Reģistrēties?

MEKLĒTĀJS UN ATRADĒJS

Labprāt uzklausīsim jūsu mūziku —
sūtiet to mums!

Mercury Prize 2013 piezīmes: 2. daļa

Intro, 2013. g. 17. oktobrī

Katru gadu rudenī viens no būtiskākajiem notikumiem mūzikas industrijā ir Mercury balvas pasniegšana. Jau pagājušajā gadā tuvāk iepazīstinājām ar pretendentiem uz šo prestižo balvu, publicējot pastnieka Pīta Bītlstona radītās piezīmes. Šogad mēs paši pastāstīsim vairāk par katru mākslinieku un albumu, kas cīnās par šo titulu. Papildus analīzei, klāt pievienosim arī mūsu prognozes par to, cik lielas ir konkrētā ieraksta iespējas laimēt — iedvesmojoties no kāda mūzikas apskatnieka, esam paņēmuši metamo kauliņu ar 12 skaldnēm, kurš mums pateiks, kas ir kas. Ja nu gadījumā mūsu šādā stilā veidotajām prognozēm īsti neuzticies, varēsi arī apskatīt, ko par visu šo procesu saka nedaudz oficiālāki bukmeikeri. Lai vai kā, pēc 30. oktobra, kad tiks pasniegta balva, varēsim palūkoties atpakaļ un uzzināt, cik tuvu patiesībai mēs bijām nokļuvuši.

James Blake — Overgrown
Metamā kauliņa prognoze: 4/1
Bukmeikeru koeficients: 18/1

Savas gaitas dziesminieks Džeimss Bleiks, līdzīgi kā daudzi jaunieši mūsdienās, iesāka, guļamistabā eksperimentējot ar skaņām. Pirmie publicētie mēģinājumi radīt elektronisko mūziku guva atzinību visai ātri. Kopš 2009. gada viņš aktīvi koncertē, veido jaunu materiālu un remiksē citu mākslinieku daiļradi. Galvenais iemesls, kāpēc pirmie panākumi tika gūti ātri, noteikti ir tas, ka Džeimss Bleiks industrijai parādīja kaut ko jaunu un iepriekš nedzirdētu. Savdabīgo skanējumu, jaucot vairākus žanrus savā starpā, novērtēja gan mūzikas kritiķi, gan vienkāršais klausītājs.

Jau ar debijas plati Londonā mītošajam jaunietim izdevās iekļūt Mercury balvas nominantu sarakstā. Kaut gan pie uzvaras lauriem tikt neizdevās, bet tas nekādā veidā neietekmēja viņa tālāko darbību. Pavasarī tika izdots nākamais albums — Overgrown, kas arī tiek augsti vērtēts. Unikālais rokraksts divu gadu laikā pazaudēts netika, viņš turpina eksperimentēt un izmēģināt jaunas idejas. Esošajam skanējumam tiek piejaukti jauni elementi, piemēram, R&B, kas lieliski papildina iepriekš iepazīto vidi. Lai arī kritiķu novērtējums kopumā ir nedaudz zemāks, tas netraucēja Mercury balvas komitejai šogad atkal iekļaut Džeimsa Bleika vārdu starp nominētajiem māksliniekiem.

Stāvot pie plauktiem, pilniem ar alkoholiskajiem dzērieniem, un domājot par Overgrown, gribētos izvēlēties tekilu. Tā, kā jau visi dzērieni šotos, ir asa un trāpīga, taču pēc spēcīgā sākuma tās iedarbība šķietami pazūd. Taču tā ir mānīga sajūta, jo gana drīz visā ķermenī izdodas sajust īsto efektu. Dzirdētais paliks prātā vēl uz ilgu laiku un, ja iepazīšanās ar Džeimsu Bleiku vēl nav notikusi, tad efekts būs divtik spēcīgs.

/Staņislavs Fisenkovs/

Laura Marling — Once I Was An Eagle
Metamā kauliņa prognoze: 2/1
Bukmeikeru koeficients: 8/1

Klausoties augstākās raudzes folkmūziku, kas necenšas aizmukt no žanra klasiskajām idejām, vienmēr pārņem jauka sajūta, jo šis žanrs nepazīst laika zobu. Tas izklausās vienādi gan šesdesmitajos, gan mūsdienās, gan divdesmit, gan astoņdesmit gadu vecumā. Varbūt tieši tāpēc instinktīvi liekas, ka Laura Mārlinga kā mūziķe mums ir bijusi blakus jau gadiem ilgi, kaut gan patiesībā jaunā britu folkmūzikas hercogiene (jo tik nodrāztu vārdu kā „princese” viņa nav pelnījusi, savukārt citiem aristokrātiskajiem apzīmējumiem ir par jaunu) savu pirmo ierakstu izdeva vien 2008. gadā. Un viņai šobrīd ir tikai 23...

