Reģistrēties?

ALFABĒTS

A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R
S T U V W X Y Z 0-9

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

"Made In Estonia" koncerta apskats

Rūdolfs Sietiņš, 2012. g. 14. jūnijā

Kad kādam latvietim prasa — kā izskatās vidējais igaunis? Viņš iedomājas to blondo čali no Ewert And The Two Dragons — tērptu vīrišķīgā, rūtainā kreklā, visticamāk ar garu bārdu un blondiem matiem. Diemžēl šoreiz  "tipiskos igauņus" uz skatuves dēļiem daudz nenācās redzēt — pat nevienam nebija rūtains krekls, bet daudz ko citu gan sanāca novērot, pierādot, ka igauņi ir daudzveidīga tauta un visi joki par mūsu ziemeļu kaimiņiem rodas tikai tāpēc, ka patiesībā "mūsu brāļi" ir daudz krutāki par mums.

Sena Livonijas ordeņa mestra paruna vēsta, ka tas kas Igaunijā ir pop un mainstrīms, Latvijā ir hip un andergraunds. Un kā vienmēr šai parunai ir kāds dziļš dziļš pamats, jo kā izrādās Malcolm Lincoln un Iiris, kas uzstājās uz skatuves uz kuras iepriekš uzstājās dažadi Pitchfork Best New Music iemītnieki, ir apostījuši savus purneļus Eirovīzijas muzikālajās ārēs. Arī muzikāli tomēr jāatzīst, ka visas trīs redzētās grupas ir tīra popmūzika, bez nekādiem piejaukumiem un cilvēka zombēšanas trikiem, bet tomēr brīžiem radās sajūta (mazskaitlīgā pūļa dēļ), ka atrodies kādā Spānijas drone mākslinieka koncertā, nevis mūsu pašu kaimiņzemes lielāko popzvaigžņu (kas arī Latvijā ir pietiekoši zināmi) muzikālo nebēdnību skatē.

Bet par visu pēc kārtas. Pirmie uz skatuves kāpa Tiger Milk. Ierakstot grupas nosaukumu interneta meklētājā, kā pirmais rezultāts izlec Belle And Sebastian debijas albums, tādēļ uz grupu liku lielas cerības. Jāatzīst, ka Belle And Sebastian ietekmes grupas mūzikā nesaklausīju, bet tomēr koncerts muzikāli nelika vilties. Dejiska elektronika, kas papildinātas ar dzīvajām bungām, radot enerģiskāku skanējumu. Tāpat visas dziesmas veiksmīgi saplūda kopā, radot organisku ballītes noskaņu. Ja muzikāli grupa tiešām bija samērā interesanta (vienā dziesmā pat ieskanējās čipmūzikas elementi, kas raksturīgi Crystal Castles), tad nedaudz pārsteidza grupas vokālistes vizuālais tēls, kas likās nedaudz vulgārs un neiederējās grupas muzikālajās rotaļās. Arī skatuves tēls īsti nepārliecināja — kustības šķita pārāk pareizas, likās, ka meitene ir paņemta no kāda Igaunijas zvaigžņu šova analoga, kurā viņas horeogrāfijas pamatus bija ielicis kāds "augstas klases horeogrāfijas speciālists"

Turpinot runāt par skatuves tēlu, tad Malcolm Lincoln ar to pārsteidza. Radot savdabīgu pretstatu jūkli — švītīgi tērpti vīriņi (atgādina nedaudz Hurts), kas pa skatuvi ārdijās kā īstākie panki (šo atsauci paspilgtināja Converse kedas). Ja iepriekšējo koncertu labāk izbaudītu ar aizsietām acīm, tad šoreiz nāktos spiest ciet ausis, jo ārprātīgie grupas vokālista izgājieni pilnībā aizēnoja mūziku, kas laikam nebija slikta (piedodiet nedzirdēju, biju pārņemts domājot ar kādu nestandarta izgājienu viņš mūs pārsteigs nākamo). Tādēļ jāatceras, ka grupa 2010. gadā pārstāvēja Igauniju Eirovīzijas lielajā finālā, kas kaut kādā ziņā attaisnoja to ārprātu, kas notika uz skatuves, jo tomēr, ja tu piedalies Eirovīzijā un tevi var uzskatīt par labu mūziķi, tad tev noteikti jābūt lieliskai humora izjūtai. Un šajā gadijumā Malcolm Lincoln tā kūsāt kūsāja.

Galvenā koncerta (vai koncertu sērijas vai vēl labāk "mini-festivāla") vaininiece bija Iiris ar savu pavadošo grupu un "hedlaineru" statuss pilnībā attaisnojās. Enerģisks koncerts, interesants skatuves tēls (es nobijos ieraugot Īrisu stāvam skatītāju "pūlī" Tiger Milk koncerta laikā, domājot, ka no kādas pils uz Paladiumu ieradusies baltā dāma) un emocijas (kad koncerta vidū grupas līdere palika viena pati pie klavierēm — izpildījums bija tik emocionāls, ka asaras bija manāmas ne tikai uz skatītāju, bet arī uz Īrisas vaigiem). Jāatzīst, ka šis nebija tas gadījums, kad Īrisa ar savu harizmu aizēnoja pārējos grupas dalībniekus — tie lika man izbaudīt daudz interesantu mirkļu mainoties ar saviem instrumentiem, tāpat pārsteidza bekvokāliste, kas no sava kofera ik pa laikam izvilka kādu interesantu perkusiju.  Arī skatītāji ļoti laipni uzņēma mūsu igauņu balto dāmu aktīvi lēkājot, pat dziedot līdzi daudzām dziesmām, katrā ziņā zālē valdīja ļoti patīkama atmosfēra.

Kopumā šie trīs koncerti parādīja, ka Igaunijā ir daudz interesantu popzvaigžņu par kurām noteikti pēc pāris gadiem dzirdēsim ne tikai kā par lokālām zvaigznītēm, bet arī kā par sevi pārliecinātām zvaigznēm ārpus Baltijas un Skandināvijas valstu robežām. Fotogaleriju no pasākuma skaties šeit.

7,5/10

Foto: Alise Stefanoviča

Tavs komentārs