Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Blogs: Atskats Satta festivāla pagātnē

Staņislavs Fisenkovs, 2014. g. 31. jūlijā

Festivālu cienītāju redzesloks šogad tiek papildināts ar jaunu notikumu Satta, kas pirmo reizi, augusta vidū, norisināsies Latvijā, Papē. Tas gan nenozīmē, ka Satta festivāls ir tikko dzimis, jo līdz šim tas jau vairākus gadus norisinājās Lietuvā. Laika posmā kopš izveidošanās, pasākumam ir izveidojusies sava vēsture un tradīcijas. Pirms sākt savu ceļu uz Satta, kas daudziem būs pirmais šī festivāla apmeklējums, piedāvājam iepazīties ar tā vēsturi.

Pirms 2007. gadā norisinājās pirmais festivāls, kādu laiku pastāvēja bārs Viļņā ar nosaukumu Satta. Tur norisinājās vairāki elektroniskās mūzikas pasākumi, bet vasarā bija vēlme pavadīt laiku ārpus šīs iestādes. Tādā veidā radās sākotnējais nosaukums Satta outside un tas atradās Klaipēdas tuvumā, Smiltaines jahtklubā, starp jahtu piestātnēm un pludmali. Vietā, kur nav jāuztraucas, vai telpas nebūs par šauru, blakus ir jūra un netraucē lielpilsētas burzma. Savā dzimšanas gadā, kā jau ierasts, cilvēku daudzums nebija liels, bet tas netraucēja izbaudīt lielisko atmosfēru.

Iespaidi pēc pirmā gada bija pietiekami spēcīgi, lai nākamajā gadā Satta bārs visu vasaru atrastos Smiltainē. Pats notikums šajā reizē tika nodēvēts par Trali Vali festival un notika nedaudz lielākā mērogā. Galvenais viesis bija house mūzikas pārstāvis Peter Digital Orchestra no Francijas, kurš pēcāk vēl vairākkārt atgriezās Lietuvā. Pati pasākuma norises vieta tika izdaiļota ar vairāku mākslinieku palīdzību, tādējādi Satta atstāja tur savu nospiedumu uz ilgu laiku.

2009. gadā Satta outside spēra vēl vienu soli uz priekšu savā attīstībā, pieaicinot vēl lielākus izpildītājus un pulcējot vēl lielāku apmeklētāju skaitu. Par spīti mainīgiem laikapstākļiem ikviens varēja izbaudīt festivālu un, kad tas bija beidzies, liela daļa nemaz nevēlējās doties atpakaļ mājās. Atmiņā paliekošas uzstāšanās sniedza franču hip-hopa bītmeikeris Onra, dabstepa producents Loefah, krievu eksperimentālās mūzikas pārstāvji Messer Chups, downtempo un trip-hopa mūziķis Kelpe, kā arī daudzi citi.

Saprotot, ka satilpt iepriekšējā lokācijā būs arvien sarežģītāk, festivāls 2010. gadā pārcēlās uz Sventāja kūrortu, kas ir pavisam tuvu Latvijas un Lietuvas robežai. Būtisks uzstādījums, mainot savu lokāciju, bija atrasties tuvu pie dabas un pats svarīgākais — jūras. Lielāka teritorija deva iespēju organizēt sporta spēles, filmu seansus, teātra izrādes un, protams, tas deva vēl vairāk vietas mūzikas izpausmēm. Mūziķu vidū toreiz bija sastopami Mount Kimbie, kuri tikko viesojās Rīgā, Fashawn, Exile, Hudson Mohawke un citi.

Turpmākajos trīs Satta outside festivālos, Sventājā, varēja turpināt izbaudīt daudzās aktivitātes, un apmeklētāju skaits nebeidza pārliecinoši augt līdz pagājušajā gadā sasniedza aptuveni 8000. Teritoriju apmeklētājiem sāka vērt vaļā ceturtdienā, bet ciet vien pirmdienā, un daudzi steidza izmantot iespēju pagarināt savu divu dienu festivāla piedzīvojumu. Trīs gadu laikā uz Satta skatuvēm varēja redzēt Ghostpoet, The Gaslamp Killer, Machinedrum, Mouse on Mars, MRK1, Dorian Concept, Lapalux un desmitiem citu mākslinieku.

2014. gadā festivāls ir gatavs kārtējām lielākām pārmaiņām un šķērsot blakus esošo valstu robežu, atrodot jaunu vietu. Papes dabas parks ir īsts atradums pasākumam, kura devīze ir Where electronic music meets nature. Tāpat festivāls ir mainījis savu nosaukumu no Satta outside uz Satta, tā kā bārs Satta tika slēgts. Uz Satta ceļu mēros, piemēram, tādi viesi, kā Kode9, Dirty Beaches, Forest Swords, Submotion Orchestra, King Midas Sound. Par festivāla mūziķiem mēs jums pastāstīsim savā nākamajā blogā, gatavojoties vienam no lielākajiem šī gada elektroniskās mūzikas pasākumiem Latvijā.

Foto: Arcana Femina

Tavs komentārs