Ceļš uz Positivus 2015 - Tropics
Šī gada Positivus festivālā, vēl lielākā mērā nekā iepriekš, pazīstamus ārvalstu māksliniekus varēs dzirdēt arī ārpus divām galvenajām skatuvēm. Tieši tāpēc iesākto ceļu uz Positivus šodien turpinām ar vienu no interesantākajiem Palladium skatuves vārdiem — Tropics.
Kas?
Gatavojoties šī raksta veidošanai sapratu kaut ko interesantu — lai gan Tropics vārds manā redzeslokā un atskaņošanas sarakstos ir jau labu laiku, es par šo mākslinieku nezinu gandrīz neko. Arī parokoties internetā bija jāsecina, ka, lai gan šis cilvēks no publikas gluži neslēpjas, daudz runāt par sevi viņam arī īpaši nepatīk, jo neko daudz par viņa dzīvesstāstu atrast neizdevās. Tāpēc šī nodaļa šoreiz būs visai īsa un kodolīga.
Šis tas par viņa personību gan arī ir zināms — aiz vārda Tropics slēpjas 27 gadus vecais Kriss Vords no Anglijas dienvidiem, kurš ar mūzikas producēšanu zem šī vārda nodarbojas jau vairāk nekā piecus gadus. Kā jau iepriekš minēju, no intervijām un citiem tīmeklī pieejamajiem materiāliem neko daudz par viņa personību uzzināt neizdevās, vien to, ka viņš ir audzis muzikālā ģimenē un universitātē studējis mūzikas producēšanu. Mūzika gan runā pati par sevi, un viņa sākotnējo darbību pēc neilga laika pamanīja ievērojamā elektroniskās mūzikas ierakstu kompānija Planet Mu, kura tad arī ņēma viņu savā aizgādībā. Viņu paspārnē Tropics izlaida divus EP, kā arī debijas albumu Parodia Flare, kas esot bijis ierakstīts viņa vecāsmātes tukšajā mājā kādā piejūras pilsētiņā.
Lai gan viņa debijas albums bija visai labi novērtēts no kritiķu puses, pēc tā izdošanas viņa un Planet Mu ceļi nezināmu iemeslu dēļ šķīrās. Iespējams, ka tas arī ir iemesls, kāpēc līdz viņa nākamajam albumam bija jāgaida veselus četrus gadus. Pa vidu gan bija arī vairāki labi EP, tomēr uz viņa nākamo plašāka apmēra ierakstu bija jāgaida līdz šim gadam, kad viņa otro albumu Rapture izdeva ierakstu kompānija Innovative Leisure. Tas pagaidām nopelnījis pietiekami solīdus vērtējumus no mūzikas kritiķiem, un, lai gan par zvaigzni Tropics nav kļuvis (un diez vai arī kļūs), šķiet diezgan droši, ka šim albumam sekos arī veiksmīgs turpinājums.
Ko spēlē?
Tropics ir viena cilvēka elektronikas projekts, kurā Kriss Vords visu dara pats — gan producē, gan iespēlē instrumentus, gan dzied — un noskaņas ziņā viņa mūzika atgādina populārāko šādas formulas izmantotāju Džeimsu Bleiku. Tīri muzikāli gan Tropics mēģina iet savu ceļu, pieklusinātus deju bītus apvienojot ar sapņainiem vai varbūt pat miegainiem vokāliem, ko papildina daudz sīku elementu, kas viņa mūzikai rada krāsainu sajūtu (vēlme pēc šāda efekta esot bijusi arī viņa skatuves vārda izvēles pamatā). Dzīvajā gan Tropics ir nevis viena cilvēka projekts, bet trio, jo Vordam uz skatuves pievienojas arī ģitārists un bundzinieks, palīdzot radīt dzīvāku skanējumu.
Ja Tropics jāsalīdzina ar kādu no festivāla iepriekšējo gadu viesiem, tad šādas tādas paralēles varētu savilkt ar austrāliešu bārdaini Chet Faker, bet viņš salīdzinājumam tika izmanots jau iepriekšējā rakstā. Tāpēc, parokoties dziļāk atmiņā, iedomājos par britu apvienību Vondelpark, kuru skanējumā ir šādās tādas līdzības ar Tropics gan žanriski, gan, jo īpaši, noskaņas ziņā.
Kāpēc jāredz?
Normunds Vucāns, Intro.lv žurnālists: Atzīšos, ka, pirms Positivus neizziņoja Tropics koncertu, par šādu izpildītāju nebiju dzirdējis pilnīgi neko. Tas īsti arī nepārsteidza — vismaz pirmajā mirklī likās, ka šis ir gana foršs mākslinieks, lai no viņa koncerta neaizietu prom, bet tajā pašā laikā gana garlaicīgs, lai uz to nedotos speciāli. Tagad gan ir pagājušas pāris nedēļas, Tropics ir klausīts vairāk, un noteikti varu teikt, ka viņa mūzika ir daudz aizraujošāka, nekā sākumā varētu šķist. Joprojām domāju, ka tas būs čillojamais koncerts, taču tagad vismaz esmu drošs, ka tiešām pacentīšos, lai uz to tiktu.
Lauris Anstrauts, Intro.lv žurnālists: Tropics koncertu noteikti vajadzētu redzēt visiem tiem, kam patīk elektroniskā mūzika un interesanta pieeja tās izpildījumam, jo Tropics ir viens no kvalitatīvākajiem šī žanra pārstāvjiem starp pagaidām izziņotajiem festivāla māksliniekiem. Pie tam, viņš ir visai universāls skanējuma ziņā. Tādējādi viņu var apmeklēt gan tie, kas grib iekustēties pirms vakara ballītēm, jo viņa mūzika ir pietiekami dejojama, gan tie, kas grib izbaudīt laisku pievakari, jo tā vienlaikus ir arī pietiekami mierīga, lai vienkārši piesēstu un klausītos.
Jana Kohno, Intro.lv žurnāliste: Par Tropics pirms festivāla nebiju dzirdējusi neko, un slikti, ka nebiju. Paklausoties vien pāris dziesmas, šķita pārsteidzoši, ka viens cilvēks tik piņķerīgos veidos spēj radīt šķietami vienkāršu, nepiespiestu un mazliet sapņainu mūziku. Positivus festivāls tomēr nenozīmē tikai jau apzinātu mūziķu talanta piedzīvošanu dzīvē — tas ir arī par nezināmā atklāšanu un iemīlēšanu, un Tropics varētu būt viens no labākajiem atklājumiem.
Iepriekšējie Ceļš uz Positivus 2015 sērijas raksti:
izskatās, ka tropics tomēr nebūs positivus 2015 )):
sufi
31. maijā, 10:19