Koncerta apskats: Imagine Dragons Mežaparkā
Ļoti lietainā trešdienas vakarā Latvija piedzīvoja pirmo vislielākā izmēra koncertu kopš pandēmijas sākuma, kas vienlaikus arī bija pirmais šāda mēroga pasākums atjaunotajā Mežaparka Lielajā estrādē. Pirmatklājēju gods tika amerikāņiem Imagine Dragons, kas pie mums viesojās jau trešo reizi, bet pirmo — kārtīgas stadionu grupas statusā.
Kaut gan man personīgi šī bija pirmā satikšanās ar Imagine Dragons dzīvajā, uz koncertu devos ar gana lielu informācijas bagāžu par viņu iepriekšējiem priekšnesumiem Latvijā. To smēlos gan pārlasot kolēģu rakstīto par grupas koncertiem 2013. gada Positivus ietvaros un 2016. gadā Arēnā Rīga, gan arī vienkārši pārrunājot mūziķu attīstību gadu gaitā. Nenoliedzami, tas veidoja zināmu priekšstatu un aizspriedumus par gaidāmo uzstāšanos, tomēr grupa ar savu atraktivitāti jau pāris dziesmu laikā lika saprast, ka kopš abām iepriekšējām reizēm Latvijā ir ļoti augusi.
Pirms sīkāk pievēršamies vakara galvenajai jeb muzikālajai daļai, daži vārdi jāvelta arī pasākuma norises vietai. Kā jau minēju, šis bija pirmais šāda apmēra pasākums atjaunotajā estrādē un to varēja manīt. Pati estrāde, kā arī skatuves scenogrāfija, izskatījās satriecoši, arī visa apkārtējā teritorija ir skaisti labiekārtota un šādā ziņā viss ir līmenī. Eju dēļ skatītāju kalniņā ne visur redzamība ir lieliska, īpaši īsākiem cilvēkiem, toties pārvietošanās kļuvusi daudz vieglāka, salīdzinot ar laiku pirms rekonstrukcijas. Tāpat lieliski organizēta bija arī iekļūšana un vēlāk arī izkļūšana no koncerta teritorijas, kas notika ļoti raiti un viegli. Diemžēl to pašu nevar teikt par ēdinātājiem un dzērienu tirgotājiem, pie kuriem rindas īsi pirms koncerta sākuma stiepās pat vairāk kā stundas garumā. Iespējams, efektīvāk būtu bijis šīs zonas izvietot nedaudz tālāk no skatuves. Visdrīzāk, bija nepieciešams lielāks tirdzniecības vietu skaits, bet viens ir skaidrs — arī runājot ar apkārtējiem, tik garas rindas neviens nespēja atcerēties nevienā no lielajiem koncertiem vai festivāliem Latvijā. Protams, 30 tūkstoši apmeklētāju ir liels izaicinājums, tāpēc jācer, ka šie bija pirmie slīcināmie kucēni un jau nākamajos koncertos viss atkal notiks daudz sekmīgāk.
Atgriežoties pie mūzikas, Imagine Dragons dzīvajā ir daudz interesantāka grupa kā ierakstā. Īpaši pēdējo gadu laikā, lielākā daļa viņu dziesmas ir kļuvušas teju vienādas — pamatīgi basi, bungu skaņa un sintezators, ko papildina teju vai kliedzošs piedziedājuma pants. Kaut salīdzinot ar karjeras sākumu, mūzika ir kļuvusi daudz vienmuļāka un izrēķinātāka, iespējams, tieši tāpēc piedzīvojot tik lielu popularitāti, bija forši redzēt, ka koncertā skaņa ir daudzveidīgāka, dzīvāka, nebaidoties arī no ļoti asprātīgām aranžijām. Piemēram, koncerta vidū notikušajā akustiskajā segmentā, hits I Bet My Life pārtapa par bluegrass Amerikas dienvidu štatu tipa kantrī melodiju! Tāpat mūziķiem ļoti patīk iesākt dziesmas lēni un akustiski, lai pēc pirmā pantiņa pievienotu pilnās grupas priekšnesumu. Tas ir labs paņēmiens, gan dziesmām dod pazīstamu, tomēr citādu skanējumu, gan arī ļauj visiem sanākušajiem izdziedāties pēc sirds patikas.
Starp citu, publika bija lieliskā līmenī, aktīvi dziedot līdzi ne tikai lielākajiem hitiem, bet arī skaņdarbiem, kas pa radio ir skanējuši mazāk, taču tāpat ir neatņemama grupas diskogrāfijas daļa. Dens Reinoldss ar kolēģiem uz to atbildēja ar ļoti sirsnīgu komunikāciju ar publiku, atgādinot, piemēram, par mentālās veselības nozīmi, to, cik svarīgi ir mīlēt sevi, vai arī to, ka ikviens cilvēks ir svarīgs. Izskatījās, ka solists to patiesi saka no sirds, un kopumā atstāja ļoti sirsnīga un jauka cilvēka iespaidu. Tāpat arī izskatījās, ka grupa patiesi izbauda būšanu uz skatuves, kas saikni starp koncerta dalībniekiem un publiku tikai nostiprināja.
Scenogrāfija šoreiz bija veidota no pieciem ekrāniem — trim aiz skatuves, kas saplūda vienā lielā ekrānā, kā arī diviem sānos, kas lielākoties dzīvajā rādīja mūziķu emocijas. Saprotu, ka šis varbūt neizklausās ļoti iespaidīgi, taču vizuāli šis bija īstas stadionu grupas koncerts. Dziesmu laikā vizualizācijas saplūda ar uz skatuves notiekošo, pastiprinot dziesmu noskaņas, savukārt starp tām skatuves noformējums kalpoja par galveno pasākuma scenārija virzītāju. Viss priekšnesums bija sadalīts piecās daļās, un pirms katras no tām bija redzams pāris minūtes garš video, kas veidoja vienotu stāstu par gaismas cīņu ar tumsu un dzīvības — ar nāvi. Šis paņēmiens deva jaukas atpūtas pauzes gan mūziķiem, gan skatītājiem, taču arī atņēma iespēju izsaukt mūziķus uz piedevām — par tām kļuva noslēdzošās daļas The Fall un Walking On Wire, pēc kā visiem tika paziņots, ka koncerts ir noslēdzies.
Kaut gan informēta par iepriekšējo pieredzi, uz koncertu devos bez īpašām gaidām un cerībām, kas piedzīvoto padarīja divtik priecējošu. Atsaucoties uz kolēģu iepriekšējiem koncertu apskatiem, 2022. gadā Dens beidzot ir iemācījies dziedāt, savukārt grupa ir tikusi līdz solītajam stadionu līmenim. Nešaubos, ka šī nav pēdējā reize, kad Imagine Dragons viesojas Latvijā, un neredzu nevienu iemeslu, kāpēc lai nākamreiz viņi 30 tūkstošu vietā nepulcētu jau kādus 50. Kā izrādās, viņi to ir pelnījuši!
Koncertā izpildīto dziesmu saraksts:
1. My Life
2. Believer
3. Polaroid / Hopeless Opus
4. It's Time
5. Thunder
6. Amsterdam
7. Shots
8. Birds
9. Follow You
10. Lonely
11. Natural
12. Next to Me
13. I Bet My Life
14. Three Little Birds (Bob Marley & The Wailers cover)
15. One Day
16. Whatever It Takes
17. It's Ok
18. Demons
19. Enemy
20. Bones
21. Radioactive
22. The Fall
23. Walking the Wire
Foto: Ilze Rudāja-Vucāne