Laura ar katru savu nākamo albumu ir pacēlusi iepriekšējā uzstādīto kvalitātes latiņu arvien augstāk un augstāk, un ceturtā plate Once I Was An Eagle nav nekāds izņēmums. Tas ir ļoti nobriedis dzīvesgudras sievietes darbs, kurš atklāj liriskās varones iekšējo pasauli, viņas naivumu un alkām pēc mīlestības. Muzikāli tas ir ļoti komplicēts materiāls. Pirmās četras kompozīcijas (kas tikpat labi varētu būt uzskatāmas par 16 minūtes garu eposu) veido melanholisku, sāpīgu ceļu, kurā viņa apzinās skarbo realitāti, nākamais kvartets ir šo domu apstrādāšana, kamēr pēdējie astoņi skaņdarbi ir kā simboliska atdzimšana, neliela fokusa maiņa, apjaušot, ka ne vienmēr iedomātie mērķi ir tie, kurus patiesībā būtu jāsasniedz, jo brīžiem patiesai laimei vienkārši pietiek ar paskatīšanos uz lietām no citas puses.

Once I Was An Eagleir kā bole — visdrīzāk skarbam mūzikas patērētājam, kurš neiedziļinās detaļās, tā vietā gaidot riktīgu mocīšanu, kļūs garlaicīgi, jo uzreiz piedzerties no šī neizdosies. Tomēr tad, ja vienā setā aizliet mūli nav pašmērķis, tā vietā dodot priekšroku kompānijai, garšas baudīšanai un ļaušanos mirklim, plate pārsteigs, jo vienā mirklī tā Tevi nogāzīs, turklāt pamatīgi!

/Normunds Vucāns/

Jake Bugg — Jake Bugg
Metamā kauliņa prognoze: 9/1
Bukmeikeru koeficients: 20/1

Pirms gada reti kurš bija dzirdējis par Vidusanglijas Bobu Dilanu jeb Džeiku Bagu. Lielāku publikas uzmanību jaunais brits, īstajā vārdā Džeiks Edvīns Kenedijs, izpelnījās ar singlu Lightning Bolt, kas pamanījās iekļūt Apvienotās Karalistes singlu topa pirmajā trīsdesmitniekā. Būdams tikai 19 gadus vecs, Notingemas populārākais dēls divu gadu laikā Glāstonberijas festivālā spējis no mazākās skatuves tikt līdz lielākajai. Lai gan Džeika Baga karjera ir pašā tās sākumā, pie viņa ierakstu producēšanas jau darbojušies tādi mūzikas aprindās zināmi producenti kā Riks Rubins un Īens Ārčers.

Kopš ieraksta izdošanas, kas Kenedija kungam atnesa Mercury balvas nomināciju, pagājis tieši gads. Jake Bugg ir ieraksts, kas svārstās starp indie un folka žanriem. Ar mūsdienīgu pieeju radīts, bet nenoliedzami, ka to caurvij vecmodīgs skanējums, kam par pamatu kalpo ietekmes no 60. gadu mūzikālajiem varoņiem Džonija Keša, Bītliem, Donovana un Džimija Hendriksa. Tajā pašā laikā ieraksts satur gan tiem laikiem raksturīgus dziesmu tekstus, gan stāstus par paša mākslinieka ikdienu vienā no dzimtās pilsētas rajoniem. Ja nu gadījumā Jake Bugg uzvarēs, tas būs liels pārsteigums, taču pavisam noteikti — ļoti pelnīts triumfs.

Ja šis ieraksts būtu jāsalīdzina ar kādu alkoholisku dzērienu, tas būtu alus. Alus šķirnes un markas ir daudz un dažādas. Un kad Tev beidzot ir pienācis likumīgais vecums, lai tos nogaršotu, brīžiem liksies, ka to ir pārāk daudz un tie garšo identiski un tikai etiķete un nosaukums palīdz tos atšķirt, bet tikai līdz mirklim, kad izkristalizējas personīgais favorīts.

/Kristaps Zvirbulis/

Mercury Prize 2013 piezīmes: 1. daļa

Tavs komentārs