši — lai vai cik ļoti man nepatiktu daudzi citi mūziķi, aktualitātes un nozīmīguma tieši 2015. gada kontekstā ziņā, manuprāt, neviens cits šī Positivus izpildītājs viņai nestāv pat tuvumā. Viņa ir godam izcīnījusi vietu starp popmūzikas dūžiem, turklāt paveikusi to tik šķietami viegli un eleganti, ka grūti pat noticēt, ka vēl pirms diviem gadiem viņu zināja ļoti neliels skaits klausītāju un ekspertu. Protams, galvenais nopelns šajos panākumos ir viņas fantastiskajam dziesmu rakstīšanas talantam, taču pat ar to nevajadzētu aizmirst, cik lieliski viņa izskatās, izklausās un uzvedās uz skatuves, jo, ticiet man, pūlis šī koncerta laikā eksplodēs ne reizi vien!

Iepriekšējie Ceļš uz Positivus 2015 sērijas raksti:

St. Vincent

Basement Jaxx

Tavs komentārs